jardín vertical

Dikey peyzaj bir bahçeye sahip olmanın faydaları

Dikey bahçe, sanki bir duvarmış gibi dikey olarak yerleştirilmiş bir yapıdır. İçlerinde Önemli bir görsel baskı ile kentsel bir peyzaj oluşturmak için özel bitkiler dahil edilmiştir. Dahil edilen bitkiler dekoratif veya tüketim amaçlı olabilir, çünkü her türlü sebze dahil edilebilir.düşey bahçe , ibb dikey bahçe, ,ekoplas dikey bahçe , dikey bahçede kullanılan bitkiler , yosun dikey bahçe , dikey peyzaj , iç mekan dikey bahçe , dikey yosun,

Yeşil duvar veya duvar, bir binanın veya evin içine veya dışına yerleştirilebilir. Buradaki fikir, ekilecek fazla m2 araziniz olmasa bile yeşil bir alana sahip olmaktır.

Bu nedenle, boş alanları çok küçük olan bazı yoğun yerleşim alanlarına hayat vermek harika bir çözümdür. Çünkü taban yapısı dikeydir, bir duvara dayanabilir veya desteklenmez.

Dikey bir bahçede hangi bitkiler kullanılır?

Vermek istediğimiz stile ve yılın mevsimine göre yapıya hangi bitkileri yerleştireceğimizi seçebildiğimiz için bu bahçeleri dekore etmek harika. Hoş bir görünüm elde etmek önemli olsa da uyulması gereken temel kural şudur: diktiğimiz türlerin temel ihtiyaçlarını karşılar.

Bazıları çok güneşin olduğu kuru yerlerde büyürken, diğerleri nemli ve gölgeli alanlarda en iyi rengine ulaşır. İşin sırrı, elde etmek istediğimiz stili ve aynı ihtiyaçları olan türleri bilmektir.. Yaygın olarak kullanılan bir seçenek, güneşi ve az suyu seven bitkileri yüksek alanlara yerleştirmektir. Diğer binaların varlığından dolayı güneşin az aydınlattığı alçak alanlarda, bu atmosferden en çok yararlanan eğrelti otları gibi bitkiler bırakın.

dikey bahçe
düşey bahçe , ibb dikey bahçe, ,ekoplas dikey bahçe , dikey bahçede kullanılan bitkiler , yosun dikey bahçe , dikey peyzaj , iç mekan dikey bahçe , dikey yosun,

Bir ev dikey bahçe nasıl yapılır?

Evde dikey bir bahçe inşa etmek için bir dizi adım izlemeliyiz.

Doğru alanı seçin

İlk adım, yapıyı kurmak için mükemmel alanı bulmaktır, genellikle evin içinde veya dışında herhangi bir ortama dikey bir bahçe yerleştirebilirsiniz.

Aşağıdaki yazımızda sizlere kapalı mekanlarda bitki sahibi olmanın faydalarını anlatacağız.

Dikey bahçenin kurulacağı alanı seçmek için bazı faktörler dikkate alınmalıdır. Bunlardan biri, bitkilerinizi gerektiği kadar sulamak için yakınlarda bir musluğunuzun olduğundan emin olmaktır.

Yapıya ulaşacak doğal ışık miktarı ve gün ışığı dolu saatlerin ne olacağı. Dikey bahçeler kurmak için en popüler yerlerden biri balkonlardır. Tüm eve ve binaya yaşam ve daha keyifli bir atmosfer katar.

Gerekli aletlere sahip olun

İkinci adım olarak, işi yapmak için doğru araçlara sahip olmamız gerekir. Bunlar, inşa edeceğimiz bahçenin boyutuna bağlı olacaktır, ancak bahçeyi kürek, sap tırmığı, mızrak çapası, eldiven gibi daha küçük ve daha rahat aletlerle çalıştırmak ve bakımı genellikle daha kolay olacaktır.

