İçte ve Dışta Lavanta Kullanımı

Sadece “lavanta” kelimesini duymanın yatıştırıcı ve rahatlatıcı bir etkisi olması tesadüf değil. Görünüşe göre doğa bu çiçekle tüm engelleri kaldırmış ve sadece güzel ve hoş kokulu değil, aynı zamanda sağlık yararları da olan bir bitki yaratmıştır. Bir kez tanıdığınızda, lavantayı evin içinde ve dışında kullanmak isteyeceksiniz. Biraz TLC ile peyzajınızı ve iç dekorunuzu lavanta ile zenginleştirebilir ve hatta lavantanızı hasat ederek sağlık yararlarından da yararlanabilirsiniz.

Açık Havada Büyüyen Lavanta

Lavanta, çeşitli iklimlerde yabani olarak yetişen dayanıklı bir bitkidir. Ancak ekim yaparken aklınızda bulundurmanız gereken iki şey vardır:

  1. Lavanta tam güneşte büyür.
  2. Lavanta rutubeti sevmez.

Genel bir kural olarak, lavanta en iyi kuru bir iklimde yetişir. Kuru bir iklimde yaşıyorsanız, dışarı çıkıp bir çit yetiştirebilirsiniz. Lavanta, kurulduktan sonra kuraklık koşullarına bile dayanabilir, dolayısıyla sıcak ve kuru iç bölgelerde ideal bir dış mekan bitkisi olabilir. Kuru koşullarda, ilk büyüme mevsimi çok önemlidir: kompost ve düzenli sulama, bitkilerinize kök sistemlerini kurma şansı verir. Nemli veya nemli bir iklimde yaşıyorsanız, bitkiler arasında hava akışına izin vermek ve onları yalnızca çok iyi drenajı olan toprağa dikmek için boşluk bırakmanız gerekir.

Lavantayla ilgili en güzel şeylerden biri, düzenli budamanın bitki için iyi olmasıdır. Bu, çiçeklenme mevsimi boyunca her zaman iç mekan kokulu, taze lavanta buketine sahip olabileceğiniz ve gelecekte daha da fazla çiçekle ödüllendirilebileceğiniz anlamına gelir. Bu fikir size hitap ediyorsa, bahçeniz için daha uzun bir lavanta çeşidi seçin. Bunlar, boylarının yaklaşık üçte ikisine kadar kısaltılmayı sever; iç mekan çiçek aranjmanınız için mükemmel.

İç Mekanda Lavanta Yetiştirme

İç mekanda lavanta yetiştirmek, dışarıda yetiştirmekten biraz daha zordur, ancak bunu yapmak için profesyonel bir bahçıvan olmanıza gerek yoktur. Şu adımları atın ve çok fazla sorun yaşamazsınız:

  1. Fransız lavanta, diğer lavanta çeşitlerine göre iç mekan koşullarında daha iyi büyür.
  2. Drenajı kolaylaştırmak için tencerenizin tabanına biraz çakıl koyun.
  3. Fransız lavantasına büyümek için daha büyük bir kap verin. Bu çeşit, sıkışık hissetmekten hoşlanmaz.
  4. Sulamalar arasında toprağın kurumasına izin verin.
  5. Saksı karışımınızda biraz kum ve kireç, ona daha iyi bir başlangıç ​​sağlayacaktır.
  6. Tencereyi havadar, güneşli bir yere koyun.
  7. Yaz sonunda tencereyi açık havada alın. Bu, yeni büyümeyi teşvik etmeye yardımcı olacaktır.

Açık havada yetişen lavantada olduğu gibi, iç mekan bitkilerinizin düzenli budamaya ihtiyacı olacaktır. Kuru erik zamanı geldiğinde taze çiçekleri salatalarda kullanın. Salata kasesinde çok güzel görünüyorlar ve idareli kullanıldığında lezzetli oluyorlar. Ayrıca çiçekleri kurutabilir ve biberiye veya diğer kokulu bitkiler gibi bir bitki çayı karışımında veya fırınlanmış yemeklerde kullanabilirsiniz. ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.