Quantcast

Google Play Store olmadan üçüncü taraf uygulamaları nasıl kurulur

Google Chrome'un üçüncü taraf uygulamaların yüklenmesine ilişkin uyarısının fotoğrafı

Android açık kaynaklı bir platformdur ve bu nedenle, iOS gibi bir şeyle yaptığınızdan daha fazla seçeneğiniz vardır. Bu özgürlüklerden biri, Google Play Store dışından üçüncü taraf uygulamaları yükleme yeteneğidir. Bu tavsiye ettiğimiz bir uygulama değil çünkü Play Store’da çok fazla güvenlik önlemi var. Ancak, herhangi bir nedenle, başka bir yerden bir şey yüklemek istiyorsunuz. Bu konuda kesinlikle yardımcı olabiliriz.

Google Play Store olmadan üçüncü taraf uygulamaları yüklemenin iki yolu vardır. Birincisi, F-Droid, Amazon’un App Store’u ve diğerleri gibi üçüncü taraf uygulama mağazaları aracılığıyla. İkinci yöntem, web sitelerinden APK’leri bulmak ve bunları manuel olarak kurmaktır. Bu eğitimde her iki yöntemi de gözden geçireceğiz.


Android Pie'deki yükleme izinlerinin bir fotoğrafı

APK’lar nasıl kurulur

Yapılacak diğer bir popüler şey de web sitelerinden APK’ları yüklemektir. Bu, uygulamaları yüklemenin açık ara en tehlikeli yoludur. Bununla birlikte, APKMirror da dahil olmak üzere tavsiye etmekten çekinmediğimiz birkaç site var. İşlem oldukça kolaydır ve bunu yaparken çok fazla sorun yaşamazsınız.

Android Pie'nin izin iletişim kutusunun bir fotoğrafı

APK kurulumları Android Oreo ve sonraki sürümlerde böyle görünür.

APK kurulumları Android Oreo ve sonraki sürümlerde böyle görünür.

Android 8.0 Oreo ve sonra

Google, Android 8.0 Oreo’da APK kurulumlarının çalışma şeklini değiştirdi. O zamandan beri değişmedi, ancak Android Q buna biraz nüans getirebilir. Android’in tüm modern sürümlerine APK’leri şu şekilde yükleyebilirsiniz:

 • Yüklemek istediğiniz APK’yi indirin.
 • Bir dosya tarayıcı uygulaması kullanarak İndirme klasörünüze gidebilir veya mobil tarayıcınızda tamamlanan indirmeye tıklayarak yüklemeye başlayabilirsiniz.
 • Android, uygulamayı yüklemek için dosya tarayıcısına veya web tarayıcınıza izin vermenizi isteyecektir. İzin verin ve sizi kurulum ekranına geri döndürmelidir. Değilse, tekrar deneme izni verdikten sonra İndirme klasörünüze geri gidin.
 • Uygulama güvenli bir şekilde yüklenmelidir.

İndirdiğiniz diğer uygulamalar gibi çalışacaktır. Simgeyi uygulama çekmecesinde bulabilir, uygulamayı açabilir ve her şeyi yapabilirsiniz. Uyumluluk nedeniyle cihazınıza yüklenemeyebilecek bazı uygulamalar var. İnternet izinlerine sahip birçok uygulama, uygulamayı kullanmanıza izin vermeden önce Google Play Store’daki en son sürümü indirmenizi isteyebilir. Böyle bir şey olursa yapabileceğiniz pek bir şey yok.

Kurulum uygulaması izninin bir fotoğrafı

Bilinmeyen Kaynaklardan yükleme yöntemi

Android Oreo’dan önce, kullanıcıların cihazlarına üçüncü taraf APK’ları yüklemek için Bilinmeyen Kaynaklardan Yükle ayarını etkinleştirmesi gerekiyordu. Aksi takdirde süreç çoğunlukla aynı kalır.

 • Yüklemek istediğiniz APK’yi indirin.
 • Telefon ayarları menünüze ve ardından güvenlik ayarlarına gidin. Bilinmeyen Kaynaklardan Yükle seçeneğini etkinleştirin.
 • Bir dosya tarayıcısı kullanın ve indirme klasörünüze gidin. Yükleme işlemine başlamak için APK’ye dokunun.
 • Uygulama güvenli bir şekilde yüklenmelidir.

Daha önce söylediğimiz her şey burada hala geçerlidir. Bazı uygulamalar uyumluluk nedeniyle yüklenmeyebilir ve uygulamalar, uygulamayı kullanmanıza izin vermeden önce Play Store’dan güncellenmiş sürümü almanızı isteyebilir. Bu yöntem yalnızca Android Oreo’dan daha eski Android sürümlerini çalıştıran cihazlarda çalışır.


Amazon'un Uygulama Mağazasının açılış fotoğrafı

Üçüncü taraf uygulama mağazaları

Üçüncü taraf uygulama mağazaları, uygulamaları Play Store olmadan almanın başka bir popüler yoludur. Açık kaynak hayranlarınız için F-Droid dahil olmak üzere birkaç iyi seçenek var ve Amazon’un App Store’u da iyi. En iyi üçüncü taraf uygulama mağazaları listemize buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

 • İstediğiniz üçüncü taraf uygulama mağazasını seçin ve APK’yı indirin.
 • APK’yi cihazınıza yüklemek için yukarıdaki adımları izleyin.
 • Mağaza kurulduktan sonra açın ve istediğiniz uygulamalar için internette gezinin. Bunları herhangi bir uygulama mağazasında yaptığınız gibi indirin ve kurun.
 • Android Oreo veya sonraki sürümleri çalıştıran cihazlarda, sorunları önlemek için uygulama mağazasına uygulamaları yükleme izni verdiğinizden emin olun. Android’in eski sürümlerini kullananların Bilinmeyen Kaynaklardan Yükle seçeneğinin aksi takdirde yüklemelerin başarısız olacağından emin olmaları gerekir.

Yeni üçüncü taraf uygulama mağazanızı açabilmeli, uygulamaları indirebilmeli ve endişelenmeden yükleyebilmelisiniz. Açıkçası, çoğu üçüncü taraf uygulama mağazasında bulduğunuz uygulamaların çoğu yine de Play Store’da mevcuttur. Ancak, burada burada bazı istisnalar vardır. Artı, özellikle F-Droid, bazı güçlü kullanıcı araçları ve bunun gibi şeyler için temiz bir yerdir.


Artık APK’leri ve üçüncü taraf uygulama mağazalarını kolayca yükleyebilmelisiniz. Bir şeyi kaçırırsak, yorumlarda bize bildirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.