Quantcast

Facebook görsel araması: Arama görselleri nasıl tersine çevrilir

Facebook görsel araması özellikli görsel nasıl yapılır

Facebook muazzam bir büyüklükte ve 2020’nin başında aylık iki milyardan fazla kullanıcıya sahip. Platformda bu kadar çok sayıda insan varken, arkadaşlarınızla ve ailenizle iletişim halinde kalmanın, niş topluluklarla bağlantı kurmanın veya bu durumda harika bir yoldur , Facebook görsel arama ile kişi veya bilgi bulun.

Bir arkadaşınızın profilini bulmak, telif hakkıyla korunan görsellerinizi ihlal eden birileri olup olmadığını görmek veya viral bir memin kaynağını keşfetmek istiyorsanız, Facebook tersine görsel arama, bir şeyler yapmanın hızlı ve kolay bir yoludur. Ne yazık ki, sosyal medya devinin yerleşik arama işlevi burada pek kullanılmıyor, ancak hile yapacak resmi bir Facebook görsel araması yerine kullanabileceğiniz birkaç başka yöntem var.

Facebook’ta bir görsel nasıl aranır

Facebook’ta görsel aramanın nasıl yapılacağına girmeden önce aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var. Her şeyden önce, “arkadaşın arkadaşı” ayarları aracılığıyla yalnızca herkese açık olan veya hesabınızda görünen profilleri bulabileceksiniz. Diğer insanların sizi sosyal medyada bulma ihtimali korkutucuysa, bu aynı zamanda gizli kalmanın kolay bir yoludur.

Ayrıca oku: Facebook gizlilik ayarlarınızı nasıl güncelleyebilirsiniz?

Bunun dışında, Facebook görsel araması yapmanın iki ana yolu vardır: dosya adlarıyla ve görsellerin kendisiyle. Her ikisiyle de sonuçlarınız değişebilir, ancak her ikisi de kolaydır ve sadece birkaç dakika içinde yapılabilir.

Ne tür görüntüler işe yarayacak?

Aşağıdaki dosya adı yöntemini kullanabiliyorsanız, hemen hemen her görüntü çalışacaktır. Dosya adları her yükleyici için benzersizdir, bu nedenle görselde ne olursa olsun onu takip edebilirsiniz. Bununla birlikte, birkaç kişi tarafından yüklenmişse, yalnızca o dosya için belirli bir yükleyici listelenir ve diğer kullanıcılar tarafından yüklenmiş görüntünün daha eski kopyaları olabilir.

Sadece görselle gerçek bir Facebook tersine görsel araması yapmak için, mükemmel bir eşleşme bulmakta zorlanabilirsiniz. Genellikle, net ve benzersiz görüntüler, ters görüntü aramaları için en iyisidir ve çözünürlük ne kadar yüksekse o kadar iyidir.

Söylemeye gerek yok, ancak Facebook görsel aramaları yüz tanıma yazılımıyla aynı değildir, bu yüzden herhangi bir mucize beklemeyin. Ayrıca, sürüngen olmayın.

Facebook görsel arama: Dosya adı yöntemi

Facebook görsel arama örneği

Bir Facebook görselini aramanın ilk yöntemi, yalnızca dosya adı platformdan ilk indirildikten sonra değişmediyse veya görselin kendisi zaten Facebook’ta barındırılıyorsa işe yarar. Dosya adına veya URL’ye bakarsanız, bu, görsele sağ tıklayıp Resmi yeni sekmede aç. Facebook’ta barındırılıyorsa, şu metni içerecektir: fb ve yukarıda görüldüğü gibi uzun bir sayı dizisi.

Bu sayı dizisi, gönderdiği profili bulmak için kullanılabileceğinden, Facebook görsel araması yapmanın anahtarıdır. Alt çizgilerle ayrılmış üç sayı dizisi olacaktır, ancak istediğinizi ortada. Bu, görüntünün profil kimliğidir.

Şimdi URL’yi girin https://www.facebook.com/photo.php?fbid= ardından resimden kopyalanan profil kimliği. Bu, herkese açık veya sizin için erişilebilir olması koşuluyla sizi doğrudan profile götürür. Çoğu hesabın gizlilik ayarı halka açık olmadığından, kilometrenizin bu yöntemle değişebileceğini unutmayın. Yine de işe yararsa, göreviniz saniyeler içinde yapılır!

Facebook tersine görsel arama: Google yöntemi

Facebook Google ile tersine görsel arama

Anlatacağımız ikinci yöntem, Google’ın karmaşık görsel arama algoritmasını kullanır. Google’ın tersine görsel aramasını daha önce kullandıysanız, bunların hepsi tanıdık gelmelidir.

Bunu yapmanın iki yolu var. İlki, görüntü zaten çevrimiçi olarak yüklenmişse çalışır. Sadece sağ tıklayın ve seçin Google’da görsel ara. Bu, web’in dört bir yanından eşleşen görsel sonuçları içeren yeni bir sekme açar ve bu sekme, ekleyerek Facebook’tan sonuçlara daraltılabilir. web sitesi: facebook.com yukarıda görüldüğü gibi arama kutusunun sonuna kadar.

Ayrıca oku: Google Arama’yı doğru şekilde kullanmanıza yardımcı olacak kapsamlı ipuçları!

Görüntü çevrimiçi yerine bilgisayarınızda olduğunda, aynı işlevi şu adrese giderek gerçekleştirebilirsiniz: image.google.com, tıklamak kamera simgesi, sonra bir görüntü yükle ve Dosya seçin. Mobil cihazdaysanız, seçeneğin görünmesi için sitenin masaüstü sürümüne geçmeniz gerekebileceğini unutmayın. Sonuçlar geldiğinde, şunu ekleyin: web sitesi: facebook.com eşleşen Facebook profillerini bulmak için aramanın sonuna kadar.

Google’ı burada listeledik, ancak çoğu modern arama motorunun görsel aramayı tersine çevirme yeteneği vardır. Bing harika bir alternatiftir ve Rus arama motoru Yandex, Google’ın görsel araması sizi yarı yolda bıraktığında harikalar yaratabilir.

Diğer yöntemler. Diğer metodlar

TinEye Facebook ters resim arama

Sosyal medya sitelerinde bir görsel aramak için interneti daha da derinlemesine araştırmak istiyorsanız, yardımcı olabilecek birkaç hizmet vardır. En popüler olanlardan biri, ters görüntü aramalarında uzmanlaşmış TinEye’dir. Görüntünün Amazon, Flickr, Twitter ve tabii ki Facebook dahil olmak üzere web üzerindeki çeşitli sitelerde nereye yüklendiğini bilmenizi sağlayacaktır.

Latin alfabesini kullanmayan dilleri tanımak için oluşturulan SauceNAO gibi Facebook ters resim aramaları için birkaç ücretsiz seçenek daha var. Bu, İngilizce konuşulan dünyanın dışında, özellikle Çin, Kore ve Japonya gibi Doğu Asya ülkelerinden kaynaklar bulmayı harika kılar.

Ücretli seçeneklere gelince, RevIMG, ters görüntü aramaları için harika bir platformdur. Ürünleri, binaları, sanatı, metni ve daha fazlasını tanımlamak için benzersiz bir algoritma kullanır. Yine de ucuz değil, en ucuz paket için ayda 49 dolar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.