Cam Akvaryumlar Vs Akrilik Akvaryumlar

Evinizde balık tutmaya karar verdiyseniz, onları tutmak için bir akvaryuma ihtiyacınız olacaktır. Sahip olduğunuz iki ana seçenek, her birinin kendine göre artıları ve eksileri olan cam ve akriliktir. Bu nedenle, doğru seçimi yapmanıza yardımcı olmak için bu kılavuzu bir araya getirdik.

Cam Akvaryumlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ev için bir akvaryum seçmek söz konusu olduğunda cam akvaryumlar daha ucuz bir seçenektir ve bu, daha ucuza daha büyük bir akvaryum satın alabileceğiniz anlamına gelir. Cam aynı zamanda çizilmelere karşı inanılmaz derecede dayanıklıdır – aslında camı çizmeye çalışmanız gerekir – bu nedenle tüm gün akvaryumun önünden yürüyen insanlar veya cama dayanmayı seven meraklı çocuklar varsa çok daha iyi bir seçim olabilir. Ayrıca cam zamanla berraklığını koruyacaktır; yaşlandıkça sararmaz veya rengi değişmez.

Cam akvaryumlar akrilik akvaryumlardan daha ağırdır ve genellikle aynı hacmi tutan bir akrilik akvaryumdan 4 ila 10 kat daha ağırdır. Ayrıca daha kolay kırılırlar ancak bunun gerçekleşmesi için keskin bir etkiye ihtiyaç duyarlar. Cam akvaryumlar hakkında düşünmeniz gereken bir diğer şey de, girdikleri şekillerin sınırlı olmasıdır. Genel olarak, kare, dikdörtgen, altıgen ve benzeri şekillerde cam akvaryumlar elde edeceksiniz. Kavisli cam akvaryumlar mevcuttur ancak bunlar nadirdir ve akvaryumun içindekilerin görünümünü bozabilirler.

Akrilik Akvaryumlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Akrilik akvaryumların en büyük avantajlarından biri ağırlıklarıdır. Cam akvaryumlardan daha hafiftir ve bu nedenle hareket etmesi çok daha kolaydır. Akrilik tanklar, kırılmaları son derece zor oldukları için de güçlüdür. Sadece çok keskin bir darbe akriliği kırar veya çatlatır. Akrilik aklınıza gelebilecek hemen hemen her şekilde kalıplanabildiğinden, akvaryumunuzun gerçek şeklinde büyük bir esneklik yelpazesine de sahipsiniz. Bu, karmaşık kıvrımlı şekilleri içerir.

Bununla birlikte, akrilik akvaryum düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. Birincisi maliyet – akrilik akvaryumlar genellikle cam muadillerinden çok daha pahalıdır. Ayrıca, kaşınmaya çok meyillidirler. Akrilik akvaryumlar, bir kişinin yanından geçmesini ve kıyafetlerini veya mücevherlerini ona sürtmesini sağlayarak çizebilir. Akvaryum sakinleri bile keskin pençeleri veya kabukları varsa onu çizebilir. Akriliğin çizilmeye eğilimli doğası, tankı temizlerken akrilik güvenli yosun temizleyiciler kullanmanız gerektiği anlamına gelir. Bununla birlikte bir çizik meydana gelirse, cam akvaryumda tamir etmek çok daha kolaydır. Akrilik akvaryumlar ayrıca akvaryumun tüm tabanının, dikişlerden uzaklaşmaması için desteklenmesini gerektirir. Akrilik akvaryumlar da yaşla sararabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.