Çevrimiçi Maruziyetinizi Artırmak İçin 4 Ücretsiz Trafik Kanalı!

Hedeflenen trafik olmadan çevrimiçi olarak başarılı olmanın kesinlikle hiçbir yolu yoktur. Ve en büyük acı, para harcamadan dönüşen trafiğin nasıl yönlendirileceğiydi.

Çevrimiçi mağazamıza veya web sitemize bir okuyucu çığını tetiklemek için farklı trafik kanallarımız var. Bu, fare tıklamasıyla elde edilebilecek bir şey olmasa da, sabır ve tutarlılıkla kanalları takip etmek, kademeli olarak sürdürülebilir hedef okuyucu kaynakları oluşturmanıza olanak sağlayacaktır.

Bu trafik kanallarını inceleyelim ve işletmenizin büyümesi için bunlardan nasıl yararlanabileceğinizi inceleyelim:

1. Arama Motoru Trafiği

Hiç şüpheye yer bırakmadan, Arama Motorları İnternet dünyasının önemli bir parçasıdır. Anahtar kelimeler aracılığıyla İnternet hareketinin büyük bir bölümünü yönlendirirler.

Anahtar kelimeler, arama yapan kişinin bakış açısından Arama motorlarının temelini oluşturur. Ancak içerik pazarlamacılarının bakış açısına göre, tamamen anlambilime dönüşüyor.

Demek istediğim, Google’daki arama yapanların (örneğin) aslında arama kutusuna kısa veya uzun kuyruklu bir anahtar kelime gireceği. Ancak Google, bu anahtar kelimeleri yalnızca içerikle eşleştirmez. Yapmaya çalıştığı şey, hangi içeriğin anahtar kelime amacını adil bir şekilde anladığını bulmaktır.

Sonuçları görmek için SEO’nun (Arama Motoru Optimizasyonu) odaklanmanız gereken iki ana dalı vardır:

a) Teknik SEO: Bu, web sunucusu yapılandırmanızı ve optimizasyonunuzu, site temanızın mobil uyumluluğunu, resimleri ve site yükleme hızınızla ilgili diğer hususları içerir.

b) İçerik SEO: Bu daha da ikiye ayrılıyor

Bu ikisi hakkında daha fazla bir şey söyleyeyim:

– Sayfada Arama Motoru Optimizasyonu

Günümüzün semantik ağında, yeni anahtar kelime konudur. Bu garip geliyor ama bence pazarlamacılar anahtar kelime için optimizasyonu bırakmalı ve daha çok konuları ayrıntılarıyla ele almaya çalışmalı.

Bugün piyasadaki LSI SEO araçlarının çoğunun elden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Geçenlerde LSIGraph’ı deniyordum ve bununla ilgili bir şeyler yapılması gerektiğini düşünüyorum:

boş

Bunlar, anlamsal değil, anahtar kelime varyasyonlarıdır. Anlamsal SEO (Sayfa İçi SEO’nun konusu budur) anahtar kelime eş anlamlılarını tohumlamakla değil, güncel alakalı dünyayla ilgilidir. Blogumda Semantik SEO ile ilgili bu yazı var. Bu konuda biraz daha okumak isteyebilirsiniz.

– Sayfa Dışı Arama Motoru Optimizasyonu

Off Page SEO, esas olarak geri bağlantılar ve bahsetmelerle ilgilidir. Ama gerçekten uyarılmalısın.

Bağlantı kurma ve öğrenme kazanma arasında anlatın. Bağlantılar kazanmak için, bağlantıya değer içerik oluşturup yayınlamanız ve topluluğunuzdan ücretsiz gelen bağlantıları beklemeniz gerekir. Okuyucularınız makalenizi bulur ve siz hiçbir şey yapmadan bilerek ona bağlanır.

Ancak bağlantı kurmanız gerekiyorsa, sosyal yardım pazarlamasında parmaklarınızı ıslatmanız gerekir. İşte bazı yaygın bağlantı kurma etkinlikleri:

 • Kendiniz ilgili bloglara konuk yayınlama.
 • SEO uzmanları, Link oluşturma ajansları veya Konuk Gönderi Hizmetleri.
 • İlgili bloglar hakkında blog yorumları.
 • Fiverr gibi mikro iş kurullarından bağlantı satın alma (Ciddi Uyarı)
 • Vb.

Ancak rastgele bağlantı satıcılarından bağlantı satın alma hayranı değilim. Öncelikle, arama sonuçlarını manipüle etmeyi düşündüğü için Google bunu kaşlarını çattı.

Konuk ilan veren firmalarla çalışmak söz konusu olduğunda yorulun. Daha fazla çalışmak için konuk gönderme hizmetleri hakkında bu yazıyı yazdım.

İle daha yakın çalıştım Sunil Gupta, Trafficora misafir gönderme hizmetini işleten ve birinin çok dikkatli olması gerektiğini anlayan iyi arkadaşlarımdan biri. Bu bağlantı kurma hizmetlerinden bazıları SEO pazarlama kampanyalarınıza tamamen zarar verebilir.

