Evim için doğru aydınlatmayı nasıl hesaplarım?

Bir evde veya odada iyi aydınlatma çok önemlidir. Onların rahatlığı, cebimizdeki para ve her şeyden önce kendi sağlığımız buna bağlıdır.detay aydinlatma , bilge aydınlatma , kendal aydınlatma , milled aydınlatma , zmr aydınlatma , cem aydınlatma , turay aydınlatma , twist aydınlatma , mollaoğulları aydınlatma , avim aydınlatma , emfa aydınlatma , heper aydınlatma , ugur aydinlatma , tascanavize , kuledibi aydınlatma , rones aydınlatma , havin aydınlatma,

‘İyi aydınlatma’ dediğimizde tam olarak doğru aydınlatmayı kastettiğimizi belirtmek önemlidir. Ne gereğinden fazla ne de az.

Bir odadaki ışık miktarı yetersizse, gözlerimizi çok çalışmaya zorlarız ve bu, görsel yorgunluğa neden olur ve bunu baş ağrısı, tahriş ve hatta görme batması izler.

Öte yandan aşırı yapay aydınlatma, içerdiği masrafın yanı sıra, net olmayan görmeye yol açan rahatsız edici ve can sıkıcı bir parıltıya neden olur.

Ve elbette bu, yeterli olandan daha fazla aydınlatmaya sahip olmanın ekstra masrafından ve çevre üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olan masraftan bahsetmiyor (çünkü elektrik enerjisi üretimi büyük ölçüde fosil yakıtların yanmasına dayanıyor. Sera etkisine neden olur) ve ceplerinizde, özellikle elektrik faturalarının arttığı zamanlarda.

Ne olduğunu nasıl bilebilirizIşık miktarı yeterli mi?

Aydınlanma seviyesinin, sembolü lx olan lüks adı verilen bir birimle ölçüldüğünü bilmeliyiz. Buna karşılık, 1 lüks metrekare başına 1 lümene eşittir, bu nedenle bir odanın boyutu 10 metrekare ise, doğru aydınlatma seviyesi 100 lx olacaktır.

Buradan sadece q değerlerininPazarlanan ampuller lümen değil watt cinsinden ifade edilir ve doğrudan dönüştürme yoktur.

Ampul tipini (halojen, floresan vb.), Ampullerin renk sıcaklığını (soğuk veya sıcak), aydınlatma sistemini (doğrudan ve dolaylı ışık) ve aydınlatma yöntemini (genel veya özel) dikkate almalıyız.

Belirli bir yerde kaç lüks olduğunu bilmek için, Luxmeter veya Luximetro gibi ücretsiz olan ve size gerçeğe oldukça yakın bir okuma veren birkaç mobil uygulama bulabilirsiniz.detay aydinlatma , bilge aydınlatma , kendal aydınlatma , milled aydınlatma , zmr aydınlatma , cem aydınlatma , turay aydınlatma , twist aydınlatma , mollaoğulları aydınlatma , avim aydınlatma , emfa aydınlatma , heper aydınlatma , ugur aydinlatma , tascanavize , kuledibi aydınlatma , rones aydınlatma , havin aydınlatma,

Bu üniteden, ev ortamındaki aydınlatma seviyesi için önerilen rakamlar vardır., evdeki her alanın ihtiyacına bağlı olarak:

