Dürtü Satın Almadan Kaçınmanın 10 Altın Kuralı

Eğer dürtüyle bir şey satın aldıysanız ve kısa bir süre sonra bunu neden yaptığınızı merak ettiyseniz, ilk başta bu kararı nasıl verdiğinizi anlamaya çalışırken yalnız olmayacaksınız.

Mali durumunuzu kontrol altında tutmak söz konusu olduğunda dürtüyle hareket etmek sizi her türlü rahatsızlığa sokabilir. Öyleyse, gerçekten istediğini düşündüğün bir şeyi gördüğünde bu dürtüsel dürtüyü nasıl hissediyorsun?

Zor kazandığınız parayı harcama söz konusu olduğunda, duygularınızı nasıl daha fazla kontrol edeceğinize ve daha iyi davranışınızın bir sonucu olarak banka bakiyenizi nasıl iyileştireceğinize dair bazı ipuçları.

Beklemeyi Öğrenin

Kendinizi kötü bir mali duruma soktuysanız, Ulusal Borç yardımı yardımcı olabilir Mali durumunuzu belirli bir süre içinde tekrar düzene sokarsınız, ancak aynı zamanda oraya nasıl geldiğiniz ve gelecekte senaryoyu tekrar etmekten kaçınmak için ne yapabileceğiniz sorusu da vardır.

Anlık satın alma işleminden kaçınmak söz konusu olduğunda en iyi ipuçlarından biri, mağazaya geri dönmeden ve satın alma işlemini yapmadan önce en az bir hafta beklediğiniz bir kurala sahip olmaktır.

Bu kurala sıkı sıkıya bağlı olursanız, olma eğiliminde olan şey, sakinleşme süresinin, ilk hissettiğiniz şey için ilk coşkunuzu kaybetmenize neden olmasıdır. Hâlâ ürünü satın almak istediğinizi hissediyorsanız, en azından kendinize gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını veya onu isteyip istemediğinizi düşünme şansı vermişsinizdir.

Teklifler İçin Gelen Kutunuzu veya Posta Kutunuzu Kontrol Etmeyin

Şirketler pazarlamada çok ustadırlar ve ürünlerini satın almanızı sağlarlar ve bunu genellikle sizi dürtüsel bir satın alma yapmaya teşvik eden özel teklifler göndererek yaparlar.

Bu tekliflere yanıt verme dürtüsüne direnin ve daha da iyisi, aboneliklerinizi tasfiye edin, böylece teklifleri ilk başta göndermezsiniz ve muhtemelen yapmadığınız bir şeyi satın almaya çalışmaktan kaçınmak zorunda kalmazsınız. gerçekten ihtiyacım var.

Nakit kraldır

Sahip olduğunuz paraya nasıl daha fazla saygı duyulacağını öğrenmek istiyorsanız, birkaç hafta alışverişe çıktığınızda nakite geçmek iyi bir fikir olacaktır.

Kartları evde bırakın ve alışveriş gezinizde harcayabileceğiniz bir miktar nakit çekin.

Bir ürün için nakit para vermek zorunda kalmak, dikkatinizi satın almaya değer olup olmadığına daha fazla odaklıyor gibi görünüyor ve kesinlikle kredi kartınızdan ödeme almaya kıyasla gerçek para harcıyormuşsunuz gibi hissettiriyor.

Nakit ödeme, dürtüsel harcama alışkanlıklarınızı azaltmanıza yardımcı olmalıdır.

İnternet Alışverişinin Tehlikeleri

Çevrimiçi olarak çok şey satın alırsanız, aramaya başladığınızda satın almayı planlamadığınız bir şeyi büyük olasılıkla satın almış olursunuz.

Başlıca çevrimiçi alışveriş siteleri ürün ve tekliflerle doludur ve dikkatleri dağıtmak ve bazı savurgan alımlar yapmak kolay olabilir.

