Bir bina tasarımcısı, tasarım eskizleri veya ev planları oluşturmaya yardımcı olabilir

Yeni bir ev inşa etmek veya yenilemek, bir profesyonelin plan tasarlamasıyla başlar. Bunlar olmadan işlevsel ve estetik açıdan hoş sonuçlar elde etmek zordur.

Bunun için bir bina tasarımcısı, tasarımcısı veya mimarın hizmetlerinden yararlanmanız gerekir. Hangisini seçmelisiniz? Bu tasarım profesyonelleri arasındaki fark nedir? Bir bina tasarımcısının maliyeti nedir?

Egzersiz yapmanıza yardımcı olması için bu makaleyi okuyun:

 • Bir bina tasarımcısı ne yapar?
 • Bir bina tasarımcısı ile bir mimar arasındaki fark nedir?
 • Bir bina tasarımcısı işe almak
 • Bir bina tasarımcısının maliyeti nedir?

alternatif

Bir bina tasarımcısı ne yapar?

Bina tasarımcıları yeni evler, tadilatlar / genişletmeler ve büyükanne apartmanları gibi diğer yapılar için planlar ve tasarım çizimleri üretir. Müşterilerinden bir özet alacaklar ve bir tasarım konsepti ve bir ön tasarım üretmek için bütçelerine kadar çalışacaklar. Ayrıca alanı değerlendirirler, planlama izni ve inşaat onayları almak için yerel belediye ile irtibat kurarlar ve belediyenin isteyebileceği diğer belgeleri sunarlar. Genellikle özel müşteriler ve inşaatçılar için ön ve son çizimleri yapacaklar.

alternatif

Bir bina tasarımcısı ile bir mimar arasındaki fark nedir?

Bir bina tasarımcısı ile bir mimar arasındaki temel fark, onların mesleki düzenleme ve eğitim seviyeleridir.

Çoğu bina tasarımcısı, bir TAFE kursu aracılığıyla eğitim alan kalifiye teknik ressamlardır. Birçoğu, yerli mimarların sahip olduğu tüm yaratıcı ve pratik becerilere sahip olacak, ancak ücretleri tipik olarak daha düşüktür ve bu nedenle bir mimara göre uygun maliyetli bir alternatiftir.

#hiptip: Bir bina tasarımcısı, bir mimara göre uygun maliyetli bir alternatif olabilir

alternatif

Bir bina tasarımcısı işe almak

Seçiminizi, uzmanlık düzeyine ve projeniz için uygunluğuna göre yapmalısınız. Bir bina tasarımcısı seçmeden önce onlardan şunları isteyin:

 • Portföyleri ve tasarımlarının size hitap edip etmediğini görün
 • Mesleki niteliklerinin kanıtı. Queensland gibi bazı eyaletlerde lisanslı bir bina tasarımcısı kullanmak zorundasınız.
 • Bir devlete veya ulusal olarak tanınan bir meslek birliğine üye iseler
 • Bölgenizdeki önceki çalışmalarının referansları ve / veya örnekleri

Nihayetinde, onlarla yüz yüze iletişime geçmek ve sizin için uygun olup olmadıklarını belirlemek isteyeceksiniz. Onlarla rahat hissetmek ve onlarla bina tasarımınızın tüm yönleri hakkında rahatça konuşmak isteyeceksiniz. İdeal olarak evinizi tasarlamak işbirliğine dayalı bir süreç olmalıdır ve bina tasarımcınız girdilerinizi dinlemeye istekli ve endişeli olmalıdır.

Bina Tasarımcıları Derneği (BDA), tüm olası müşterilerin, üyenin bir bina tasarımcısı olarak ticaret yapma yeterliliğinin farkına varmalarını tavsiye eder; Lisans veya tescilin bir gereklilik olmadığı eyaletlerde, tamamen akredite edilmiş bir Yeminli Üye kullanmanızı tavsiye ederler. Tazmanya, Queensland ve Victoria’daki Bina Tasarımcılarının hepsinin akredite olması gerekmektedir.

Oku: Mimar, bina tasarımcısı veya teknik ressam mı?

Bir bina tasarımcısının maliyeti nedir?

Tüm bina tasarımcılarının kendi maliyet yapıları vardır ve ücretleri önemli ölçüde değişebilir. Ortalama olarak, ister sabit ister saatlik bir ücret talep etsinler, ücretleri hizmet düzeylerine göre değişiklik gösterme eğilimindedir:

 • Temel bir hizmet, müşteri danışmanlığını, saha ziyaretini, proje tasarımını ve ilgili danışmanlarla (inşaatçınız gibi) bir brifingi içerecektir. Çizimler yalnızca minimum standartta olacaktır.
 • Daha gelişmiş bir hizmet aynı zamanda diğer danışmanların koordinasyonunu, peyzaj tasarımını, elektrik düzenini ve iç tasarımı (armatür ve teçhizat yerleşimleri dahil) içerecektir.
 • Tam hizmet, yukarıdakilerin tümünü artı sözleşmelerle ilgili yardımı ve inşaat sürecinde devam eden yardımı içerecektir.

Her durumda, ücretler genellikle projenin toplam fiyatının bir yüzdesi olarak hesaplanır ve daha ucuz projeler, daha pahalı projelerden biraz daha büyük bir yüzde alır. Örneğin, 190.000 dolara mal olan yeni bir ev veya tadilat, toplamın yüzde 7,5’ine veya tam hizmet için 14,250 ABD dolarına veya temel hizmet için yüzde 5’ine (9500 ABD Doları) mal olabilir. 500.000 $ ‘ın üzerindeki inşaat maliyetleri için, ücretlerin sırasıyla yaklaşık yüzde 7 ve yüzde 4.75 olması muhtemeldir. Yine de bu sadece kaba bir rehberdir. Doğru bir fiyat teklifi almak için doğrudan bina tasarımcısıyla iletişime geçmeniz gerekecektir.

Bazı tipik yenileme projelerinin maliyetlerine ilişkin bir basketbol sahası fikri için, ücretlendirilmeyi bekleyin:

 • Küçük / orta boy tek kişilik oda genişletme planları için 2.800 ABD doları
 • İki oda ekleyerek orta / büyük uzantı planları için 3200 ABD doları
 • Büyük bir evin tamamen yeniden tasarlanması / yenilenmesi planları için 3900 $

Bir bina tasarımcısından teklif almak

Yerel bina tasarımcılarından teklif alarak projenizin ne kadara mal olacağını anlayın. Bu size şu anda piyasa oranlarının ne olduğu hakkında bir fikir verecektir.

* Belirtilen tüm maliyetler ve fiyatlar bu makalenin yazıldığı sırada kaynaklanmıştır. Bunlar gösterge niteliğindedir, yerel olarak değişebilir, piyasa güçlerine tabidir ve yalnızca bir kılavuz olarak kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.