Quantcast

Facebook Messenger Odaları nasıl kullanılır: Adım adım kılavuz

Facebook Messenger telefonda hisse senedi phoro 4

Messenger Rooms, Facebook’un Zoom’a cevabıdır. Görüntülü arama hizmeti, aynı anda 50 kişiye kadar sohbet etmenize olanak tanır. Facebook hesabı olmasa bile, Messenger Odası sohbetine herkes katılabilir.

Messenger Odaları, benzer görüntülü sohbet platformlarından bir dizi özelliği ödünç alır. Örneğin, Zoom’daki gibi sanal arka planları kullanabilir, yüzünüze efektler ve filtreler uygulayabilir, ekranınızı görüşme sırasında başkalarıyla paylaşabilir, Houseparty’deki gibi sohbet odanızı kilitleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Bu makalede, Facebook’un sahip olduğu çeşitli platformlardan Messenger Odalarını nasıl oluşturabileceğiniz konusunda size rehberlik edeceğiz.

Messenger uygulamasında Facebook Messenger Odaları nasıl oluşturulur?

 • Facebook Messenger uygulamasını açın.
 • “Kişiler” sekmesine tıklayın ve “Oda Oluştur” seçeneğine dokunun.
 • Bir Messenger Odası oluştururken, Facebook size Facebook üyesi olmayanların bile erişebileceği açık bir bağlantı oluşturma seçeneği sunar. Katılımı Facebook kullanıcılarıyla sınırlandırmak istiyorsanız, “Kimler katılabilir” sekmesinden “Yalnızca Facebook’taki kişiler” seçeneğini seçebilirsiniz.
 • İzleyici izinlerinizi seçtikten sonra, “Bağlantıyı Paylaş” düğmesine dokunun ve oluşturulan bağlantıyı diğer katılımcılara e-posta, WhatsApp, Messenger, Slack veya başka bir tercih edilen platform aracılığıyla gönderin.

Facebook Messenger Odaları Ayarları 1

Ayrıca şunu okuyun: Android için en iyi 10 mesajlaşma uygulaması ve sohbet uygulaması!

Oda canlı olduğunda, bağlantıya sahip kişiler adınızı, profil fotoğrafınızı ve odada olduğunuzu görebilecekler. Bu, bağlantıyı kiminle paylaştığınıza bağlı olarak Facebook’ta arkadaş olmadığınız kişileri de içerebilir.

Facebook uygulamasında Messenger Odaları nasıl oluşturulur?

Facebook Uygulamasında Messenger Odaları

Haber Kaynağınız, Gruplar veya Etkinlikler sayfalarınız aracılığıyla Facebook uygulamasında Messenger Odaları başlatabilir ve paylaşabilirsiniz.

Buradaki görüntülü sohbet seçenekleri, birkaç ayar dışında büyük ölçüde Messenger ile aynıdır. Örneğin, bağlantı paylaşım ayarları aynı kalır ve odanıza kimin katılacağını Messenger ile aynı şekilde seçebilirsiniz. Bununla birlikte, Messenger’dan farklı olarak, “Başlama Zamanı” ayarıyla odanızı ne zaman yayınlayacağınızı planlayabilirsiniz. Hizmeti kullanarak canlı bir konser veya web semineri düzenliyorsanız, bu çok kullanışlı olabilir.

İşte Facebook uygulaması aracılığıyla Messenger Odaları oluşturmanın tüm yolları.

Haber Kaynağı ile Messenger Odası Oluşturun

 • Ana sayfadaki Odalar düğmesine gidin.
 • Profil resminizin altındaki “Oluştur” seçeneğine dokunun.
 • Bir oda oluşturduğunuzda, bir oda etkinliği ekleyebilir, odanızı kimlerin keşfedebileceğini seçebilir ve bir başlangıç ​​saati ekleyebilirsiniz. Bu ayarları daha sonra istediğiniz zaman düzenleyebilirsiniz.
 • Kimin davet edileceğini seçmek için, aynı ayara dokunun. Şimdi tüm Facebook arkadaşlarınızla paylaşmak için “Arkadaşlar” ın yanındaki simgesine dokunun. Ayrıca belirli kişilere dokunabilir veya bağlantı paylaşımına izin verebilirsiniz.
 • Tüm katılımcıları seçtikten sonra “Kaydet” i tıklayın.

