Google hesabı yasaklandı mı? Mümkün ve oluyor

Google Pixelbook Go Review uygulama çekmecesi

Google hesabınızın hiçbir şekilde geri alınamayacak şekilde kalıcı olarak yasaklandığını öğrenmek için bir gün uyandığınızı hayal edin. Muhtemelen buna üzülürsünüz ve bunun büyük bir rahatsızlık olduğunu düşünürsünüz, değil mi?

Google ekosistemine ne kadar entegre olduğunuza bağlı olarak, kalıcı bir yasak potansiyel olarak bir rahatsızlıktan çok daha fazlası olabilir: yıkıcı olabilir. Yasaklanmış bir Google hesabı, Gmail, Google Drive, Google Fotoğraflar ve Google Pay dahil her gün kullanabileceğiniz şeylere erişiminizin olmadığı anlamına gelir. Bu, YouTube’da oluşturduğunuz tüm oynatma listelerinin kaybolduğu anlamına gelir. Bu, Google Play Store’dan satın aldığınız tüm uygulamaları, filmleri ve kitapları yeniden satın almanız gerektiği anlamına gelir.

Seni bilmem ama Google hesabım yasaklanırsa hayatımı alt üst ederdi.

Kullanıcıların büyük çoğunluğu hiçbir zaman yasaklanmış bir Google hesabıyla karşılaşmasa da bu olabilir ve olur. Bu sorunun temellerini elimizden geldiğince özetleyeceğiz ve bunun nasıl ve neden olduğu konusunda ihtiyacınız olan tüm bilgileri size vereceğiz. Ayrıca, hesabınız yasaklanırsa neler yapabileceğinizi ve en önemlisi, olmasını nasıl engelleyeceğinizi size bildireceğiz.

Evet, Google hesabınızı yasaklayabilir

Android Q Beta 5 Dark Mode Boot Animation Google Logosu

Bu haberi öğrenince şaşırırsanız, evet: Google, hesabınızı feshetme hakkına sahiptir. Google hesaplarıyla ilgili tüm Hizmet Şartları’nı buradan okuyabilirsiniz, ancak gerçekten bilmeniz gereken tek şey aşağıdaki satırdır:

Koşullarımıza veya politikalarımıza uymazsanız veya şüpheli suistimali araştırıyorsak, Hizmetlerimizi size sunmayı askıya alabilir veya durdurabiliriz.

Bundan daha net olamaz: Google yaptığınız şeyi beğenmezse, hesabınızı her an askıya alabilir veya feshedebilir.

TOS belgesinde Google, hizmetlerini “kötüye kullanırsanız” veya “müdahale ederseniz” hesabınızı yasaklayabileceğini söylüyor. Dil, Google’ın bir Google ürününü yalnızca öğeleri ücretsiz olarak almak için Play Store’u hacklemek gibi amaçlanmayan bir şekilde kullanan kişilerle ilgileniyormuş gibi görünmesini sağlar. Görünüşe göre Google, öncelikle DDoS saldırısı gibi ürünlerinin saldırılarına odaklanmış durumda.

Google’ın Hizmet Şartları’ndaki dil çok geniştir.

Ancak dil çok geniştir. Google, birisinin bir hizmeti “kötüye kullanıp kullanmadığına” karar verme konusunda tam yetkiye sahiptir ve bu da size, yani tüketiciye, üzerinde durmak için pek bir adım bırakmaz. Başka bir deyişle, Google’ın hesabınız üzerinde bir ton gücü vardır ve bu konuda yapabileceğiniz pek bir şey yoktur.

İşte bunun nasıl ters gidebileceğine dair yarı yeni bir örnek. Çok sayıda YouTube kullanıcısının Google hesapları (yalnızca YouTube hesapları değil) Emojiler içeren bir video beslemesini “spam” yaptıkları için yasaklandı. Bununla birlikte, söz konusu videoyu oluşturan YouTuber, kullanıcıları tam da bunu yapmaya teşvik etti, bu nedenle Google’ın tam hesap yasaklamaları gerçekleştirecek kadar ileri gitmesi gereksizdi. Daha da kötüsü, Google’ın herkesin hesaplarını yeniden etkinleştirmesi günler sürdü. O zaman bile, bazılarında veri kaybı yaşandı.