Yapı tasarımı

Daha sonra, ev yapımı olabilecek veya ölçüye göre satın alabilecek yapıyı tasarlamaya başlamalıyız. Evde yapmanın en yaygın yolu paletleri geri dönüştürmektir.

Daha sonra, yetiştirme yatağını nasıl elde edeceğimizi düşünmeliyiz, bitkileri nasıl sürdüreceğimizden, suyun nasıl tutulacağından ve bitkilerin etkili bir şekilde büyümesi için oksijenin köklere nasıl gireceğinden bahsediyoruz.

Fazla suyun bitki örtüsünü boğmaması için drenaj delikleri açmayı düşünmek önemlidir.

Bitki seçimi

Halihazırda düşey bahçenin yapısını hazır ve montajını yaptık, şimdi hangi bitkileri kullanacağımızı seçmemiz gerekiyor. Zaten bildiğimiz gibi, her tür ortama uyum sağlayan bitkiler vardır. Bununla birlikte, ilgili bakım uygulandığı sürece evin içinde veya dışında hayatta kalabilen bazı türler vardır. Bu türler arasında dağcılar, konakçılar, eğrelti otları veya orkideler bulunur.

Bakım

Son olarak, dikey bahçemizi düzgün bir şekilde sürdürmenin en önemli adımı, yeterli ve sık sulamayı sürdürmektir çünkü bunlar toprakta olmadıklarından, bitkilerin daha sık sulanması gerekir. Ancak her şey yetiştirme yatağına, seçilen bitki türlerine ve iklime bağlı olacaktır.

Bitkilerin genel sağlığı ve estetiği için ayrıca gübreleme, yabani ot ve zararlı böcek ve mantarların varlığının kontrol edilmesi gerekecektir.

Bir ile danışabilirsiniz profesyonel bahçıvan veya peyzaj mimarı Aşağıdaki bağlantıda.

dikey bahçe
düşey bahçe , ibb dikey bahçe, ,ekoplas dikey bahçe , dikey bahçede kullanılan bitkiler , yosun dikey bahçe , dikey peyzaj , iç mekan dikey bahçe , dikey yosun,

Dikey bahçe çeşitleri

Şu anda dikey bir bahçe oluşturmanın birkaç yolu var. Bazıları çok ucuz ve en sevdiğimiz tasarıma göre aynı evde inşa edilebilir.

Aşağıdaki yazıda size bir ev dikey bahçesinin nasıl yapılacağını anlatacağız.

Dikey bahçe çantaları

Adından da anlaşılacağı gibi, bu tür dikey bahçe, bir yapıya veya duvara yapıştırılmış geri dönüştürülmüş çantalardan oluşur. Her bitki içeride saklanır. Piyasada önceden hazırlanmış bazı çanta yapıları bulacaksınız.

Ahşap dikey bahçe

Ahşaptan dikey bir bahçe yaptığımızda çekmeceler geri dönüştürülüyor. Genellikle en iyi seçenek, bir çekmeceyi diğerinin üzerine merdiven şeklinde yerleştirmektir. Her birinde bitkiler yeterli miktarda toprakla barındırılacaktır.

Tencere ile dikey bahçe

Saksılara karar verirsek, bunları demir bir yapıya, duvara asabilir veya basitçe raflara yerleştirebiliriz. Diğer bir seçenek de tencere yerleştirilecek şekilde rafları delmektir.

Binanızda veya evinizde dikey bir bahçeye sahip olmanın faydaları

Bir binada dikey bir bahçeye sahip olmanın sahiplerine, sakinlerine ve komşularına birçok faydası vardır. Bunların en önemlileri şunlardır:

Binaya daha fazla değer katar

Bina veya ev, verandasında veya önünde dikey bir bahçeye sahip olduğunda daha büyük bir değer kazanır. Çünkü bu yeşil duvarların varlığı, enerji kullanımında maliyet düşüşü ile birlikte doğal ve sürdürülebilir bir görünüm anlamına geliyor.