Bir başlangıç ​​zamanı ayarlama hakkında daha fazla bilgiyi ve daha fazlasını buradan okuyabilirsiniz.

Bir Facebook Grubunda Messenger Odası Oluşturun

 • Haber Kaynağınızdan sol menüdeki “Gruplar” a dokunun.
 • Messenger Odası oluşturmak istediğiniz grubu seçin.
 • Grup sayfasının üst kısmındaki kamera simgesine dokunun.
 • Bir oda etkinliği girin, bir emoji seçin ve “Kaydet” i tıklayın.
 • Bundan sonra, “Oluştur” a dokunun, oda hakkında bir şeyler yazın ve bunu gruba gönderin.

Hala klasik Facebook tasarımındaysanız, gruplar halinde Messenger Odaları oluşturmanın başka bir yolu da var. Talimatlar için burayı kontrol edin.

Messenger Odaları masaüstünde nasıl kullanılır?

Messenger Odaları Masaüstü

Ekranınızı diğer katılımcılarla paylaşmak için Messenger Odalarını kullanmak istiyorsanız, Facebook Messenger uygulamasını Windows PC veya Mac’inize indirmeniz gerekir.

Bir odada çok sayıda katılımcı varsa ve hepsini aynı anda görüntülemek için daha büyük bir ekrana ihtiyacınız varsa, masaüstü uygulaması açıkça daha yararlıdır. Messenger Odalarını doğrudan masaüstü uygulamanızdan oluşturabilirsiniz. Ancak, Messenger’ın masaüstü sürümü aracılığıyla filtreleri, efektleri, sanal arka planları veya arama planlamasını kullanamazsınız.

Facebook Messenger Odaları için gizlilik ayarları nasıl değiştirilir

Tıpkı Zoom gibi, Facebook Messenger Odaları kullanılarak yapılan aramaların gizliliğini ve güvenliğini sağlamanın birden fazla yolu vardır. Messenger Rooms’un uyguladığı en temel ihtiyati önlem, bir aramanın başlaması için odayı oluşturan kişinin hazır bulunması gerektiğidir. Çağrı oluşturucular, herhangi bir zamanda bireysel katılımcıları kaldırma gücüne de sahiptir. Aşağıda Facebook Messenger Odalarını kullanırken alabileceğiniz tüm gizlilik ve güvenlik önlemleri verilmiştir.

 • Kilitleme: Çağrı yöneticileri, bir çağrı başladığında bir odayı kilitleyebilir veya odayı açabilir. Bir oda kilitliyse, yöneticiler dışında hiç kimse katılamaz.
 • Bir katılımcıyı çıkarma: Adlarının yanındaki “Kaldır” düğmesine dokunarak bireysel katılımcıları kaldırırsınız.
 • Raporlama: Facebook’un topluluk standartlarını ihlal ettiğini düşünüyorsanız bir oda adını bildirebilir veya bir oda hakkında geri bildirim gönderebilirsiniz.
 • Engelleme: Facebook veya Messenger’daki herkesi engelleyebilirsiniz. Engellediğiniz biri Facebook veya Messenger’da oturum açtığında, sizin içinde olduğunuz bir odaya katılamaz ve siz de onların odasına katılamazsınız.

Bir video görüşmesi düzenliyorsanız ve insanların katılmasını bekliyorsanız, diğerleri katılana kadar odadan çıkmak için harika bir seçeneğiniz de vardır. Bu seçeneğe, arama ekranının sol üst köşesindeki X simgesine basarak erişebilirsiniz. Buradan ayrılmayı ve daha sonra tekrar gelmeyi seçebilir veya aramayı sonlandırabilirsiniz.

Facebook Messenger Odalarında sanal arka planlar nasıl kullanılır

Facebook Messenger Oda Filtreleri

Efektleri, filtreleri veya sanal arka planları kullanmak istiyorsanız, kendinizi gördüğünüz pencereye dokunabilirsiniz ve ekranınızın altında bir dizi seçenek görünecektir.


Facebook’un yeni Messenger Rooms hizmetini kullanma hakkında bilmeniz gereken her şey bu kadar. Hizmetle ilgilenmiyor musunuz? İşte kontrol etmek isteyebileceğiniz bazı alternatif görüntülü arama uygulamaları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.