Bu yüzden dikkatli olmanız ve bilgili olmanız sizin için çok önemlidir!

Yasaklanmış bir Google hesabı yıkıcı olabilir

Belirtildiği gibi, güvendiğimiz pek çok Google hizmeti var. Yalnızca Gmail, 1,5 milyardan fazla aktif kullanıcıya veya tüm küresel nüfusun kabaca% 15’ine sahiptir. Yasaklanan bir Google hesabı, artık Gmail’e erişemediğiniz basit gerçeği nedeniyle yıkıcı olabilir.

Ancak Android kullanıcıları için yasaklanmış bir Google hesabı, akıllı telefonlarının tamamının düzgün çalışmadığı anlamına gelir. Yasaklı bir hesapla, verilerinizi artık senkronize edemez, uygulamalarınızı indiremez veya telefonunuzdaki en önemli uygulamalardan bazıları için bildirim alamazsınız. Bunu aşmanın tek yolu, yeni bir hesapla giriş yapmak ve esasen sıfırdan başlamaktır.

Sadece durumun ciddiyetini anladığınızdan emin olmak için, yasaklanması durumunda mevcut Google hesabınızla tam olarak kullanamayacağınız, Google’ın sahip olduğu mülklerin eksik bir listesi aşağıda verilmiştir:

 • Android
 • Krom
 • Chrome OS
 • İşletim sistemi giyin
 • Chromecast
 • Google evi
 • Google Nest
 • Google Wifi
 • Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar
 • Google sürücü
 • Google Oyun mağazası
 • Gmail
 • Stadia
 • Google Maps
 • Google Fi
 • Google Fit
 • Google Pay
 • Google Fotoğraflar
 • AdSense
 • Youtube

Bu ürünler için erişiminiz ortadan kalkacak veya ciddi şekilde sınırlandırılmayacak, aynı zamanda birçok durumda o hesapla ilişkili hiçbir veriye erişemeyeceksiniz. Bu, Drive’daki önemli belgelerinizin bir kısmı veya tamamı, Fotoğraflar’daki değerli resimleriniz, e-postanız, akıllı telefonunuz ve daha fazlası anlamına gelebilir. Google Wifi’a güvenirseniz, evde internete bile bağlanamazsınız!

Google tarafından beklenmedik bir şekilde yasaklanan pek çok insan örneği olmasına rağmen (önceki bölüme veya bu makaleye veya bu makaleye bakın), çoğu insan muhtemelen tüm hayatları boyunca devam edecek ve bir yasak görmeyecektir. Olursa, yine de, bazı seçenekleriniz var.

Google hesabı yasaklandı mı? İşte yapmanız gerekenler.

google pixel 3 google logosu g

Google hesabınız yasaklandıysa ve yardım almak için bu makaleye gittiyseniz, şanslısınız: Hesabınızı (ve verilerinizi) geri almak için atabileceğiniz birkaç adım var.

Yapmak isteyeceğiniz ilk şey, hesabınızın neden yasaklandığını bulmaktır. Bu, Google hesabınıza giriş yapmak için burayı tıklamak ve ardından oturum açma işleminizi tamamladıktan sonra hangi mesajın açıldığını görmek kadar basit.

Giriş yaptıktan sonra, hesabınızı aynı sayfadan geri yüklemeyi deneyebilirsiniz. O sayfadaki “Geri Yüklemeyi Deneyin” düğmesine basın ve ardından talimatları izleyin.

Neyse ki Google, hesap yasaklamalarıyla ilgilenmek için bir itiraz süreci sunar.

Geri yüklemeye çalışırsanız ve bu itiraz reddedilirse veya bir tür hata mesajı varsa, Google’a doğrudan itirazda bulunabilirsiniz. Bu forma gidin ve yapabileceğiniz tüm bilgilerle doldurun. Google, itirazlara genellikle iki iş günü içinde yanıt verdiğini söylüyor.