2. E-posta Listesi Trafiği

Çevrimiçiyseniz ve işletmeniz için bir e-posta listesi oluşturmuyorsanız, işletmenizin büyümesine zarar veriyorsunuz demektir. Listeniz bir varlıktır. Terimleri tamamen cebinizde olan tek trafik kaynağıdır. Listenize ne zaman ve ne göndereceğinize siz karar verirsiniz.

Abonelerime her mail attığımda, bloguma yapılan tıklamalarda her zaman büyük bir sıçrama oluyor. Aktif bir liste oluşturan ve sürdüren diğer herkesin benzer şekilde bir başarı öyküsü vardır.

Çevrimiçi işletmeniz için bir e-posta listesi oluşturmanın üç basit adımı vardır:

 1. Uygun maliyetli ve güvenilir bir e-posta pazarlama platformu seçin.
 2. Okuyucularınızı listenize kaydolmaya ikna etmek için ücretsiz bir hediye alın.
 3. Liste oluşturma öğelerini web sitenize yerleştirin (Kenar çubuğu formları, İçerik Yükseltmeleri, Açılır pencereler, Işık kutuları, Pop Altlıklar, vb.)

Önerilen Okuma: Sıfırdan Karlı Bir E-posta Listesi Oluşturmak İçin 12 Eylem Adımı

3. Sosyal Medya Trafiği

Bugün sosyal medya, sosyal medyadan iş dünyasına önemli ölçüde kaymıştır. Ve sosyal medya pazarlamasını stratejilerinize dahil etmiyorsanız, gerçekten yanlış anlıyorsunuz.

Elbette bu platformları kullanmak tamamen ücretsizdir – Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram, vb. Ancak, kolaylık sağlamak amacıyla, sizin için daha fazla trafik alacak hizmetlere harcamak isteyebilirsiniz.

Yine de bu ücretli hizmetlerden bahsetmiyoruz. Konuşmayı serbest alanda sürdürelim. Yapmanız gereken, bu platformlardan herhangi birinde aktif bir varlığa sahip olmaktır. Tüm platformlarda aktif olmayabilirsiniz. Bir veya iki tane seçin ve kral olun.

İşletme türünüze bağlı olarak Facebook, Linkedin, Pinterest vb. Farklı yaklaşımlara sahiptir. Pinterest özel olarak trafik için tasarlanırken, diğerleri sosyal medyaya daha fazla önem veriyor.

İçerik oluşturmak ve sosyal medyada spam yapmak sadece yardımcı olmaz. Başarılı sosyal medya pazarlamacıları, başkalarıyla etkileşim kuran ve maruz kalmalarına yardımcı olan insanlardır.

İçeriğinizi paylaşırken başkalarının içeriğini de paylaşın. Onlarla etkileşim kurun ve sağlam ilişkiler kurun. Pek çok kişi, markanızı tanıdıkları için içeriğinizi paylaşacak. Okumak için zamanları olmayabilir. Ama sizden gelen bunun paylaşmaya değer olduğunu biliyorlar.

Bu nedenle markalaşma, yoğun bir şekilde yatırım yapılması gereken güçlü bir içerik pazarlama faktörüdür.

4. Yönlendirme Trafiği

Bu, diğer sitelerdeki bağlantılara tıklanarak sitenize gönderilen trafiktir. Buraya (örneğin) bloguma tıklarsanız, nopassiveincome.com’dan bir yönlendirme trafiği alacağım.

Yönlendirme trafiği için web sitenizin diğer sitelerde belirtilmesi zordur. Ancak bunu kolaylaştırabilecek farklı içerik pazarlama uygulamaları vardır:

 1. Konuk gönderme (burada yaptığım gibi)
 2. Diğer sitelere yorum yapma
 3. İçerik İyileştirme platformlarında yayınlama – Medium, Zest, Scoop.it, vb.
 4. Forum imzaları ve aktif katılım
 5. Vb

Şimdi, bunlar daha fazla yönlendirme trafiği için kendi başınıza yapabileceğiniz şeylerdir ve bu, yalnızca İçerik sosyal yardımının temelidir.

Blog yazarlarıyla sağlıklı ilişkiler kurarsanız ve bağlantıya layık içerik yayınlarsanız, bu bağlantıları içerik tüketicilerinizden alacaksınız. Tabii ki bu sizin yönlendirme bağlantınıza eklenecektir.

Sarma

Devam etmek ve birçok farklı trafik kanalını tanımlamak isteyebilirsiniz, ancak en açık şekilde bunlar neredeyse getirilir. Onlar için stratejiler oluşturmaya başlayın ve sonuçlarınız büyüdükçe izleyin.

Yorum kutusunda düşüncelerinizi paylaşırken ne düşündüğünüzü bana bildirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.