Bir çit nasıl ekilir ve büyütülür

Bir çit, bir dizi çalıdan bir sıra ağaca kadar her şey olabilir. Ağaçlar uzmanlar tarafından dikilmelidir, ancak zamanınız ve biraz sabrınız varsa, çalıları kendiniz dikebilirsiniz. Çitinizin bir profesyonel tarafından dikilmiş gibi görünmesini istiyorsanız, profesyonellerin çitleri nasıl diktiğini ve yetiştirdiğini bilmeniz gerekir. İşte profesyonel bir bahçıvanın veya bahçıvanın atacağı adımlar.

alternatif

Bir Çit Nasıl Ekilir ve Yetiştirilir

Bir çit dikerken aralık çok önemlidir. Profesyonel bahçıvanlar, aralığı belirlemek için genellikle istenen çit yüksekliğini 0,3 ile çarparlar. Başka bir deyişle, çitinizin bir metre yüksekliğinde durmasını istiyorsanız, bitkileriniz birbirinden 30 cm aralıklarla yerleştirilmelidir. Bitki satın alırken unutulmaması gereken önemli bir nokta budur. Öncelikle kat etmek istediğiniz mesafeyi ölçün ve mesafeyi kaplamak için yeterli sayıda çit bitkisi satın alın.

alternatif

Çitleriniz için çukur kazmanın iki yolu vardır. Bazıları tek tek delikler kazsa da bir siper daha iyi bir yol olabilir. Bir hendek kazmak daha uzun sürse de, hendek, bitkilerinizi hizalamanızı kolaylaştırır ve toprağın çit için hazırlanmasına yardımcı olur.

alternatif

Çit çalılarınızı dikmek için atmanız gereken adımlar şunlardır:

  1. Bitkilerinizi çukurlarınıza veya çukurunuza sığdırmak için ihtiyaç duyduğunuzdan yaklaşık 100 mm daha derin ve 200 mm daha geniş kazın
  2. Bitkilerin yerleşmesine izin vermeniz için gerekenden biraz daha yüksek bir seviyeye kadar çukurlarınızı veya hendeklerinizi tekrar doldurun
  3. Bir seferde üç veya dört bitkiyi sıralayın. Çalıların büyüdükçe boşlukları doldurmasına yardımcı olmak için yanal (yan) dallar çitinizle paralel uzanmalıdır.
  4. Yüzeye geri doldurun, bitkileri toprak yüzeyinden biraz daha yüksekte bırakın.
  5. Hava ceplerini ortadan kaldırmak için bitkilerin etrafındaki toprağı hafifçe bastırın
  6. Bitkileri hemen gübreleyin ve sulayın

Diktikten, suladıktan ve gübreledikten sonra bir kat malç ekleyin, ancak malçları bitkilerin gövdesinden uzak tutun. Son olarak bitkilerin uçlarını eşit seviyede budayın. Bu, onları yana doğru büyümeye ve çalılar arasındaki boşlukları hızla doldurmaya teşvik edecektir.

Çit çalıları su ve besinler için rekabet edecek. Suyu korumak ve eşit şekilde dağıtmak için bir damla sulama sistemi kurmayı düşünün. Çitleriniz diğer bitkilerinizden daha fazla gübreleme gerektirecektir. Bazı bahçe uzmanları, çitler için bir deniz yosunu gübresini tavsiye eder veya bitkilerinizi satın aldığınız fidanlıktan seçtiğiniz çalılar için en iyi gübreyi isteyebilirsiniz.

Son olarak, çitlerinizi düzgün ve düzgün şekilli tutmak için, onlara göz atın ve düzenli olarak budayın. Budama, onların şeklini korumasına ve bitkilerin boşlukları daha hızlı doldurmasına yardımcı olacaktır. Budadıktan sonra çitinizi sulamalı ve gübrelemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.