  • Mutfak: Genel aydınlatma önerisi 200 ila 300 lx arasındadır, ancak belirli çalışma alanı için (yiyeceklerin kesildiği ve hazırlandığı) 500 lx’e kadar yükselir.
  • Yatak odaları: Yetişkinler için, 50 ila 150 lx arası genel aydınlatma için çok yüksek seviyeler tavsiye edilmez. Ancak yatakların başında, özellikle orada okumak için, 500 lx’e kadar odaklanmış ışıklar önerilir. Çocuk odalarında biraz daha genel aydınlatma (150 lx) ve bir aktivite ve oyun alanı varsa yaklaşık 300 lx önerilir.
  • Oturma odası: genel aydınlatma yaklaşık 100 ila 300 lx arasında değişebilir, ancak televizyon izlemek için yaklaşık 50 lx’e düşürülmesi ve yatak odasında olduğu gibi okumak için 500 lx spot aydınlatma önerilir.
  • Banyo: gerekli değil çok fazla aydınlatma, ayna alanı dışında tıraş, makyaj yapmak veya saçınızı taramak için yaklaşık 100 lx yeterlidir: burada da yaklaşık 500 lx önerilir.
  • Merdivenler, koridorlar ve diğer geçiş alanları veya az kullanılan alanlar: İdeal olan, 100 lx’lik bir genel aydınlatmadır.
Ön izleme
detay aydinlatma , bilge aydınlatma , kendal aydınlatma , milled aydınlatma , zmr aydınlatma , cem aydınlatma , turay aydınlatma , twist aydınlatma , mollaoğulları aydınlatma , avim aydınlatma , emfa aydınlatma , heper aydınlatma , ugur aydinlatma , tascanavize , kuledibi aydınlatma , rones aydınlatma , havin aydınlatma,

Bir elektrikçiye ihtiyacınız varsa, buraya dokunun

Ampul seçerken dikkat edilmesi gereken faktörler

Ampullerin piyasada pazarlandığı değerlerin ışık akısını (lümen cinsinden) değil güçlerini (watt veya watt cinsinden) ölçtüğü dikkate alınmalıdır.

Ve ışık akısı yalnızca güce bağlı olmadığından, bir değeri diğerine doğrudan dönüştürmenin bir yolu yoktur. ama aynı zamanda diğer birkaç faktörden, yani:

  • Ampullerin türü: halojen, floresan, akkor vb. Olup olmadıkları.
  • Ampullerin renk sıcaklığı: Ürettikleri ışık türü daha soğuk veya daha sıcak olabilir.
  • Aydınlatma sistemi: Ampuller aydınlatacakları yere işaret ederse doğrudan, dolaylı, duvarlara ve tavanlara yönlendiriliyorsa ve ışık yansımalarından üretiliyorsa veya ışıkların bir karışımı varsa dağınık olabilir. önceki iki sistem. Direkt ışık, lambaların kapasitesinden en iyi şekilde yararlanan ve bu nedenle enerji tasarrufu sağlayan ışıktır, ancak aynı zamanda gözler için en can sıkıcı şey olabilir ve daha fazla görsel yorgunluğa neden olabilir. Ne kadar dolaylı olursa, etki tersine döner: daha büyük eksiler gerektirirfazla enerji, ancak neden olduğu görsel yorgunluk daha az.
  • Aydınlatma yöntemi: ışık kaynaklarının konumuna bağlıdır. Aydınlatma, tüm odayı kapsamayı hedeflediğinde geneldir ve okuma veya yemek pişirme gibi belirli görevler için bir noktada yoğunlaştığında yerelleştirilir.

Duvarların ve elemanların renkleri ışığı yansıtma gücü açısından önemlidir. İşte bazı örnekler:

-Beyaz% 70/75
-Açık sarı% 50/70
-Açık yeşil% 45/70
-Açık gri% 45/70
-Açık mavi% 50/70
-Negro% 4/6
-Koyu gri% 10/20
-Koyu sarı% 40/50
detay aydinlatma , bilge aydınlatma , kendal aydınlatma , milled aydınlatma , zmr aydınlatma , cem aydınlatma , turay aydınlatma , twist aydınlatma , mollaoğulları aydınlatma , avim aydınlatma , emfa aydınlatma , heper aydınlatma , ugur aydinlatma , tascanavize , kuledibi aydınlatma , rones aydınlatma , havin aydınlatma,

Her durumda önemli olan bir ampulün ışık akısını bilmek ve odanın büyüklüğüne ve içinde kullanılan aydınlatma sistemi ve yöntemine göre en uygun olanı seçmektir. Bu, aşırı tüketim veya israf olmaksızın aydınlatma sisteminin ve dolayısıyla enerjinin maksimum performansına izin verir.

Işık takacaksanız, bunu güvendiğiniz elektrikçinizle görüşün. Size bu konuda nasıl tavsiyede bulunacağını da bilecektir.

Ev Çözüm Ekibi

Bir elektrikçiye ihtiyacınız varsa, buraya dokunun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.