Daha saf bir ortam yaratın

Bitkiler çevrenin temizlenmesine yardımcı olduğu için komşular da bu yeşil duvardan faydalanır. Kentsel ortama daha fazla oksijenlenme ve nem üretme.

Yapılan bazı araştırmalara göre şehirdeki her m2 yeşil duvar için 2.3kg CO2 filtrelemeye yardımcı olur ve 1.7kg O2 üretir.

Ortam sıcaklığının düşürülmesi

Bitkilerin varlığı, şehirlerde çimento varlığıyla artan çevre sıcaklığını düşürmeye yardımcı olur. Güneş ışınlarının% 50’sini emdikleri ve yalnızca% 30’unu yansıttıkları için. Bu nedenle, klima tüketimini azaltmak için bitkilerin pencerelere yakın ve hatta evin içinde bulundurulması tavsiye edilir.

dikey bahçe
düşey bahçe , ibb dikey bahçe, ,ekoplas dikey bahçe , dikey bahçede kullanılan bitkiler , yosun dikey bahçe , dikey peyzaj , iç mekan dikey bahçe , dikey yosun,

İç ve dış mekanlarda ortam gürültüsünün emilimi

Oldukça kentleşmiş şehirlerde var olan olağan gürültüye konsantre olmak veya dinlenmek zordur. Balkonlarda ve evin içinde bulunan bitkiler ile bu sesler 8dB’ye kadar minimuma indirilmiştir. Bu, yarıya kadar bir azalma anlamına gelir.

Daha keyifli bir ortam yaratmak

Bitkilerin evde veya işte bulunması daha sağlıklı bir çevre sağlar. Göz tahrişini, boğaz ağrısını ve çevrenin diğer yorgunluk ve kuruluk semptomlarını azaltmak.

Daha iyi su kullanımı

Yeşil duvarlar yağmur suyunu emerek kanalizasyona erişimini geciktiriyor. Bu, yeraltı suyu seviyesinin dengelenmesine ve ani sellerin azaltılmasına yardımcı olur. Yağmur suyunu emerek atık su miktarı da azaltılır.

Aşağıdaki bağlantıdan referans fiyatlar güvenilir bir profesyonel bahçıvanın işçiliğinin.

Biyoçeşitliliğin korunması ve artırılması

Kelebekler ve arılar gibi bazı böcekler bu tür ortamlardan yararlanır. Betonla çevrili bu alanları ziyaret edip renk ve keyif verebilecek bazı kuş türleri gibi.

Cephenin kullanım ömrünü uzatır

Dikey bahçe binanın cephesine kurulursa rüzgar, yağmur, güneş, ani sıcaklık değişimleri gibi havanın etkisinden korunur.

Yangına karşı doğal bariyer

Bitkilerin ürettiği nem, yangınlara karşı doğal bir bariyer görevi görür.

İyi olma duygusu

Bitkilerin yeşili, iyilik ve pozitivizm hissini uyandırır. Böyle bir renk stresi azaltır ve iyileştirici bir rahatlama durumuna davet eder. Bu nedenle sanatoryumlara da kurulması tavsiye edilir.düşey bahçe , ibb dikey bahçe, ,ekoplas dikey bahçe , dikey bahçede kullanılan bitkiler , yosun dikey bahçe , dikey peyzaj , iç mekan dikey bahçe , dikey yosun,

Ekolojik

Bazı şirketler, organik atıkları dikey bahçelerde kullanılmak üzere bitki alt tabakalarına dönüştürmek için halihazırda yararlanıyor.

Artık dikey bir bahçenin ne olduğunu, nasıl yapılacağını ve günlük hayatımıza getirdiği faydaları bildiğimize göre, bu sadece neşelenmek ve verandamıza, balkonumuza veya cephemize hayat vermek meselesi.

Bir terasınız varsa, onu nasıl bir terasa dönüştürebileceğinizi görün. yeşil çatı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.