Galaxy Note serisine saygı duyuyorum ama kaçırmayacağım

Samsung Galaxy Note 20 Kırmızı 1

Kredi: David Imel / Android Kurumu

Görüş gönderen

C. Scott Brown

Yıllardır dönen söylentiler var, ancak 2021’de Samsung Galaxy Note serisinin sonunu görecek gibi görünüyor. Son söylentiler, 2021 Galaxy Note’un son olabileceğini öne sürüyor. Serinin kuğu şarkısını Galaxy Note 20 serisi ile görmüş olmamız bile mümkün. Her iki durumda da, akıllı para Note serisinde çok yakın bir gelecekte öne çıkıyor.

Note hattı, geçtiğimiz on yılda o kadar etkili oldu ki, birçok kişi söylentilere göre ayrılmasından dolayı üzülecek. Ancak kendimi hiç de üzgün bulmuyorum. Aslında, gün batımına doğru ilerleyen Note hattında tamamen iyiyim.

Açıkçası, hala Notlarının tutkulu hayranları olan insanlar var. Buradaki birçok okuyucunun her yıl saat gibi en son Notu aldığını biliyorum. Bu söylentilerin gerçekleşmesi durumunda bu insanların çok hayal kırıklığına uğrayacağını düşünürken, yardım edemem ama bu noktada Note çizgisinin onlar için ne anlama geldiğini merak ediyorum. İlk birkaç Not, tüm akıllı telefon endüstrisini kesinlikle değiştiren oyun değiştiricilerdi. Ancak son birkaç yılda, Note serisi eski halinin bir kabuğu gibi göründü.

İlişkili: Samsung Galaxy Note: Bir inovasyon tarihi

Galaxy Note serisi: İlk modern akıllı telefonlar

Bu noktada daha önce söylenmemiş Galaxy Note serisi hakkında neler söylenebilir? Şu anda elinizde tuttuğunuz akıllı telefon, ilk Notun doğrudan soyundan geliyor. Telefonunuzun hangi marka olduğu ve hatta orada hangi işletim sistemi olduğu önemli değil. 2020 akıllı telefonunuzun boyutu ve şekli, ilk birkaç Note telefonundan dolayı olduğu gibi.

2011’de endüstri, Samsung’un ilk Galaxy Note’u piyasaya sürmenin çılgın olduğunu düşündü. Çağdaşlarına kıyasla, ilk Not muazzamdı. 5,8 inç uzunluğunda, 3,3 inç genişliğinde ve 0,4 inç kalınlığındaydı. Bugünün standartlarına göre küçük görünebilir, ancak Note, o zamanki en son iPhone 4S’den yaklaşık% 50 daha büyüktü. Bazı eleştirmenler, ilk Notun ne kadar devasa göründüğünü açıkça alay etti. Diğerleri, tüketicilerin bu kadar büyük bir telefon isteyip istemeyeceğini sorguladı.

2020 akıllı telefonlarının çoğunun fiziksel olarak orijinal Note’dan daha büyük olduğu düşünüldüğünde, artık ilk gözden geçirenlerin çok, çok yanlış olduğunu biliyoruz.

Galaxy Note serisindeki ilk birkaç girişin kaçak başarıları, tüm endüstriyi tasarımının bazı yönlerini benimsemeye itti. Apple bile nihayet 2014’te çökmek ve iPhone 6 Plus ile daha büyük bir telefon sunmak zorunda kaldı. İlginç bir şekilde, bu iPhone’un fiziksel boyutları orijinal Note’unkilere çok yakın.

Yine de zarfı zorlayan sadece Galaxy Note serisinin fiziksel boyutu değildi. Telefonların içi de büyük bir fark yarattı.

Size her şeyi ve daha fazlasını veren telefon

Samsung Galaxy Note 9

Samsung, Note serisini en iyi özelliklerin ve özelliklerin yaşadığı yer haline getirmek için yola çıktı. Galaxy Note serisindeki ilk giriş, şirketin şimdiye kadar piyasaya sürdüğü en iyi (ve tabii ki en büyük) akıllı telefon ekranına sahipti. Ayrıca herhangi bir Samsung telefonunun en büyük pil kapasitesine sahipti. Son olarak, uzman kullanıcılara S Pen olarak bilinen yerleşik bir kalem sundu.

Note serisi ilerledikçe Samsung, akıllı telefonun ne olduğu ve neler yapabileceğinin sınırlarını zorlamak için hattı kullanmaya başladı. Ekranlar büyüdü ve daha iyi hale geldi. Piller büyüdü ve çok daha uzun sürdü. Kameralar daha güçlü hale geldi, dahili depolama kapasiteleri fırladı ve böyle devam etti. Elbette, benzer özelliklere sahip başka telefonlar bulmuş olabilirsiniz, ancak hiçbir telefon, Note’un sunduğu her şeyi sunmadı.

Ayrıca şunu okuyun: Galaxy Note telefonların fiyatları yıllar içinde nasıl değişti?

