Bir Katil İşletme Logosu Oluşturmanın 7 Temel Kuralı

Bir logonun etkinliği, şirketin tüm ruhunu ve özünü ifade etme yeteneğine bağlıdır.

Gerçek, ikonik bir logo, doğru renklerle basit, uygun, ayırt edici, dayanıklı, uyarlanabilir olmalıdır. Bir şey iletmeli.

Peki, işletmeniz için mükemmel logoyu oluşturmaya hazır mısınız?

Bir katil logo oluşturmak için aşağıdaki temel kuralları okuduğunuzdan emin olun!

1. Basit Olmalı

Sadeliğe odaklanmak, kolayca tanınabilir ve tanımlanabilir bir şey elde etmenizi sağlar.

Bir logoda, her öğenin bir anlamı, kesin bir rolü olmalıdır. Gereksiz süslemeler yapılmamalıdır. Karalamalar, oklar, daireler veya çizgiler gibi şeylerin, eğer anlamsızlarsa, tasarımda hiçbir rolü yoktur.

Tüm zamanların en basit ve aynı zamanda en etkili ve parlak logolarından biri, bana göre, 1994 yılında Lindon Leader tarafından tasarlanan FedEx logosu.

Aslında bir önceki “Federal Express” in yeniden markalaşması olan bu logo, en uç sadeliği hedefliyor. Aynı isim basit olması için kısaltılmıştır.

Ancak bu logo ile ilgili harika olan şeyin ne olduğunu daha önce fark ettiniz mi?

İçeride, nakliye ve dağıtım ile uğraşan bir şirketin tüm anlamını içerir. Evet, belli ki istenen bir ok var:

Ok görüntülenmiş FedEx logosu

Sağa doğru, dinamizm ve hızı ileten basit, özlü bir ok. Hız, FedEx teslimatları ne kadar hızlı. Fantastik.

Şimdiye kadarki en güzel ve akıllı logolardan biri.

2. Uygun Olmalı

Etkili bir logo, tabii ki şirketin etkileşime girmesi gereken halka uyarlanmalıdır. Sadece bu değil, logo aynı zamanda şirketin iletmek istedikleri ve sundukları ve sattıklarıyla da tutarlı olmalıdır.

Bir avukat için logo mu tasarlıyorsunuz? O halde muhtemelen “komik” bir logo yeterli değildir.

Vegan restoranı için logo mu? Belki de tavuk budu ve biftek içeren çizimlerden kaçınmak daha iyidir.

Parlak renkler ve en çocukça ayrıntılar, çocuklar için oyuncak üretimi yapan bir şirket veya bu tür ürünler satan bir mağaza için iyi olacaktır, ancak başka herhangi bir bağlamda kesinlikle yersiz olma riski vardır.

Seçilen logo, temsil ettiği ile tutarlı olmalı, ancak şirketin ana faaliyetini gösterme zorunluluğu bulunmamalıdır. Örneğin Apple logosu, Audi ve diğer otomobil üreticilerinin yaptığı gibi bir bilgisayarı temsil etmez: bir arabayı temsil etmezler.

3. Bir Şey İletmek Zorunda

İyi bir logo sadece güzel olmamalı, aynı zamanda bir hikaye anlatabilmelidir.

Örneğin Amazon logosu basitliğiyle bir hikaye anlatır: logo oku a -e ile. Yani: Amazon’da her şeyi şuradan bulabilirsiniz: a -e ile.

Basit, etkili ve şirketin arkasında bir geçmişe sahip.

4. Çok Yönlü Olmalı

Bir logo çok yönlü olmalı ve herhangi bir şekle veya yüzeye (veya en azından çoğuna) uyarlanabilir olmalıdır. Tutarlılığını ve değerini kaybetmeden bir kartvizit üzerine veya 30 metre yüksekliğindeki bir trambolin üzerine basılabilmelidir.

Pratikte bu ne anlama geliyor?