İstediğiniz belirli bir ürünü arayın ve bulduğunuzda çevrimiçi ödeme sayfasına gidin.

Harcama Fırsatlarınızı En Aza İndirin

İşten eve dönerken alışveriş merkezinde dolaşmayı seviyorsanız, plansız alışveriş yapma şansınız oldukça yüksektir.

Alışverişe gittiğinizde istediğiniz şeylerin bir listesini yapmak ve mağaza ziyaretlerinin sayısını sınırlamak daha iyi olacaktır, böylece kısa süre sonra pişman olacağınız bir dürtü satın alma fırsatını azaltabilirsiniz.

Fomo – Modern Bir İkilem

Modern dilimizde kısaltmalarla çevriliyiz ve FOMO (kaçırma korkusu) iyi bir örnektir.

FOMO’dan etkilenmek, banka bakiyeniz için kötüdür, çünkü ihtiyacınız olmayan veya istemediğiniz öğeleri satın almanıza neden olabilir çünkü kaçırılmayacak kadar iyi bir şeyi kaçırdığınızı düşünürsünüz.

Harcamalarınızda sürü zihniyetinden kaçınmaya çalışın ve FOMO’nun satın alma kararlarınızı etkilemesine izin vermeyin.

Gerçekten Para Tasarrufu Sağlayacak mı?

Süpermarketler, alışveriş faturanızda biraz tasarruf etmenin mükemmel bir yolu gibi görünen ikiye bir fırsatlar gibi tekliflerle bizi bombardıman ediyor.

Ancak, bir üründen para kazanmak için ihtiyacınız olandan fazlasını satın almak, onu düşündüğünüzde pek de para tasarrufu sağlayan bir fikir değildir.

Kendinizi para biriktirdiğinize ikna etmek, tüm bunları topladığınızda size daha fazla paraya mal olacak şekilde düşünmeden satın almanıza yol açabilir.

Perakende tedavisi

Parayı harcamak ve bir şeyler satın almak iyi hissettirebilir ve sizi mutlu edebilir ve alıcılar bu konuda genellikle aynı özellikleri paylaşırlar.

Bir şey satın almanın sizi daha iyi hissettireceğine ve size zevk vereceğine kendinizi ikna etmek, dürtüsel satın alma için bir neden bulmaktır ve bu zevk genellikle kısa ömürlüdür.

İyi Hissetmenin Başka Yollarını Arayın

Rastgele satın alımlara para harcamanın kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacağı fikrine abone olsanız bile, aynı duygusal zindeliği banka bakiyenizi tüketmeden elde etmenin kesinlikle yolları vardır.

Kanepede kıvrılmak ve yıllardır alamadığınız eski bir kitabı tekrar ziyaret etmek, ek bir maliyet olmadan kendinize nasıl zihinsel bir destek verebileceğinize dair sadece bir örnektir.

Kendinize alışverişe bağladığınız pozitif zihinsel uyaranı vermenin başka yollarını bulun, örneğin parkta yürüyüş gibi ve bu, dürtüsel alışveriş eğilimlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Hedeflerinize Odaklanın

Bazı finansal hedeflere ve gelecek planlarına sahip olmak, dürtüsel satın alma alışkanlıklarınızı azaltmanın harika bir yolu olabilir.

Büyük bir tatil için para biriktiriyorsanız veya bir yıl için bir tasarruf hedefine ulaşmak istiyorsanız, daha sonra dürtüsel bir satın alma yapmayı düşündüğünüzde bu hedefleri düşünün.

Harcamak üzere olduğunuz parayı daha iyi kullanmak için nasıl koyabileceğinizi durup düşünmek, iki kez düşünmenize yardımcı olmalı ve sizi anlaşmadan uzaklaşmaya ikna edebilir.

Harcama söz konusu olduğunda dürtülerinizi nasıl kontrol edeceğinizi öğrenebilirseniz, gelecekteki mali sağlığınız için dönüşümsel bir an olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.