Başlangıç ​​Bütçelemesinin Gerçeği

Kapsamlı bir bütçeleme stratejisiyle eksiksiz bir iş planı oluşturmak, bir işletmeyi yönetmenin tam olarak en heyecan verici kısmı değildir. Ancak, herhangi bir şans istiyorsanız kredi almak, yatırım yapmak veya işinizi yürütmenin ilk birkaç yılında paranızı akıllıca kullanmak, bir bütçe gereklidir.

Harcamalarınızı planlamak için ne kadar çok zaman harcarsanız, potansiyel çukurlara para harcamak yerine, şirketinizin ışıklarını açık tutmak o kadar kolay olur. Şirketinizin başında ne kadar çok zaman geçirirseniz, bütçeleme hakkında o kadar çok şey öğreneceksiniz.

Size rehberlik etmesi için profesyonel bir muhasebecinin yardımına yatırım yapmaya bile karar verebilirsiniz. Bu arada, bilmeniz gereken bazı temel bilgileri burada bulabilirsiniz.

Ne Zaman Harcanmalı ve Ne Zaman Harcanmalı

Bir girişimci olarak öğrenmeniz gereken ilk şeylerden biri, varlıklarınızı yükümlülüklerinizden nasıl ayıracağınızdır. Bu size ne zaman kazımanız ve paranızı biriktirmeniz gerektiği ve ne zaman harcamanız gerektiği konusunda bir fikir verecektir.

Örneğin, varlıklar işinize değer katar. Bu, bazen uzun vadede daha fazla kazanabileceğiniz anlamına geliyorsa, bir varlığa biraz daha fazla harcamanın iyi bir fikir olduğu anlamına gelir. Örneğin, ürünleriniz için temel malzemeler veya pazarlama kampanyaları gibi şeyler söz konusu olduğunda köşeyi kesmemelisiniz.

Öte yandan, yükümlülükler, kaynaklarınızı geri değer vermeden tüketen şeylerdir. Örneğin, ekip üyeleriniz için bir ofise bir servet harcamak, insanların bulut üzerinden evden kolayca işlerini yapabildikleri bir dünyada iyi bir fikir olmayabilir.

Bir girişimci olarak öğrenmeniz gereken ilk şeylerden biri, varlıklarınızı yükümlülüklerinizden nasıl ayıracağınızdır.Tweet İçin Tıklayın

Maliyetleri Düşürmemeniz Gereken Giderler

Arayabileceğin birçok yol var maliyetleri düşürme fırsatları başlangıç ​​bütçenizde. Örneğin, tüm temel malzemeleriniz için en düşük fiyatları aldığınızdan emin oluncaya kadar farklı tedarikçilerin sunduğu fırsatları karşılaştırabilirsiniz. İnsanların evden çalışmasına izin vererek de maliyetleri düşürebilirsiniz, böylece emlak için ödeme yapmak zorunda kalmazsınız.

Bununla birlikte, araştırmanızın para kazanmak için para harcamanız gereken başka bölümleri de var. Girişiminizi başlatırken maliyetleri düşürmemeniz gereken bir alanın en iyi örneklerinden biri araştırma ve tasarımdır.

Günümüzün rekabetçi dünyasında, sektörünüzde aynı türden ürün ve hizmetleri sunan diğer şirketlerden sıyrılmak için bir yol bulmanız gerekiyor. Araştırma ve tasarım tam da bunu yapmanıza yardımcı olur. Örneğin, yatırım yapabileceğiniz bazı Ar-Ge varlıkları şunları içerir:

  • Tescilli teknolojiler: Yeni bir şey tasarlama fırsatınız varsa, bu alana koyduğunuz paranın uzun vadede faydalı olacağından emin olabilirsiniz. Tescilli teknolojiler, Apple gibi şirketlerin bu kadar başarılı olma şeklidir.
  • İçeriğe dayalı varlıklar: Mevcut ürünlerinizin değerini vurgulayan ve size benzersiz pazarlama fırsatları sunan araştırma ve teknik incelemeler, kendinizi müşterilere kanıtlayabilmenizi sağlayarak işinize daha fazla değer katar.
  • Fikri mülkiyet: Başka birinin tasarımlarınızı ele geçirip çalması riskini almayın. Fikri mülkiyetinizin sahipliğini talep edin ve ihtiyaç duyduğunuzda patentler için ödeme yapın. Bu, ürünlerinizin uzun vadede değer kaybederek korunmasına yardımcı olacaktır.

Satışlarınız Arttığında Bütçeniz Çok Büymelidir

Başarılı bir iş yürütmek, sadece maliyetleri mümkün olduğunca düşük tutmanın yollarını aramaktan ibaret değildir.

Başarının anahtarı, maliyetleri elinizden geldiğince düşük tutmak ve kârı yüksek tutmak için mümkün olan her şeyi yapmaktır. Satış hacimleriniz artmaya başladığında ve işinizden daha fazla para kazanmaya başladığınızda, şirketinize ek nakit yatırmanız gerektiğini unutmayın.

Sadece kendinize ve ekibinize eğlenceli bir bonus olarak fazladan para vermeyin – uzun vadede daha fazla nakit kazanabilmek için ürünleriniz ve hizmetleriniz için daha fazla geliştirmeye nerede yatırım yapabileceğinize odaklanın.

Tıpkı kişisel bir bütçe gibi, iş bütçeniz bir seferde yıllarca durgun kalmamalı. Şirketinizde kârınızı ve satış seviyenizi yükselten önemli bir şey olduğunda, bütçenize tekrar bakmak için zaman ayırın ve bu ek paradan en fazla değeri nereden elde edeceğinize karar verin.

Doğru seçimleri yapmakta güçlük çekiyorsanız, profesyonel bir mali danışman, göz önünde bulundurmanız gereken ilk yatırımlardan biri olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.