Bu, bir logo tasarlarken tüm potansiyel uygulamaları göz önünde bulundurmanız gerektiği anlamına gelir. Nasıl kullanılacak? Hangi yüzeylere baskı yapılacak? Yalnızca çevrimiçi mi yoksa ekranlarda mı kullanılacak?

Buna dayanarak tasarım buna göre ilerlemelidir.

Örneğin, yalnızca renk tonlarını kullanan bir logo oluşturmak ekranda harika çalışabilir ancak basıldıktan sonra tamamen etkisiz sonuçlanır. Siyah beyaz, kazınmış, dikilmiş, kabartmalı vb. Baskı yapılamaz.

Instagram logosu üzerinde çalışan tasarımcılardan harika bir örnek geliyor:

instagram logosu iki farklı versiyon

5. Doğru Renkler Kullanılmalıdır

Logo renklerinin anlamı nedir?

Logo renklerinin anlamı vardır, mavi rengi gördüğümüzde onu doğrudan bilgelik, sadakat, gizem, saygınlıkla ilişkilendiririz; kırmızı bunun yerine enerji, romantizm, aşk, rahatlık ile bağlantılıdır; huzur, sağlık ve doğa için yeşil. Bu renkleri doğru bağlamda kullanarak etkileyici bir logo elde edebilirsiniz!

Uygun bir renk kombinasyonu da ileriye doğru bir adım olacaktır. Örneğin, bir çocuk odası için bir logo yapıyorsak, sadece siyah kullanılması tavsiye edilmeyecektir!

Yazı tipinin iletmek istediğiniz mesaja uyması da önemli olacaktır. Bu nedenle, açık renklerin bir kombinasyonu (örneğin, hijyen, gençlik ve masumiyetle bağlantılı beyaz) bir saflık hissi uyandıracak ve kesinlikle bir kreş kimliğini temsil etmeye uygun olacaktır.

Logonun şekli bir diğer önemli unsurdur. Karmaşık bir form insanları zor durumda bırakacak ve logonun arkasındaki tasarımı ve mesajı görmek de zorlaşacaktır.

6. Dayanıklı Olmalı

Markanızın logosunu seçmek için çağrıldığınızda, geçerli bir trend yoktur.

Kendimizi anın gidişatına kaptırmamalıyız, ancak yaratılışından yirmi yıl sonra bile benzersizliği ve özgünlüğü koruyabilecek bir şey elde etmeyi hedeflemeliyiz.

Alanında uzman bir profesyonel tarafından bakılan bir logo tasarımı, aslında hiçbir şekilde zamanın geçmesinden korkmaz. Konuya ilişkin bir vaka?

Coca Cola logosu, bugün her zamankinden daha fazla güncel, ancak 1887 yılına kadar yaratıldı.

7. Hatırlaması Kolay Olmalı

Bir logo tasarlamalısınız. Bu bağlamda, işinizle bağlantılı dekoratif unsurlar kullanmak faydalı olabilir. İdeal veya kültürel olarak parçası oldukları şirketle bağlantılı. Markanın hatırlanması gereken çok basit bir adı var mı? Logo olarak seçilebilir.

Apple ve Google gibi çok uluslu şirketlerin durumu budur. Sembolü seçtikten sonra, kendini orijinal, kışkırtıcı (ikincisi tüketicinin hafızasında etkilenmeyi sürdürmek için harika bir yoldur) ve duygusal bir etki yaratabilecek tasarıma adamak uygun olacaktır.

Bir kez daha, logo tasarımının anahtarı basitliktir. Bir logo oluştururken, onu diğerlerinden oldukça farklı ve akılda kalıcı kılacak insanın anımsatıcı değerini dikkate almalıyız.

Son sözler

Temel yönlere odaklandık, ancak iyi bir logo oluşturmak için kurallar listesi uzayıp gidebilir.

Asla başkalarından kopyalamayın ve mükemmelliğin diğer iki iyi öneri olmasını beklemeyin ve bu arada görüşlerinizi de bekliyoruz!

Lütfen bunları aşağıdaki yorumlarda paylaşın, teşekkürler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.