Bir Sonraki Çevrimiçi Projeniz İçin Web Hosting Nasıl Seçilir

Bir sonraki çevrimiçi projeniz için bir web barındırma seçmenin kriterleri neler olabilir?

Başka bir deyişle, ihtiyaçlarınıza uygun ve muhtemelen gelecekte genişletilebilir, verimli, uygun maliyetli bir barındırma nasıl seçilir?

İşte bir seçim yapmadan önce cevaplamanız gereken 6 soru.

1. Ne Tür Web Sitelerini Barındıracaksınız?

Öncelikle, ne tür bir siteyi çevrimiçi hale getirmek üzere olduğunuzu anlamanız gerekir. Örneğin WordPress veya Joomla ile oluşturulmuşsa veya PHP’de mi yoksa bir sözleşmeyle geliştirilmiş benzersiz bir çözümde mi yapılmışsa.

Net bir fikre sahip olmak, yeni hostinginizi satın alırken faydalı olacaktır, böylece belirli ihtiyaçlarınızı belirsiz veya çelişkili olmadan iletebilirsiniz.

Ne tür bir siteye ev sahipliği yapacağınızı biliyor musunuz, yoksa en azından ne yapmak istediğinizi biliyor musunuz? (Örneğin, “bir e-Ticaret”). Mükemmel, aklınızda tutun ve devam edin.

2. Amacınız Nedir?

Profesyonel / iş siteniz için veya bir hobi veya amatör faaliyetle ilgili bir web barındırmaya mı ihtiyacınız var?

İlk durumda, seçim iyi bir paylaşılan barındırma veya VPS’ye (hatta benim sahip olduğum gibi özel bir sunucuya) düşmelidir. İkinci durumda, ücretsiz bir hizmet kullanma olasılığını değerlendirebilirsiniz (örneğin WordPress.com veya Blogger.com), sitenizde herhangi bir gayrimenkulünüz olmasa bile.

3. Becerileriniz Nelerdir?

Teknik bilginize bağlı olarak ihtiyacınız olan her şeyi düşünün: cPanel, Plesk, ISPConfig veya ispCP. Özellikle, bir CMS’yi birkaç tıklamayla kurmak için ilgili kaynaklar (örneğin Fantastik). Bu araçlar, web sitenizi FTP veya PHPMyAdmin kullanmadan kurmanız için ihtiyacınız olan hemen hemen her şeyi verir.

Uzman bir web yöneticisi değilseniz, web barındırma hizmetinizin teknik kılavuzlarla delirmeden site oluşturmayı kolaylaştırdığından emin olun. Barındırma hizmetinin sitenize özen göstermesi gerekmediğini göz önünde bulundurmak önemlidir, ancak yalnızca onu çevrimiçi hale getirmek için donanım ve yazılımı sağlar. Deneyimli bir web yöneticisi olmanın beceri arayan bir sanat olduğunu unutmayın.

4. Web Hosting Bunu Sunuyor mu?

Yeni barındırma hizmetinizin, kontrol panelindeki dahili anahtarı kullanarak PHP sürüm değişikliğini desteklediğinden veya en azından PHP’nin en son kararlı sürümünü (gelecekte PHP 7.2 ve hatta PHP 8’i) desteklediğinden emin olun.

Satıcının sitesinde Sıkça Sorulan Sorular olduğundan emin olun ve destek ekibiyle sohbet, bilet, telefon veya e-posta yoluyla iletişime geçebilirsiniz. Bu veriler tamamen eksikse, servise dikkat edin

Barındırma sağlayıcınızın FTP üzerinden güvenli bir erişim sağladığından emin olun, bu ima edilmiş gibi görünür, ancak çoğu durumda değildir (ücretsiz barındırıcılar söz konusu olduğunda, her zamankinden daha az). Böyle bir hizmete sahip olmak her zaman gerekli olmasa da, site dosyalarınızın tam bir yedeğini almak (veritabanı hariç) yararlı olabilir.

Son olarak, güvenli bir bağlantıya ihtiyacınız var mı? Bir e-Ticaret açmak istiyorsanız veya ücretli hizmetler sunmayı düşünüyorsanız, bir https bağlantısına ihtiyacınız olacak ve bunu özel bir IP ile kolayca alabilirsiniz (farklı ve çok daha pahalı olan özel bir sunucu değil).

5. Ne Kadar Alana İhtiyacınız Var?

Ne olduklarını anlamadıysanız ve kesinlikle gerekli değilse daha fazla kaynak satın almayın.

Bir YouTube klonu oluşturmadığınız sürece, nadiren 50 GB’tan fazla web alanına ihtiyacınız olacaktır. En gelişmiş CMS verileri veritabanında depolar, bu nedenle çok dar görünen MySql hesapları konusunda dikkatli olun. Güvenlik için veya şüphe durumunda, satın almadan önce daima bir uzman görüşü alın!

6. Barındırma Ne Kadar Hızlı?

Barındırma alan adınıza ping atmayı deneyin (https://tools.pingdom.com veya https://gtmetrix.com gibi araçları kullanarak) ve “Hanım“. Genellikle, 40-60 ms büyük bir değerdir ve daha büyük değerlerde sorunlar ortaya çıkabilir (kesinti, yavaşlama vb.).

Bununla birlikte, bu tür bir testin her zaman rastgele faktörlere bağlı olduğunu ve amaçlarınız için doğruluğu ve faydayı tamamen engelleyebileceğini unutmamakta fayda var. örneğin, yourhosting.com’un fiziksel IP’sinin siteniz için kullanacağınızla aynı olduğu söylenmez (ancak pratikte ücretsiz hizmetler için genellikle bu şekildedir).

Akılda tutulması gereken bir başka faktör de, ana bilgisayarın bulunduğu yerdir: Örneğin hedef kitleniz çoğunlukla Birleşik Krallık’ta ise, amaca yönelik Birleşik Krallık veri merkezlerine sahip bir web barındırma hizmeti almak için yararlı olacaktır. Diğer Coğrafi konumlar için benzer şekilde.

Ne satın aldığınızın her zaman farkında olmaya çalışın ve ihtiyaçlarınız için basitçe büyük boyutlu tekliflere aldanmayın.

Aynı soruları çeşitli barındırmada sorun ve çeşitli yanıtları karşılaştırın, böylece satın alma işlemine kritik ve bilinçli bir tüketici olarak yaklaşabilirsiniz. Çoğu durumda, belirli veya gelişmiş yazılım çözümleri kullanmadığınız sürece, ihtiyacınız olan şey sadece iyi bir paylaşılan barındırmadır.

Her zaman Linux barındırmayı bir Windows yerine tercih edin ve bu önemsiz bir “din savaşları” meselesi değil, ilkinin daha güvenli ve daha kararlı olduğu ve tüm ihtiyaçlarınız için geniş bir açık kaynak yazılım yelpazesine sahip olduğu için (her zaman değil) ikinci durumda mevcuttur). Bu açıkça PHP teknolojisiyle çalışan tüm siteler için geçerlidir (WordPress, Magento, Drupal, Joomla). Örneğin, ASP.NET’te çalışan bir siteyi çalıştırmanız gerekiyorsa, Windows’a ihtiyacınız olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.