Beklerken, hesap verilerinizin en azından bir kısmını indirmeyi deneyebilirsiniz. Yasaklı hesabınızda oturum açtığınızda kullandığınız uygulamaları (Google Fotoğraflar, Google Drive, vb.) Açın ve görünen sayfayı inceleyin. Bazı uygulamalar için, Google’ın yasağı kaldırmaması durumunda uygulama verilerinizi nasıl indireceğinizle ilgili talimatların bir bağlantısı olacaktır.

Maalesef, otomatik itirazınız işe yaramazsa ve ardından Google manuel itirazınızı reddederse, yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Hesabınızın meşru olmayan nedenlerle yasaklandığını düşünüyorsanız, sosyal medyada ilgi çekmeyi deneyebilirsiniz ve Google, kötü basından kaçınmak için fikrini değiştirebilir. Ancak, temyiz sürecini tamamladıktan sonra, büyük ölçüde kendi başınasın.

Proaktif olun: Tüm yumurtalarınızı tek bir sepete koymayın

en iyi bulut depolama uygulamaları

Muhtemelen bu makaleyi okuyan neredeyse herkesin bir Google hesabının yasaklandığını görmeyeceği ihtimali çok yüksektir. (Genel olarak) yasalara uyan bir vatandaş olduğunuz ve Google hesabınızı kötü amaçlarla kullanmadığınız veya kullanmaya çalışmadığınız sürece, muhtemelen güvende olacaksınız.

Bununla birlikte, Google’ın elektronik hayatımızın neredeyse her yönüne kapsamlı erişimi nedeniyle, kullandığınız her şeyi her an elinizden alma gücüne sahip olduğunu hatırlamak çok önemlidir. Bu nedenle, yasaklanmış bir Google hesabının potansiyeline hazırlanmanın mutlak en iyi yolu, tamamen şirkete güvenmekten kaçınmaktır.

Bunu yaparak kendinizi beklenmedik bir yasaktan elinizden geldiğince korursunuz. Her hizmetin tüm kurallarına uysanız bile, bu Google’ın sizi yine de yasaklamayacağının garantisi değildir (yukarıdaki Emoji örneğine bakın).

Bir Google hesabının yasaklandığını görmekten endişeleniyorsanız, birden çok hesap ve yerel yedeklemeler en iyi arkadaşlarınızdır.

Örneğin, Google Fotoğraflar’da çok sayıda resim ve video depoluyorsanız, her ihtimale karşı sahip olduğunuz bir sabit sürücüde yedekleyin. YouTube’a yüklenen videolarınız veya Google Drive’daki belgeleriniz ve dosyalarınız için de aynısını yapın. Yedeklemeleri çok sık takip etmeseniz bile, hesabınız beklenmedik bir şekilde yasaklanırsa, en azından verilerinizin bir kısmına sahip olacaksınız.

Proaktif olmanın başka bir yolu, farklı hizmetler için farklı Google hesapları oluşturmaktır. Örneğin, Nest ürünlerinize, Chromecast’lerinize, Google Wifi yönlendiricinize vb. Bağlanan bir “akıllı ev” Google hesabı oluşturabilirsiniz. Daha sonra medya dosyalarınız için başka bir Google hesabınız, akıllı telefonunuz için başka bir Google hesabınız olabilir ve üzerinde. Bu şekilde, herhangi bir nedenle bu hesaplardan biri yasaklanırsa, diğer hesaplar etkilenmeden kalır.

Evet, bu yöntemlerin her ikisi de elverişsizdir ve tek bir Google hesabının basitliği fikrine tamamen aykırıdır. Ancak tüm güce Google sahipse ve meşru olmayan nedenlerden ötürü çok sayıda hesap yasağı varsa, bu sizi endişelendiren bir şeyse, özür dilemektense güvende olmak daha iyi olabilir. Verilerinizi korumak için hangi uzunluklara gitmeniz gerektiğini kendiniz belirlemeniz gerekecek, ancak emin olun: Google’ın burada çok fazla gücü var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.