Besin Etiketlerini Okurken Hepimizin Yaptığı Hatalar | Hayat

beslenme gıda etiketleri Kanunla düzenlenirler, bu yüzden oldukça standart hale getirilmişlerdir ve herkesin anlayabileceği şekilde tasarlanmıştır. En azından teori bu. Ama gerçek şu ki çok hata yaparız onları okumaya başladığımızda. En önemlilerini netleştirmeye çalışacağız.

Bazı durumlarda sorun şudur: dahil edilen veriler çok teknikve bize hiçbir şey söylemiyorlar. Standart olmayan ölçüleri ya da ölçme şeklimiz olmayan kavramları kullanırlar.

Ayrıca oldukça yaygındır kelimeleri veya etiketlerin açıklamalarını iyi yorumlamıyoruzve olmayan şeyleri varsayın. Örneğin: glütensiz yiyecek daha sağlıklı mıdır? Doğal ile aynı organik mi? Serbest dolaşan tavuklar tarlada özgürce yaşıyor mu?

Piyasadaki ana mutfak makinelerinin fiyatlarına ve özelliklerine buradan bakın, bazıları şaşırtıcı derecede ucuz.

Gıda etiketlerinde görünen bazı kavram ve kelimeleri netleştirmeye çalışacağız. Sağlığımızı ve cüzdanımızı etkilediği için önemlidir.

Gıda etiketi hataları

‘Şeker eklenmemesi’ sağlıklı anlamına gelmez

İlave şeker içermeyen, sağlıklı veya az kalorili bir yiyeceğin yorumlanması çok yaygındır. Ama bunun anlamı şudur: şeker eklenmez. Yerine çok katı yağ veya sıvı yağ olabilir, birçok yapay renk ve sizi terimden uzaklaştıran diğer bileşenler sağlıklı

Ayrıca kalori miktarına ve malzemelerin geri kalanına da bakmalısınız.

‘Hafif’ kalorisinin düşük olduğu anlamına gelmez

Yemek ışık veya hafif, çok fazla kafa karışıklığı yaratırlar. Nasıl olduklarını düşünmek yaygındır ışıkKalorileri düşüktür. Ama yapacak hiçbir şey yok.

Hafif bir yiyecek, yalnızca orijinalinden daha hafif olduğu anlamına gelir. Ancak yine de yüksek kalorili, tuzlu veya yapay renkler ve koruyucularda yüksek olabilir ve yine de sağlıklı olmaktan uzak olabilirsiniz.

Önerilen günlük miktarlara dikkat edin

Birçok etiket, belirli bir bileşen veya ürünün kendisi için önerilen günlük ödeneği gösterir.

Örneğin şunu okursak: “Önerilen doymuş yağ miktarının% 30’u“Üç porsiyon (% 90) alırsak yine de geçemeyeceğimizi düşünebiliriz.

Mutfakta her şey kullanılıyor. Makarnayı kaynayan suyu lavaboya atmadan önce, en iyi şeflerin onunla ne yaptığını öğrenin. Onu tanıyor musun?

Ama yine de, Bu öneriler, günlük 2.000 kalori alımına dayanmaktadır., bu genellikle ortalama bir diyettir. 2.000’den az kalori alıyorsanız, önerilen miktarları aynı oranda azaltmanız gerekir.

Sadece kaloriye bakma

Bazen kalori konusunda takıntılı hale geliriz. kalorili yiyecekleri reddedin, ama bu sağlıklı.

Bir örnek fındıktır. Oldukça az kalorileri vardır, ancak aynı zamanda hayati bir mineral, sağlıklı yağ, vitamin, protein, lif kaynağıdır … Kalori iyi ve onları tüketmelisinölçülü de olsa.

‘Sıfır yağ’ veya ‘sıfır şeker’ düşük kalorili veya sağlıklı anlamına gelmez

Neredeyse her zaman bir yiyeceğin sıfır yağ Ö Sıfır şeker, düşük kalorili bir besindir veya sağlıklıdır. Ama her zaman böyle değil.

Sorun, sahip olmadığı şey değil, bileşenlerin geri kalanıdır. Beslenme uzmanı Libby Mills’in açıkladığı gibi, The Healthy’da yağ ve şeker lezzet sağlar, bu nedenle markalar ortadan kaldırılırsa bir alternatif ararlar.

Mikrodalga çok kullanışlı ve pratik bir cihazdır, ancak kullanmamanın daha iyi olacağı yiyecekler vardır. Size bazılarını gösteriyoruz.

