Bu yıl kaçınılması gereken mutfak tadilatları

Zaman kadar eski bir masal – bir tadilat yapılıyor ve bir şekilde hatalar yapılıyor. O kadar yaygın hale geldi ki, aksilikler, yanlış adımlar ve yanlış hesaplamalar yapılamayacak kadar yaygın hale geldi, hatta bununla ilgili gerçeklik TV şovlarını bile izliyoruz! Ancak her feragat tuzağının ardında unutulmaz feragat dersleri gelir; hepimizin çok şey öğrenebileceği şeyler. Mutfağınızı yeniden yapmak istiyorsanız ne yapmamanız gerektiğini bilmeniz için en yaygın yenileme hatalarını sizin için ortaya çıkardık. Mutfakların yenilenmesi maliyetlidir, bu nedenle ilk seferinde istediğiniz alanı elde etmek en iyisidir, tercihen hatasızdır! Peki, mutfak tadilatında ilk 10 hata nedir?

1. Cimri depolama çözümleri

En büyük hatalardan biriyle başlayalım – yeterli depolama alanı yok. Mutfak düzeninizi planlarken depolama alanı aklın ön saflarında yer almalıdır. Mutfaklarda biblolar ve sofra takımı, çatal bıçak takımı ve mutfak aletleri gibi cihazlardan tencere ve tava gibi daha büyük biletlere kadar bir dizi eşya bulunur ve her bir eşyaya sahip olacak şekilde organize, stressiz bir mutfak tasarlanmalıdır. kendi yeri. Bu nedenle, planlama aşamasında, farklı öğelerin ne kadar yer kaplayacağı ve dolayısıyla ne kadar depolama alanına ihtiyacınız olduğu konusunda gerçekçi düşünmek zorunludur. Küçük mutfaklar bile iyi planlanmış dolap konumlandırma, gizli dolaplar gibi akıllı depolama çözümleri ve zemin ile tavan arasındaki mevcut alandan yararlanarak alanını maksimize edebilir.

Cimri depolama çözümleri

2. Kurabiye kesici çekmeceleri

Cimri depolama çözümlerine benzer şekilde çerez kesici çekmeceler de gelir. Çekmeceler, mutfaklarda bir zamanlar tomurcuklanan dolaplara kıyasla giderek daha popüler hale geliyor, ancak tek bir boyutun herkese uymadığını unutmamak önemlidir. Çekmeceler artık tencere ve tavaları yerleştirmek için kullanılıyor, ancak elbette yemek kaplarını tutmak için hala birincil çözüm. Buradaki sorun, bu öğelerin değişen boyutları, ancak çekmece boyutunun kendilerinde farklılık olmamasıdır. Farklı öğeler için ihtiyaç duyacağınız farklı boyuttaki çekmeceleri düşünün ve çekmecelerinizin genişliğini ve derinliğini oradan planlayın.

3. Lüks bir düzenin kaybı

Feng-shui bir yana, mutfak düzeninin kendine özgü bir özelliği var! Mutfak düzenleri, mutfaktaki iş akışının kolay ve akıcı olmasını sağlamak için önemlidir. Mutfağınızdaki en büyük üç göbek, buzdolabı, lavabo ve fırındır – bunların birbirleriyle ilişkili olarak (ve mutfağın geri kalanına göre) yerleştirildikleri ana düşünce olmalıdır. Yüksek trafikli bir alanı dağıtmak için bunları birbirinden ayırın, ancak aynı zamanda her biri günlük olarak kullanılacakları için mutfağın kendisinde üç ana nokta olarak – oldukça merkezi – olarak tutun.

4. Yedek kulübesinin ücretsiz olup olmadığını sormak

Burada beysboldan bahsetmiyoruz, ancak aynı kavram geçerli – eğer tezgah boşsa oturacak yeriniz var, mutfak tezgahı boşsa yemek pişirmek için yeriniz var. Mutfak tezgahınız, yemeklerinizi hazırlayabileceğiniz ve sık kullanılan bazı aletleri barındırabileceğiniz tek alandır, bu nedenle alan yetersizse, o zaman kendinize bir tane kızgın mutfak alanınız olur. Tezgah alanı, bankın konumlandırılması kadar önemlidir – bu nedenle, ana konumdaki geniş alan çok önemlidir. Örneğin, buzdolabının yanında veya fırının yakınında, bol miktarda tezgah odası olması akıllıca yerlerdir, çünkü bunlar yoğun trafikli, mutfağın çok kullanılan alanlarıdır.

