Banyonuzda Su Tasarrufu

Avustralyalı haneler, daha uzun süreli ve daha şiddetli kuraklıklar nedeniyle suyu nasıl kullandıkları konusunda daha bilinçli olmaya ihtiyaç duyarken, haneniz banyodaki su kullanımını nasıl azaltabilir? İşte ipuçlarımız.

Evde kullanılan tüm suyun yaklaşık yüzde 40’ı banyoda kullanılıyor, bu yüzden mümkün olan her yerde suyu korumak mantıklı. Su tasarrufu yapmak için kullanabileceğiniz bazı yollar nelerdir?

Damlaları Düzeltin

Sızdıran bir musluk veya duş başlığı saatte yaklaşık iki litre su israf edebilir. Bu kulağa pek hoş gelmeyebilir, yılda yaklaşık 20.000 litre su ekleyebilir. Bu musluk başına, yani ne kadar çok sızıntı olursa, o kadar çok su kullanırsınız! Tuvaletiniz sızdırıyorsa, bu yılda 16.000 litre su israfına neden olabilir. Tuvaletinizin sızdırıp sızdırmadığını görmek için sarnıca biraz gıda boyası koyun ve 15 dakika bekleyin. Kase içinde herhangi bir renk görürseniz, tuvaletinizin onarılması gerekecektir.

Akıllı Tuvaletler

Çoğu insan çift sifonlu tuvalete aşina olsa da, tuvaletinizin su verimliliğini artırmak için yapabileceğiniz daha çok şey var. Dört yıldızlı bir tuvalet takmak, tam sifon için yalnızca 4,5 litre ve yarım sifon için 3 litre kullanacağınız anlamına gelir ve bu da yılda dört 35.000 litrelik bir aileden tasarruf sağlar. Tuvaletinizi değiştiremiyorsanız, düğmeyi basılı tuttuğunuz süre boyunca yalnızca tuvaleti sifonu çeken bir alet satın almayı düşünün.

Akış Düzenleyiciler

Akış düzenleyiciler, su basıncını düşürmeden musluktan çıkan su miktarını kontrol eder. Ucuzdurlar, kurulumu kolaydır ve hemen hemen her bağlantıya eklenebilirler. Bir banyo lavabosunun dakikada sadece 2-4 litrelik bir regülatöre ihtiyacı vardır, duş için dakikada 9 litrelik bir regülatör kullanabilirsiniz.

Akıllı Duş Başlıkları

Üç yıldızlı bir duş başlığı takmak, dakikada 9 litreden fazla su kullanılmaması anlamına gelir. Bu, dakikada 20 litreye kadar su kullanabilen eski duş başlıklarına kıyasla.

Ayrıca, vücudunuzu sabunlarken veya saçınızı yıkarken muslukları kapatın ve durulamaya hazır olduğunuzda tekrar açın. Çoğu duş rahatsızlık vermesini önlemek için yeterli ısıyı koruduğundan soğuk için endişelenmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.