Sıfır yağlı ürünler daha fazla tuz veya daha fazla şekere ve sıfır şekere, daha fazla tuza veya daha fazla yağa sahip olma eğilimindedir. Her zaman olduğu gibi, malzemelerin ve kalorilerin tam listesine bakın.

Serbest dolaşan veya organik tavuklar, gevşek mi?

Süpermarketlerde, serbest dolaşan tavuklardan daha pahalı yumurtalar satılır veya ekolojik. Belki de bu tavukların tarlada veya çiftlikte özgürce ve kaygısız dolaştığı bir rapor veya reklam gördük.

Pek çok çiftlikte durum böyledir, ancak serbest dolaşan tavuk veya organik tavuk kavramının ima ettiği tek şey, kafeslere istiflenmemiş olmalarıdır. Bazen açık pencereleri veya çatısı olan bir barakada gevşerler, ancak dışarıda değildirler.. Yine de kafeslerde olmadıkları ve daha onurlu ve özgür bir varoluşa sahip oldukları doğrudur.

Porsiyonlara mı bakıyoruz?

Oldukça yaygın bir hata, özellikle önceden pişirilmiş yiyecekler satın alırken veya atıştırmalıklar veya tatlılar yerken, üretici tarafından önerilen porsiyonlara bakmıyoruz.

Çoğu etiket, her torba veya pakette önerilen porsiyonları listeler. Besinsel olarak sadece bir porsiyon yemek tavsiye edilir.

Robot elektrikli süpürgeler gelişti. Artık yerleri süpürmeye ve süpürmeye ek olarak, aynı zamanda fırçalarlar. En iyi hepsi bir arada robotları seçtik: süpürüyorlar, süpürüyorlar, yerleri siliyorlar ve parlatıyorlar. Bir model arıyorsanız, işte en iyileri.

Bu, çok fazla tuz, yağ veya şeker içeren ürünlerde önemlidir. Bazen küçük torbalarda gelirler çünkü çok kaloriler, tatlılarda veya atıştırmalıklarda olduğu gibi ve bunların sadece bir porsiyon olduğuna inanıyoruz. Ancak çoğu durumda iki veya daha fazla porsiyonluk poşetlerdir ve günlük tavsiyeden daha fazla yağ veya daha fazla şeker tüketeceğiz.

Bütün şeker aynı değil

Çoğu etiket, toplam şeker miktarını gösterir, ancak meyve gibi gıdanın kendisinden gelen doğal şeker, daha sonra eklenen şekerle aynı değildir.

Bir yiyeceğin çok mu az mı yoksa çok mu şeker içerdiğini ya da çoğunun doğal mı yoksa ilave mi olduğunu bilmenin püf noktası etiketteki içerik listesindeki konumunuza bakın. Listenin ilk yarısında şeker görünüyorsa tarifte çok ağırlığa sahip olduğu için kalorili bir besin olacaktır. En son ortaya çıkarsa besin ağırlığı daha azdır.

Organik, doğal ile aynı şey değildir

Bazen üreticiler o kadar çok benzer terim kullanır ki sonunda kafamızı karıştırırlar. Bir örnek, aşağıdaki gibi kavramlardır organik Y doğal. Onları takas ediyoruz ama aynı değiller.

Sağlıklı beslenme konusunda uzmanlaşmış web sitesine göre, sebze durumunda böcek ilacı, gübre veya herbisit kullanılmadıysa bir gıda organiktir veya hayvanlar söz konusu olduğunda antibiyotik ve hormonlar. Ayrıca organik gıda ile beslendiler.

İki kanatlı aktif kanatlı ve sıçrama önleyici tasarıma sahip basit bir kompakt 600W iki hızlı mikser. 20 Euro’dan daha düşük fiyata püre veya mayonez hazırlamak için idealdir.

Bununla birlikte, tanımı doğal çok daha belirsiz. Doğal bir gıda işlendi “asgari düzeyde“Sorun şu ki, bu terim çok tanımlanmadı ve çoğu doğal gıda bir tür işleme gerektiriyor.

Seçebilirsek doğaldan daha organik. Ve aynı zamanda işlenmekten daha doğaldır, ancak fark o kadar büyük olmayabilir …

‘Doğal meyveden yapılmıştır’

Bir beslenme uzmanı için, paketlenmiş bir meyve suyu, reçel veya başka bir ürünün doğal meyveden yapılmış olması hiçbir şey ifade etmez. Şimdi yasa, doğal meyve yüzdesinin dahil edilmesini gerektiriyor, ancak bir meyve suyunun% 10 veya% 20 doğal meyveye sahip olması, hatta% 100, sağlıklı olduğu anlamına gelmez.

