Bahçenize sonbahar renkleri eklemek için en iyi ağaçlar

Zengin kırmızılar, canlı kırmızılar, parlak sarılar. Avustralya’nın serin bölgelerinde, sonbahar, bazı türlerin gösteri yaptığı ve bahçeleri zenginlik ve coşku içinde boğduğu mevsimdir.

Bahçenize küçük bir sonbahar parıltısı eklemek ister misiniz? O zaman şu sonbahar ağaçlarını deneyin:

Çoğunlukla akçaağaç

Akçaağaçlar, sunulan yüzlerce çeşitle sonbaharda kesin bir favori. Popüler bitkiler arasında Japon akçaağaçları, şeker akçaağaçları, gümüş akçaağaç, kağıtbeyaz akçaağaç, mercan kabuğu akçaağaç ve Kuzey Amerika’dan gelen kırmızı ‘Fairview alevi’ akçaağaç bulunur.

Amerikan meşe

Gardening Australia sunucusu John Patrick, American Oaks’tan sonbahar rengi için uygun bir tür olarak bahsediyor. Kırmızı, mor ve diğer lezzetli tonları – sonbaharı söyleyen o zengin renkleri – sıçrayan ‘quercus coccinea’ya işaret ediyor.

Maidenhair

‘Ginkgo biloba’ olarak da bilinen bakire kılı, Patrick’in bir başka favorisidir. Yumuşak sarı çiçekleri olan Çin yerlisi, toplamayı seveceğiniz eşsiz yapraklara sahiptir. Yaklaşık 30 metreye kadar büyür, bu nedenle bol miktarda gölge sunar.

Bordo külü

Kırmızılara ve portakallara biraz kontrast eklemek mi istiyorsunuz? Ardından, oldukça mor yapraklar için yaprak döken bordo külüne bakın. Ağaç ayrıca kuraklığa dayanıklıdır ve donmayan bölgelerde yetiştirilmesi kolaydır.

Çin fıstığı

8 metreye kadar uzanan güzel Çin fıstığı ağacı, manzaranıza bol miktarda sonbahar rengi katacak. Yaprakları kırmızı, canlı turuncu ve parlak sarı renktedir ve kuraklığa toleranslıyken bol miktarda gölge sağlar.

Tupelo

Resmi olarak ‘nyssa sylvatica’ olarak bilinen tupelo ağacı uzun (10 metreye kadar) ve çarpıcı biçimde daha koyu dallara karşı çarpıcı kırmızılar, pembeler, portakallar ve sarılar sunuyor.

Diğer sonbahar çeşitleri

Daha fazla sonbahar dikim fikirlerinden sonra? Çin donyağı ağacını, Boston sarmaşığını, yengeç elmasını, çiçekli kirazını, kızıl meşe ağacını, likit haznesini, dumanlı çalıyı veya Atropurpurea’yı deneyin. Bu sonbaharda bahçenizi lekeleyen tatlı, canlı rengi seveceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.