Samsung Galaxy S serisi aynı zamanda sektörü ileriye taşıdığı için övgüyü hak ederken, Note serisi büyük ölçüde akıllı telefon endüstrisinin hedefini “daha ​​iyi, daha hızlı, daha güçlü” hale getirmekten sorumludur. Apple, Samsung Note’da olduğu gibi telefonlarında kesinlikle büyük riskler almıyordu. LG risk alıyordu, evet, ancak çok daha karışık sonuçlarla. HTC, Note hattı geldiğinde zaten pazar payını kaybediyordu.

Sonuç olarak, 2011’den 2015’e kadar Galaxy Note serisi, akıllı telefon inovasyonunun gerçekleştiği yerdi. Ancak son beş yılda Samsung bile bu yeniliğin devam ettiğini başarılı bir şekilde iddia edemedi.

Şimdi, S Pen geriye kalan tek şey

Samsung Note 10 Lite S kalemi çıkıyor

Var olma ihtiyacını sorguladığımız son birkaç Galaxy Note serisinin lansmanında birçok kez oldu. Çok küçük farklılıklar dışında, modern bir Note basitçe yeniden paketlenmiş bir Galaxy S telefonudur ve içine bir S Pen atılmıştır. Bu, hayal gücünün herhangi bir uzantısı için kötü bir şey değildir, ancak tüm bir akıllı telefon hattını zorunlu kılmak için yeterli değildir.

Samsung’un Galaxy S21 serisine S Pen desteği getirebileceğine dair söylentiler ortaya çıkmaya başladığında, işte buydu: bu, iki hat arasında hiçbir fark olmayacaktı.

Görünüşe göre S Pen’in dahil edilmesi, Note hattını benzersiz kılan tek şey.

Her ne sebeple olursa olsun Samsung, inovasyon stratejisini geçtiğimiz on yılın ortasında Galaxy Note serisinden Galaxy S serisine kaydırdı. Galaxy Note Edge ile sona erdi ve oradan yavaş yavaş devredildi. 2018’e gelindiğinde Samsung, Galaxy Note 9’u piyasaya sürdüğünde, Sammy’nin yapabileceği en iyi şey, bir telefonda sunduğundan (512 GB) daha yüksek bir dahili depolama kapasitesi sunmaktı. Bu, Note 9’un daha önce hiçbir Samsung telefonunun yapmadığı tek şeydi.

Kaçırmayın: Samsung’un S Pen’ine yönelik nihai kılavuz

2019’da Samsung, Galaxy Note 10’u piyasaya sürdüğünde hepimiz başımızı kaşıyorduk. Neden Dünya’da diğer Samsung telefonlarından daha düşük olan Note markasına sahip bir telefon var? Elbette, Galaxy Note 10 Plus, hayranların istediği sınırları zorlayan özelliklerin ve özelliklerin çoğunu sunuyordu, ancak vanilya modeli meşhur samanlardı. Samsung bile Note serisinin neyle ilgili olduğunu bilmiyorsa, neden onları yapıyor?

Galaxy Note serisinin bir günü oldu ve o gün bitti

Samsung Galaxy Note 20 ve Note 20 Ultra sağ arka profil

Kredi: Eric Zeman / Android Kurumu

Gelecekte, tarihçiler akıllı telefon endüstrisinin gelişimi hakkında kitaplar yazarken, Galaxy Note serisine adanmış tüm bölümler olacak. Bundan eminim. Önemini abartamayız. Ancak bir şeyin bir zamanlar oyunun kurallarını değiştirmesi, sonsuza dek aktif kalmasının gerekli olduğu anlamına gelmez.

Birçok yönden, Note serisi için daha erken bir ölüm daha iyi olabilirdi. Serinin son telefonu olarak Galaxy Note 9’a dönüp bakmayı çok isterdim. Dışarı çıkmanın ne yolu! Galaxy Note 9’un serinin en iyisi olduğunu ve şimdiye kadar yapılmış en iyi telefonlardan biri olduğunu söylediğimde pek çok Note hayranı adına konuştuğuma eminim.

Bunun yerine, son girişler olarak Galaxy Note 20 serisine bakıyor olabiliriz. Bu telefonlarda doğası gereği kötü bir şey olmasa da, sınırları gerçekten zorlayan hiçbir şey de yoktur. Bir kez daha, iki telefon da küçük çıkışlar dışında masaya yeni bir şey getirmedi.

Akıllı telefon alanındaki gerçek yenilik, Samsung’un katlanabilir cihazlarında gerçekleşiyor ve şirketin odaklanması gereken yer burası. Söylentilere ve sızıntılara bakılırsa, durum böyle görünüyor, bu akıllıca bir hareket.

İlişkili: Şu anda satın alabileceğiniz en iyi katlanabilir telefonlar

Galaxy S serisi muhtemelen Galaxy Note serisinden S Pen’i emecek ve o zaman bu olacak. Notlarını olduğu gibi seven kişiler, bunun yerine sınıfının en iyisi bir Galaxy S telefon satın alabilirler. Galaxy Note serisini inovasyon nedeniyle seven insanlar, son derece tatmin edici bir şekilde yerine getirmek için katlanabilir dünyaya geçebilirler.

Note serisi amacını yerine getirdi ve sektörü büyük ölçüde değiştirdi. Şimdi bir sonraki büyük şeyin aynısını yapma zamanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.