Her zaman olduğu gibi, reklam yanıltıcı olmayabilir, ancak tüm gerçeği de söylemiyor. Bu yiyeceğin doğal meyve içerdiği doğrudur, aynı zamanda çok fazla şeker veya çok sayıda koruyucu veya yapay renk içerebilir.

Etiketin tamamı okunmalıdır.

Glutensiz yiyecekler daha sağlıklı değil

Pek çok süpermarkette, özellikle Mercadona’da, glütensiz yiyecekler moda oldu. Ya da daha doğrusu, glütensiz yiyecekleri işaretlemeye başladılar.

Gluten, birçok tahılın tohumunda bulunan bir proteindir. buğday, arpa, çavdar, tritikale, kılçıksız buğday, bazı yulaf çeşitleri vb. Bu protein, tahılın esnekliğini sağlayan şeydir.

Mutfak robotunu son yıllarda insanlığın en iyi icatlarından biri olarak şimdiden sınıflandırabilir miyiz?

Sorun, bazı kişilerin glüten intoleransı olmasıdır. Bağışıklık sisteminiz onu toksik bir madde olarak algılar ve bir reaksiyona neden olur. Bu insanlar çölyak hastasıdır ve glüten içeren ürünleri tüketmemelidir.

Bununla birlikte, glütenin kalori değeri çok azdır, bu nedenle glütensiz bir gıda, onu içeren diğerinden daha sağlıklı değildir, tek fark, glüten proteini içermemesidir. Çoğu durumda glütensiz yiyecekler diğer glütensiz yiyeceklerden daha fazla yağ veya şeker içerirglüten eksikliğinden dolayı kaybedilen gıdaya kabarıklığı vermek.

Daha az kalorili yiyeceklere dikkat edin … tatmin etmeyen

Bazı insanların yaptığı bir hata daha sağlıklı olduğu söylenen çok fazla yiyecek veya atıştırmalık yemek.

Örneğin fırında kavrulmuş patateslerin, patates kızartmalarından daha az yağ içerdiği doğrudur. Ama belki seni tatmin etmiyorlar ve daha çok yiyorsun, bu yüzden sonunda Daha fazla karbonhidrat, daha fazla tuz, daha fazla renklendirici ve koruyucu ve daha fazla şeker tüketirsiniz.

Aslında, beslenme uzmanı Libby Mills, bir torba fırında atıştırmalık patates yerine bir avuç dolusu geleneksel patates cipsi yememizi tavsiye ediyor.

Kapsamlı mı yoksa% 100 kapsamlı mı?

Tam buğday ekmeğinin standart ekmekten daha iyi olduğunu varsayıyoruz ve genellikle öyle, ancak farklı türlerde tam buğday var.

The Healthy’a göre tahıl işlendiğinde üç kısma ayrılır: tohum, endosperm ve kepek. Standart beyaz ekmeğin imalatında, protein, mineral ve diğer faydalara sahip olan bazı tohum ve kepek kaybolur.

Kepekli ekmeği tercih edersek, etiketin “tam tahıl“veya benzeri. Bu, tahılın tüm parçalarının orada olduğu anlamına gelir. Ama yine de Ayrıca rafine unlara ve diğer katkı maddelerine sahip olabilir. İşte bu yüzden ekmeği aramak uygundur. % 100 integral Ö % 100 tam tahıl, yalnızca bir buğday tanesi veya başka bir tahıl olduğunu ve başka hiçbir şey olmadığını gösterir.

Tüm yağlar aynı değil

Çoğu etiket, büyük baskılarda toplam yağ miktarını listeler, ancak önemli olan, genellikle daha küçük harflerle listelenen arızadır.

Bu listeyi incelemek önemlidir, çünkü farklı yağ türleri var. En zararlı doymuş ve trans, ancak diğerleri gibi Hatta faydalı olan ve kolesterolle savaşmaya yardımcı olan tekli doymamış. Daha az yağlı, ancak doymuş veya trans olanlardan daha fazla tekli doymamış yağ içeren bir yiyecek yemek daha sağlıklıdır.

Bazılarını gördük gıda etiketlerini okurken yaptığımız hatalar. Bunu yararlı bulacağınızı umuyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.