mantenimiento

Elektrik, gaz ve su tüketimini azaltmak için 18 ipucu

Nasıl elektrik ve diğer kaynakların tüketimini azaltmak ne için tasarruf edebiliriz çevreye iyi bakın. Burada verdiğimiz bu ipuçları ile bu kaynakların yenilenemez olduğunun farkına varmanın ve onları akıllıca kullanmaya başlamanın çok basit olduğunu göreceksiniz.elektrik tasarrufu , dogalgaz tasarrufu , elektrik tasarruf cihazı , evde elektrik tasarrufu , doğalgaz tasarruf yöntemleri , prize takılan elektrik tasarruf cihazı , evde enerji tasarrufu , enerji tasarruf cihazı , novitas elektrik tasarruf cihazı , elektrik tasarrufu cihazı , doğalgaz tasarrufu için petek kapatmak, ,elektrik tasarruf cihazı fiyatları

Bu ipuçları sayesinde faturalar daha az değere sahip olacak ve bir daha karlı ekonomi ve sürdürülebilir bir çevre.

Elektrik tüketimini azaltmak için ipuçları

Düşük tüketimli veya ledli ampullerin veya lambaların değiştirilmesi

Enerji tasarruflu ampuller, daha az enerji kullanarak aynı aydınlatmayı sağlar. Yani tüm evdeki tüm ampulleri düşük tüketimli olanlarla veya led ile değiştirin aynı aydınlatma tasarrufunu elde edersiniz. % 75 enerji.

Ayrıca, verimli aydınlatma için lambaların temiz tutulması gerektiğini de hatırlamanız gerekir.

Enerji tüketimi
elektrik tasarrufu , dogalgaz tasarrufu , elektrik tasarruf cihazı , evde elektrik tasarrufu , doğalgaz tasarruf yöntemleri , prize takılan elektrik tasarruf cihazı , evde enerji tasarrufu , enerji tasarruf cihazı , novitas elektrik tasarruf cihazı , elektrik tasarrufu cihazı , doğalgaz tasarrufu için petek kapatmak, ,elektrik tasarruf cihazı fiyatları

Aydınlatmanın sorumlu kullanımı

Odadan çıkarken ışığı kapatmak veya güneş ışığını daha iyi kullanmak, enerji tüketimini azaltmanın en etkili ipuçlarından biridir. Daha neGüneş ışığı ev içindeki ortama birçok sağlık yararı sağlar.

Evin veya binaların bazı bölümlerinde, ışık sensörleri bir hareket olduğunda devreye girip odadan çıktıklarında kapanmak için kullanılabilir.

Evde iyi bir aydınlatma sağlığımıza, konforumuza ve tasarruf etmemize yardımcı olur, aşağıdaki yazımızda sizlere anlatacağız. Ev için doğru aydınlatmayı nasıl hesaplarım?.

İçerideki duvarları temizleyin

Duvarların açık renge boyanması, ortama ışık verilmesine yardımcı olur ve yapay ışığın daha iyi kullanılmasını sağlar.

Klimanın akıllı kullanımı

Bu cihaz, bir odanın sıcaklığını rahat hissetmemiz için ihtiyaç duyduğumuz seviyeye ayarlamamızı sağlar. Enerjiden tasarruf etmek için en iyisi termostatı sıcaklığa yakın bir sıcaklığa yerleştirmektir. 22ºC. Bu şekilde bir % 20 enerji, kesinlikle faturada görünecektir.

Bir sonraki makalede bileceksiniz bir oda için gerekli frigoriler nasıl hesaplanır.

Bu ekipmanların verimli çalışabilmeleri için bakıma ihtiyaç duyduklarını unutmayın. Bu bağlantıda bir klimada profesyonel.

Çamaşır makineleri ve kurutucularda kısa süreler

Her yıkama yapıldığında, yıkama sayısını en aza indirmek için aynı renkteki giysiler seçilmeli, mümkünse çamaşır makinesinin maksimum kapasitesi kullanılıncaya kadar beklenmelidir.

Yıkama döngüsü ayrıca kısa yıkamalara değiştirilebilirGiysilerin fazladan yıkanması gerekiyorsa, bir saat önce ıslatılabilir. Aynı özen, enerji tüketimini azaltmak için kurutucuda veya doğrudan kurutma için güneş ışınlarını kullanın.

Buzdolabının bakımı

Buzdolabı, bir evde yiyecekleri iyi durumda tutmak için en gerekli cihazlardan biridir. Bununla birlikte, oldukça enerji tüketir. Söz konusu tüketimi en aza indirmek için, kapıları kapalı tut mümkün olduğu kadar uzun süre. İçerisine en iyi olan yiyecekleri yerleştirin. oda sıcaklığı.

İçerideki sıcaklık termostatı 15ºC’ye ayarlanabilir. Enerji tüketiminin verimli olması için, buzdolabının içini temiz tutun, özellikle donun genellikle biriktiği dondurucu.

