Çevrimiçi İtibara Ne Katılır?

Dijital ayak izinizden en iyi şekilde yararlanmayı öğrenmek, onu yönetmeyi öğrenmek demektir.

Arama motoru optimizasyonunda ve sosyal medya küratörlüğünde ustalaşmadan önce, dijital varlığınıza neyin girdiğini, farklı bölümlerinin birlikte nasıl çalıştığını ve bu etkileşimler aracılığıyla şirketlerin zorluklara neden olduğunu bilmeniz gerekir.

Ancak, platformlar ve hizmetler arasındaki çevrimiçi bilgi ekosistemini anladığınızda, çabalarınızın çekiciliği ve amaçladığınız sinerjik etkilere sahip olduğundan emin olabilirsiniz.

Temel Bilgi Paketiniz

İnternet telefon rehberinin hemen hemen yerini aldı, bu nedenle gerçekten sadece bir veya iki açılış sayfası olsa bile bir web sitesi kurmak iyi bir fikirdir.

Daha gelişmiş siteler daha fazla ilgi çeker ve işlemdeki ve daha sonraki süreçte müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik zengin, yararlı bilgilere sahip bir site, optimize edilmiş anahtar kelimeler için en fazla çekişi elde eder. Bunu göz önünde bulundurarak, statik sitedeki kaynaklara ek olarak bir blog çalıştırıp çalıştırmayacağınıza ve hangi anahtar kelimelerin optimize edileceğine karar vermeniz gerekir. Bu biraz araştırma gerektirecek.

Hersh Davis-Nitzberg tarafından kurulan Reputation Control, Inc. gibi birçok şirket bu aşamayı itibar yönetimini anlayan uzmanlara yaptırır.

Sosyal Medya ve Müşteri Etkileşimi

Mevcut pazarlama araçlarının tamamını kullanan hayati bir çevrimiçi varlığın, insanları meşgul etmek için sosyal medyayı ve diğer müşteriyle yüz yüze iletişimleri bir araya getirmesi, yeni müşteriler kazanması ve aynı zamanda tekrar eden işleri teşvik etmesi gerekecektir.

İşte sosyal medyadaki varlığınızı planlamanın adımları.

  • Platformları araştırın ve hedef müşterilerinize hangilerinin uygun olduğunu keşfedin
  • E-postaya ve diğer müşteri hizmetleri iletişim seçeneklerine bakın ve bunları dijital varlığınıza entegre edin
  • Markanızı tutarlı tutmak için sosyal medya ekibiniz için bir rehber oluşturun
  • Tekrarlanan müşterilerle tek yönlü iletişim için bir e-posta listesi oluşturun

Genel bir pazarlama şirketi yerine itibar yönetimi uzmanlarıyla çalışıyorsanız, ekibin yeni, üretken süreçler oluştururken şirketin iletişimini kontrol etmek isteyeceği büyük bir olasılık vardır.

Müşterilerin markanız hakkında incelemelerde ve kendi profillerinde konuşma şekli gibi kontrol edemeyeceğiniz sosyal medya varlığının da farkında olmanız gerekir ve sosyal medyaya ulaşmak ve endişeleri çözmek için bir plan isteyeceksiniz.

Olumlu Bir Ayak İzi Oluşturmak İçin Dijital Varlığınızı Kullanma

Sarsılması zor olan sağlam bir çevrimiçi itibarın anahtarı, uzman bilgileri ve harika markalaşmayla birlikte mükemmel müşteri erişimi ve iletişimdir. Anahtar kelime optimizasyonu, en iyi bilgilerinizin de görünür kalmasına yardımcı olur.

Tüm bu adımlar, çevrimiçi pazarlama çabaları için halihazırda hayati öneme sahiptir, ancak doğru ekstra rehberlik ile, temel müşterilerinizin zihninde itibarınızı sağlamlaştıran ve koruyan araçlar olarak ikiye katlanabilirler.

İtibar yönetimi bu temel bilgilerin ötesine geçer ve daha fazlasını öğrenmek için işletmeler için çevrimiçi itibar oluşturma ve sürdürme konusunda uzmanlaşmış bir ekiple konuşmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.