Bir Ağaç Dikmeden Önce

Ağaç dikmenin kötü olanlardan çok daha iyi nedenleri vardır. fidan dikme kampanyası Aslında mesele o kadar da “Ağaç dikmeli miyim?” ne tür bir ağaç dikileceği ve nereye dikileceği gibi. Ağaç dikmeden önce bu soruları cevaplarsanız, kendinize, ailenize, topluluğunuza ve ekosisteme büyük bir iyilik yapmış olursunuz.fidan dikmek

Neden Ağaç Dikmeli?

İnsanların geleneksel olarak ağaç yetiştirmesinin en az dört geleneksel nedeni vardır:

  1. Çünkü ağaçlar güzeldir.
  1. Çünkü ağaçlar gölge sağlar.
  1. Çünkü ağaçlar yiyecek sağlar.
 1. Çünkü ağaçlar barınak sağlar.

Bu nedenlere ek olarak, bugün bahçelerimize dikmemizin birçok başka nedeni var:

 • Ağaçların mülk değerlerini artırdığı bilinmektedir: yerleşik bir ağaç, bir kentsel mülkün değerine binlerce dolar ekleyebilir.
 • Ağaçlar, etraflarını saran havanın kalitesini önemli ölçüde artırır.
 • Kaynakların tükendiği ve küresel çevrenin bozulduğu bir dünyada ağaç dikmek, gezegeni yenilemeye yönelik bir adımdır.

Bu nedenlerden bazıları veya tümü için bir ağaç dikmek isteyebilirsiniz, ancak yerel kreşinize gitmeden ve gördüğünüz ilk ağacı satın almadan önce kendinize birkaç başka soru sormanız gerekir.

Ne Tür Ağaç Dikmeliyim?

Bir gölge ağacı arıyorsanız, tüm yıl boyunca gölge sağlamasını mı istiyorsunuz yoksa evinizi yaz güneşinin sert parıltısından korumak mı istiyorsunuz? Eski ise, yaprak dökmeyen bir ağaç istersiniz. İkincisi ise, yaprak döken bir ağaç istersiniz (kışın yapraklarını kaybeden ağaç).

Artık şimdiki ve gelecekteki ihtiyaçlarınızı düşünmeye başlayabilirsiniz. Unutma, diktiğin ağaç daha da büyüyecek – çoğu durumda çok daha büyük. Sadece uzayıp genişlemekle kalmayacak, köklerini de yayacaktır. Güzel, olgun bir ağacın neden kaldırılması gerektiğinin en önemli nedenleri şunlardır:

 • Evin çok yakınına dikmek bir dizi soruna yol açabilir. Kökler temellerinizi zayıflatabilir; düşen yapraklar oluklarda toplanarak ciddi bir yangın tehlikesi oluşturur; ve düşen dallar çatınıza zarar verebilir, bunlardan sadece birkaçı.
 • Yeraltı kanalizasyon borularının çok yakınına dikilen ağacın kökleri genellikle boruları kırar ve tıkar.
 • Araba yollarına çok yakın dikilen uzun yaprak dökmeyen bitkiler, düşen dallar arabalara zarar verdiğinde ve genişleyen kök sistemleri toprağı yukarı kaldırdığında yukarıdan ve aşağıdan sorunlara neden olur, bu da araba yolu kaldırımlarını kaldırır veya kaldırır ve betonu çatlatır.

Ancak bunların hiçbiri sizi ağaç dikmekten alıkoymamalıdır. Belirli bir yer ve ihtiyaç için ne tür bir ağacın uygun olduğunu düşünürseniz, onlarca yıl keyif alacağınız bir ağaca sahip olabilirsiniz. Örneğin:

 • Birçok yaprak döken ağaç çeşidi, nispeten kompakt kök sistemlerine sahiptir. Güneşli bir pencerenin yanına dikilen bunlardan biri yaz gölgesi ve kış sıcaklığı sağlayabilir. Bonus olarak, bahar geldiğinde, tadını çıkarabileceğiniz harika bir çiçek buketine sahip olacaksınız.
 • Geniş, açık bir alanın ortasındaki bir okaliptüs veya çam gölge sağlar ve ayrıca toprak akışını önlemeye yardımcı olur.

Ağacınızı akıllıca seçip diktiyseniz, nesiller boyu sürebilir, bu nedenle bir ağaç dikmeden önce, diktiğiniz alan için doğru ağaç olduğundan emin olun. Şimdi tadını çıkarmak isterken, doğru seçimi yaparsanız, 10, hatta 20 yıl içinde daha çok keyif alacaksınız. Ayrıca, bugün diktiğiniz ağacın gelecek nesiller için diktiğiniz ağaç olduğunu da unutmayın, bu nedenle iyi bir peyzaj mimarının ağaçlarınızı seçmenize yardım etmesine izin vermek isteyebilirsiniz ve ağaçlarınızın budanması veya incelmesi gerektiğinde, bir ağaç uzmanının ağacınızın güçlü kalmasını sağlayabilir. ve sağlıklı. Bahçenizi gerçek bir ifadeye dönüştürmek için harika olan heyecan verici yeni Bahçe Tasarım Fikirleri sayfamıza bile göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.