Motorun çalışması, enerji tüketimi açısından da önemlidir, bu nedenle onu bir duvardan minimum 15 cm mesafe böylece bir hava akışı olur ve motor aşırı ısınmaz.

Enerji tüketimi
elektrik tasarrufu , dogalgaz tasarrufu , elektrik tasarruf cihazı , evde elektrik tasarrufu , doğalgaz tasarruf yöntemleri , prize takılan elektrik tasarruf cihazı , evde enerji tasarrufu , enerji tasarruf cihazı , novitas elektrik tasarruf cihazı , elektrik tasarrufu cihazı , doğalgaz tasarrufu için petek kapatmak, ,elektrik tasarruf cihazı fiyatları

Demir ve enerji tüketimi

Enerji tüketimi uzmanlarına göre, ütünün sadece haftada bir kullanılması tavsiye edilir. Kullanılmadığında fişi takılı bırakmayın ve sıcaklığı kumaşın dokusuna ve türüne göre ayarlayın.

Bazen daha az ısıya ihtiyaç duyan giysileri ütünün kalan ısısını kullanarak ütülemeye bırakabiliriz. Yani bu giysileri ütüyü kapattıktan sonra ütüleyin.

Kullanılmadığında cihazları fişten çekin

Televizyonu, playstation’ı, bilgisayarları, dizüstü bilgisayarları beklemede bıraktığımızda transformatörler çalışmaya devam ediyor ve dolayısıyla enerji tüketmeye devam ediyor. Tüketim, ekipmanın açık olduğu zamandan daha düşüktür, ancak beklemede olduğu saatlerin sayısı nedeniyle fişini çekmek daha iyidir.

Önlenebilecek başka bir enerji tüketimi de cep telefonu şarj cihazlarının fişini çekin zaten şarj edildiklerinde.

Enerji tasarrufu modu

Bazı elektrikli cihazlar veya ekipmanlar kapatılamaz, ancak enerji tasarrufu modunda çalışacak şekilde ayarlanabilir. Ekran parlaklığını azaltın televizyon güç tüketimini düşürür.

Yeni bir cihaz satın almadan önce enerji verimliliği etiketini kontrol edin.

Gaz tüketimini azaltmak için ipuçları

Isıtma

Evinizde doğalgazlı ısıtma var ise oda ortamını sıcak tutmaya çalışın. güzel sıcaklık sadece odada birisi varken. Aksi takdirde kapatılabilir. Pilotu açık bırakmak, gerekli olmayan bir gaz tüketimi masrafını beraberinde getirir.

Mutfak tasarrufu sağlayan gaz

Her tencerede pişirdiğinizde veya su ısıtıcısında su ısıttığınızda, üstü kapatılmalı ve sıcaklığı muhafaza edilmeli ve gereğinden fazla gaz tüketilmemelidir. İçin tencere ve su ısıtıcısını ört gaz tüketimini% 20 azaltır.

Fırını açmanız gerektiğinde, kalan ısıdan yararlanmak için birkaç dakika önce kapatıp aynı anda birkaç yemek pişirmeyi deneyin.

Enerji tüketimi
elektrik tasarrufu , dogalgaz tasarrufu , elektrik tasarruf cihazı , evde elektrik tasarrufu , doğalgaz tasarruf yöntemleri , prize takılan elektrik tasarruf cihazı , evde enerji tasarrufu , enerji tasarruf cihazı , novitas elektrik tasarruf cihazı , elektrik tasarrufu cihazı , doğalgaz tasarrufu için petek kapatmak, ,elektrik tasarruf cihazı fiyatları

Su tüketimini azaltmak için ipuçları

Su, çevreyi korumak ve bazı vergilerden tasarruf etmek için dikkat edilmesi gereken başka bir doğal kaynaktır. Bazı basit bakımlarla tüketimin daha düşük olmasını sağlayabiliriz.

Tuvalete atılan suya dikkat edin

Tuvalet bir çöp tenekesi değildir, bu nedenle, içine atılanlara dikkat etmelisiniz çünkü düzgün işleyişini etkileyebilir ve daha fazla suyun tahliye edilmesine neden olabilir.

Günde iki kez sifonu çekersen, yılda 600.000 litre su tasarrufu.

Su kayıplarını kontrol edin

Musluklar suyu israf etmemek için düzgün çalışmalıdır. Sızdıran bir musluk, günde 4 litreden fazla içme suyunu boşa harcayabilir. Sızıntı yapan musluğun altına bir kap yerleştirerek bunu kontrol edebilirsiniz.

Bir kişinin danışmasını talep etmeniz tavsiye edilir. profesyonel tesisatçı boruları ve durumlarını kontrol etmek için.

Enerji tüketiminden tasarruf edin, evin değerini de artırabilirsiniz. Aşağıdaki yazıda size bazılarını anlatacağız evinizin değerini artırmak için ipuçları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.