Hisse Senedi Açıklaması

On yıllardır bir ipotek aldıysanız, evde önemli miktarda, bazen birkaç yüz binlerce pound tutarında öz sermaye biriktirmişsinizdir. Nakit paraya ihtiyacınız varsa, belki de emekliliğinizi yumuşatmak, evde bakımınızı finanse etmek, aile üyelerine yardım etmek veya evde iyileştirmeler yapmak için, özkaynak tahliyesi adı verilen bir ürünle, bağlı olduğunuz değere erişebilirsiniz. ev, vergisiz toplu ödeme veya aylık gelir olarak.

Özsermaye serbest bırakılması, mülklerine doğrudan sahip olan 55 yaşın üzerindeki kişiler için mevcuttur. Hisse senedi serbest bırakılması için iki seçenek vardır: ömür boyu ipotekler ve eve dönüş. Aşağıda, her birine ve neden evinizden eşitliği serbest bırakmak isteyip istemediğinize daha yakından bakacağız.

Ömür Boyu İpotekler

Ömür boyu ipotek, mülkünüzün mülkiyetini korurken, mülkünüzün değerine karşı aldığınız bir kredidir. Tipik olarak, çekebileceğiniz maksimum miktar, mülkünüzün değerinin% 60’ıdır, ister toplu olarak ister daha küçük artışlarla. Bununla birlikte, ne kadar gençseniz, size o kadar az eşitlik sağlanacaktır. Örneğin, 65 yaşındakiler genellikle evlerinin değerinin% 25 veya% 30’unu ödünç alabilirler.

Ek olarak, ne kadar genç olursanız ve ne kadar uzun yaşarsanız, kredi o kadar pahalı olur. Bunun nedeni, geleneksel olarak ömür boyu ipoteklerde, hayatta olduğunuzda krediyle ilgili herhangi bir geri ödeme yapmayacağınızdır, bu nedenle ödenmemiş faiz ‘toplandıkça’ (kredinize eklenir) borçlu olunan miktar artacaktır. Bu, kredi tutarının hızla artabileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, piyasada artık kredinin vadesi boyunca faiz ödemenizi sağlayan bazı ömür boyu ipotek ürünleri var.

Ömür boyu ipotek faiz oranları, kredinin ömrü boyunca sabittir veya değişkendir. Değişkenlerse, bir sınır veya üst sınır olacaktır.

Ömür boyu ipotekle, ana konutunuz olarak kalması koşuluyla, ölünceye kadar mülkünüzde kalma hakkınız vardır. Ana para ve birikmiş faiz, ölümünüzden sonra veya uzun süreli bakıma geçtiğinizde mülkün satışı yoluyla geri ödenir. Bununla birlikte, mirasçılarınız için mülkün değerinin bir yüzdesini çitleyebilirsiniz. Ömür boyu ipotekler “negatif öz sermaye garantileri” ile birlikte gelir, yani mülk satıldığında, krediyi ödemek için yeterli yoksa, emlak komisyoncularının ve avukatların ücretleri düşüldükten sonra ne sizin ne de mülkünüz sorumlu değildir geri kalanı için.

Sen ne zaman ipotekleri karşılaştır eşitliğin serbest bırakılması için, paranızın ve evin haklarının korunmasını sağlamak için şartları dikkatlice okuyun.

Ana Sayfa Geri Dönüşüm Şemaları

Bir evi eski haline döndürme planıyla, evinizin tamamını veya bir kısmını toplu bir meblağ veya düzenli gelir karşılığında bir tedarikçiye satarsınız ve daha sonra kira ödemeseniz bile, evinizde kiracı olarak kalırsınız. Eviniz satıldığında, ölümünüzün ardından veya uzun süreli bakıma taşındığınızda, eve geri döndürme hizmeti sağlayıcısı gelirden payını cebe atacaktır.

Tipik olarak, bir evi tersine çevirme planı ile evinizin piyasa değerinin% 20 ila% 60’ına erişebilirsiniz – onu satmanız gereken değerin tam değerinden daha azına. Yaşlandıkça veya belirli sağlık sorunlarınız varsa, aldığınız değerin belirli sağlayıcılarla artabilecek yüzdesi. Çoğu eve dönüş programı yalnızca 65 yaşın üzerindekiler için geçerlidir.

Öz Sermaye Piyasası İyi Bir Fikir mi?

Özsermaye serbest bırakılması, emekliliğinizi veya bakımınızı finanse etmek için mülkünüzde onlarca yıldır biriktirdiğiniz değere erişmenizi sağlayabilir. Mülkün satılmasına bir alternatif olabilir ve taşınmanıza gerek kalmadan küçültmenin bazı mali faydalarını sağlar. Hisse senedi serbest bırakma programları, miras vergisi sorumluluğunuzu sınırlamanıza da yardımcı olabilir ve halka eskrim ile mirasçılarınıza para aktarmaya devam eder.

Ancak, artık evinizin tek sahibi olmayacaksınız ve durumunuz değişirse planlar esnek olmayabilir. Taşınmanız gerekirse başka bir mülke taşınabilir olmayabilirler ve bir ortak veya bakıcı da dahil olmak üzere başka birinin eve taşınması için borç vereninizden veya sağlayıcınızdan izin almanız gerekebilir.

Sağlayıcı evin satış fiyatından payını alacağı için mirasçılarınıza bıraktığınız para miktarı da önemli ölçüde azalacaktır. Ayrıca, sağlayıcınızın binaya yaptığı yatırımın karşılığını almasını sağlamak için binayı iyi durumda tutmanız gerekir ve bunu yaptığınızdan emin olmak için bakım kontrolleri yapabilirler.

Bir hisse senedi serbest bırakma ürünü kullanmayı düşünüyorsanız, finansal tavsiye almak ve piyasadaki tüm ürünleri dikkatlice karşılaştırmak önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.