Mutfak tezgah alanı

5. Neyin nereye gittiğini bilmek

Mutfağınız farklı sıcaklıklarda çalışan ve her türlü kullanım için farklı işlevler sunan cihazlarla doludur. Neyin nereye gittiğini bilmenin güzel bir sanatı var. Cihazların yüksekliği, kapıların açılma şekli ve düzenli olarak kullanılan eşyalara erişilebilirlik en önemli hususlardır. Bir kol uzunluğunda hangi eşyaların olmasını istediğiniz, neyin yükseğe istiflenebileceği, belirli kapıların ne şekilde açılacağı ve A nesnesinin B nesnesinin yanına yerleştirilip yerleştirilmeyeceği konusunda hızlı bir plan hazırlayarak kendinizi sağ ayağınıza bırakın.

6. Kirli düşünmemek

Bir mutfak tadilatını düşünürken çöp kutunuz ilk düşünceniz olmak istemeyebilir, ancak yine de aynı şekilde incelenmelidir. Genellikle kutular, estetik nedenlerle küçük çekmecelerde veya dolaplarda bulunur, ancak aynı zamanda kokuyu da içerir. Buradaki ortak tuzak, çöp için yer olmaması, yani dışarıdaki çöp kutusuna daha fazla gezi anlamına geliyor. Bölümlere ayrılmış bir çöp ve geri dönüşüm kutusu düşüncesi, herhangi bir mutfağa harika bir katkı olsa da, genellikle göz ardı edilir. Öyleyse kirli düşünün – çöpler için yeterince yer ayırın ve geri dönüşüme bir ev de verin.

7. Işık eksikliği

Kim mutfağında aydınlatma olmasını düşünmez ki? Hiç kimse. Ancak mutfağında uygun görev aydınlatmasının olmasını kim düşünmez ki? Bir çok insan. Görev aydınlatması, iyi aydınlatmanın gerekli olduğu özellikle odaklanmış görevler için mutfağın çok kullanılan alanlarına stratejik olarak yerleştirilmiş aydınlatmadır. Görev aydınlatması, üst dolaplardan küçük sarkıt lambalar veya mutfağın farklı alanlarında parlayacak şekilde manevra yapılabilen spot lambalar şeklinde olabilir. Bize güvenin, akşam yemeği için malzemeleri hararetle keserken görev aydınlatması için kendinize teşekkür edeceksiniz ve mükemmel netlikte görebilirsiniz!

Mutfakta aydınlatma

8. Soketlerdeki eksiklikler

Mutfağınız, prizlerde eksiklik olmasını istemediğiniz bir yerdir. Powerpoints, mutfağınızın oldukça erken ütülenmesi gereken bir parçasıdır. Nerede priz istediğinizi ve bunlardan kaç tanesine ihtiyacınız olacağını seçmeniz gerekir. Powerpoint aşırı yüklemesi ile soket eksikliği arasında ince bir çizgi vardır, bu yüzden iyice düşündüğünüzden emin olun. Her gün hangi öğelerin powerpoint’e ihtiyaç duyacağını kendinize sorun – su ısıtıcısı, ekmek kızartma makinesi? Ve ayrıca mutfakta biraz meyve suyuna ihtiyaç duyan hangi öğeler kamera hücresi görünümleri oluşturacak – belki de tarifler için bir telefon veya iPad?

9. Gelişigüzel kiler tasarımı

Kötü tasarlanmış bir kiler, çoğu zaman bir tavşan sığınağı olabilir. Kilerinize bakmak ve peşinde olduğunuz şeyi kolayca bulamamak stresli, zaman alıcı olabilir ve kendinizi biraz düzensiz hissetmenize neden olabilir. Kilerinizin tasarımını düşünmek için zaman ayırmak, dolaba gitmeyi çocuk oyuncağı haline getirecektir. İyi bir mutfak dolabı üreticisi, kilerinizdeki alanı organizasyonel bir rüya haline getirmek için nasıl en üst düzeye çıkaracağınız konusunda size bazı tavsiyeler verebilir. Küçük bir rafın ve aydınlatmanın neler yapabileceğine şaşıracaksınız!

10. Estetik tamamen kapalı

Eski fotoğraflarımıza dönüp baktığımızda, genellikle moda seçimimizi düşündüğümüz için iyi bir diz tokatına yol açarız. Aynı etki, mutfak tasarımı seçiminizde de olabilir. Bugün trend olan şeyler, bırakın önümüzdeki yıllarda yarın da moda olmayabilir. Mutfağınızın rengine, desenlerine ve genel estetiğine karar verirken, modaya uymayın ve bunun yerine klasik ve zamansız bir tarz seçin. Mutfağınızın tüm görünümünü değiştirmek pahalı bir egzersiz çünkü artık en son çılgınlığı yansıtmıyor!

Mutfak estetiği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.