Dış cephe mantolama nedir cephe yalıtımı

Çok genel anlamda, ‘ kılıflama ‘, mantolama nedir , dış cephe mantolama nedir , karbonlu eps nedir , bir bıçağın kılıfına benzer bir işlevi olan bir örtücü veya destekleyici yapıdır ; yani, bir kapak veya kılıf görevi görür .

İnşaatta mantolama

Olarak inşaat endüstrisinde , terimi kılıf “veya ‘ kılıf tahtası ‘ a atıfta bulunmak için kullanılabilir katman kartı veya panel malzemesinin bu formları bir kısmı zemin , duvar ve tavan tertibatları . Dış kaplama levhası tertibatı güçlendirir, diğer malzemelerin uygulanması için bir yüzey sağlar ve bir dereceye kadar hava koşullarına dayanıklılık verebilir .

Malzemeler en yaygın olarak kullanılan kılıf içermektedir; mühendislik ürünü kereste , kontrplak , alçı ve yönlendirilmiş yonga levha (OSB).

Zemin kaplama tipik bir dil ve oluk olan malzeme taşıyan canlı yükleri aşağı kat kirişlerinin altına. Genellikle olduğu yüklü bir sonraki kat çerçevesi ve edilmiş inşa ama daha önce duvarları edilmiştir inşa yukarı.

Duvar kaplama olabilir yapısal veya olmayan yapısal ve üzerinde dış duvarlara karşı korumak yardımcı olabilir rüzgar ve su penetrasyonu .

Çatı kaplama genellikle yapısal bu gerilmesi için yardımcı olarak çatı çerçevesi . Mantolamanın üst kısmına genellikle bir kaplama uygulanır .

Dış Cephe Mantolama Seçeneklerinin Eksiksiz Bir Dökümü

Dış cephe mantolaması, duvar sistemini güçlendirir, dış cephe kaplaması için bir çivileme tabanı sağlar ve dış etkenlere karşı bir koruma tabakası sağlar. Dış duvar kaplaması ya yapısaldır ya da yapısal değildir. Yapısal dış duvar kaplaması, çıtçıtları birbirine bağlayarak duvarları bükülmeye ve bükülmeye karşı dayanıklı hale getirir. Bununla birlikte, çoğu yapısal dış duvar kaplaması yalıtım değerinden yoksundur. Yapısal olmayan dış duvar kaplaması, ek yalıtım sağlamak için binanın kabuğuyla birlikte çalışır. Yapısal olmayan dış duvar kaplaması ayrıca su veya rüzgarın girmesini önler ve bazı durumlarda radyan bir bariyer görevi görür. Ev ve ticari binalar için çeşitli yapısal ve yapısal olmayan dış cephe kaplama seçenekleri mevcuttur.

YAPISAL DIŞ CEPHE KAPLAMA SEÇENEKLERİ

Yapısal kaplama, bir ev veya ticari bina bütünlüğü ve sağlamlığı sağlar. Dış cephe kaplaması gibi malzemelerin uygulanması için bir yüzey sağlar ve bir yapının yağmur, kar, rüzgar vb.’den korunmasına yardımcı olur. Beş yaygın yapısal dış kaplama seçeneği ahşap esaslı, alçı, cam hasır, çimento levha ve  .

 1. Ahşap bazlı yapısal kaplama, kontrplak, yönlendirilmiş yonga levha ve waferboard içerir
  • Kontrplak kaplama, levhalara güç ve sertlik veren çapraz lamine edilmiş bütün ahşap levhalardan yapılır. Bu genişleme ve daralma ile yardımcı olur. Bununla birlikte, kontrplak, panellerde çekirdek boşluklarına neden olabilecek zayıf noktalara sahip olabilir. Kontrplak, OSB’den yaklaşık yüzde 15 ila 19 daha hafiftir. Kontrplak iyi nem direncine sahiptir ve hızlı kurur.
  • Yönlendirilmiş yonga levha (OSB), mum ve reçine yapıştırıcı ile tabakalara sıcak preslenmiş yüzlerce ince ahşap telden yapılmış dayanıklı bir panel kaplamadır. OSB, 8 fit genişliğe ve 16 fit uzunluğa kadar boyutlarda mevcuttur. OSB panelleri, ürün boyunca yoğun ve sağlamdır, yumuşak noktalar içermez. OSB, kontrplak gibi suyu solumaz veya yeniden dağıtmaz. OSB genellikle kontrplaktan daha ucuzdur. Ancak, fiyatlandırma daha değişkendir ve her zaman değişir.
  • Waferboard kaplama, küçük ahşap parçalarının hidrolik preste yerleştirilmesi ve yapıştırılmasıyla üretilen bir üründür. Waferboard kontrplaktan çok daha ucuzdur; bununla birlikte, kontrplaktan daha zayıf ve suya karşı daha az dirençli olma eğilimindedir.
 1. Alçı esaslı yapısal mantolama, başta alçı olmak üzere yanmaz bir çekirdekten yapılmış, uzun kenarlarında, yüzünde ve arkasında bir kağıt yüzey bulunan panel tipi bir malzemedir. Alçıpan, duvar panosu veya alçıpan olarak da bilinir. Alçı mantolama yangına dayanıklı, ses azaltıcı, dayanıklı, ekonomik ve çok yönlüdür. Ancak alçı nemi tutar ve dış duvarlarda, banyolarda, çamaşırhanelerde ve diğer nemli alanlarda kullanılmamalıdır.
 2. Cam mat kaplama, alçıpan gibidir ancak dış kısmında kağıt malzeme yerine fiberglas bariyer kullanır. Genellikle ticari binalar için kullanılır.
 3. Çimento levha yapısal kaplaması, duvara kolayca yapışan bir tabaka oluşturan cam elyaf ağ ile güçlendirilmiş Portland çimentosudur. Çimento levhalar yanıcı değildir ve karo veya diğer duvar ürünleri için iyi bir temel sağlar.
 4.  , üstün boyutsal kararlılık ve dayanıklılık yaratan yüksek kaliteli, uzun liflerden, özel olarak işlenmiş suya ve hava koşullarına dayanıklı katlardan yapılmış yapısal bir kılıftır.  avantajları, duvar sisteminin bütünlüğünü koruması ve sıkı bir bina kabuğu oluşturmasıdır. Sıkı bina kabuğu, duvar sistemini su ve hava sızmasından korur ve sürekli izolasyona katkıda bulunur. Aslında, tüm kaliteleri, IRC bölüm R703.2  ve  IBC Bölüm 1404.2’de belirtilen suya dirençli bir bariyer (WRB) olarak değerlendirilmiş ve izin verilmiştir .

YAPISAL OLMAYAN DIŞ CEPHE KAPLAMA SEÇENEKLERİ

Yalıtım kılıfı olarak da adlandırılan yapısal olmayan dış duvar kaplaması, yalıtım eklemek ve radyan bir bariyer sağlamak için dış duvara monte edilir. Mantolamanın yapısal olmayan dış duvar montajı, yapısal mantolamanın dış veya iç tarafındadır. Yalıtım kılıfı çeşitli R-değerlerinde gelir. Yapısal olmayan dış duvar kaplama örnekleri, plastik, köpük, selüloz elyaf, kağıt yüzlü ve folyo yüzlü levhalardır. mantolama nedir , dış cephe mantolama nedir , karbonlu eps nedir ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.