Reklamı kapat
Reklamı kapat
Haberin Merkezi
Haberin Merkezi

İndüksiyon nedir?

Birçok endüstride eritme, ısıtma ve kaynak uygulamaları için elektromanyetik indüksiyon kullanır. Ama indüksiyon tam olarak nedir? Ve diğer ısıtma yöntemlerinden farkı nedir? Tipik bir mühendis için indüksiyon, büyüleyici bir ısıtma yöntemidir. Bobin içindeki bir metal parçasının saniyeler içinde kiraz rengine dönüşmesini izlemek, indüksiyonla ısıtmaya aşina olmayanlar için şaşırtıcı olabilir. İndüksiyonlu ısıtma ekipmanı, fizik, elektromanyetizma, güç elektroniği ve proses kontrolünün […]

29 Ocak 2022 - 14:43 'de eklendi ve 284 kez görüntülendi. A+A-

İndüksiyon nedir?

Birçok endüstride eritme, ısıtma ve kaynak uygulamaları için elektromanyetik indüksiyon kullanır. Ama indüksiyon tam olarak nedir? Ve diğer ısıtma yöntemlerinden farkı nedir?

Tipik bir mühendis için indüksiyon, büyüleyici bir ısıtma yöntemidir. Bobin içindeki bir metal parçasının saniyeler içinde kiraz rengine dönüşmesini izlemek, indüksiyonla ısıtmaya aşina olmayanlar için şaşırtıcı olabilir. İndüksiyonlu ısıtma ekipmanı, fizik, elektromanyetizma, güç elektroniği ve proses kontrolünün anlaşılmasını gerektirir, ancak indüksiyonla ısıtmanın arkasındaki temel kavramları anlamak kolaydır.

Temeller

Michael Faraday tarafından keşfedilen İndüksiyon, bir iletken malzeme bobini (örneğin bakır) ile başlar. Bobinden akım geçerken bobinin içinde ve çevresinde bir manyetik alan oluşur. Manyetik alanın iş yapabilme yeteneği, bobin tasarımına ve bobinden geçen akımın miktarına bağlıdır.

Manyetik alanın yönü, akımın akış yönüne bağlıdır, bu nedenle bobinden geçen alternatif bir akım, alternatif akımın frekansı ile aynı oranda yön değiştiren bir manyetik alan ile sonuçlanacaktır. 60Hz AC akım, manyetik alanın saniyede 60 kez yön değiştirmesine neden olur. 400kHz AC akım, manyetik alanın saniyede 400.000 kez değişmesine neden olur.

İletken bir malzeme, bir iş parçası,  değişen bir  manyetik alana (örneğin, AC ile oluşturulan bir alan) yerleştirildiğinde, iş parçasında voltaj indüklenecektir (Faraday Yasası). Endüklenen voltaj, elektron akışına neden olur: akım! İş parçasından geçen akım, bobindeki akımla ters yönde gidecektir. Bu, bobindeki akımın frekansını kontrol ederek iş parçasındaki akımın frekansını kontrol edebileceğimiz anlamına gelir.

Akım bir ortamdan akarken, elektronların hareketine karşı bir miktar direnç olacaktır. Bu direnç ısı olarak ortaya çıkar (Joule Isıtma Etkisi). Elektronların akışına daha dirençli olan malzemeler, içinden akım geçerken daha fazla ısı yayar, ancak yüksek iletkenliğe sahip malzemeleri (örneğin bakır) indüklenmiş bir akım kullanarak ısıtmak kesinlikle mümkündür. Bu fenomen endüktif ısıtma için kritik öneme sahiptir.

İndüksiyonla Isıtma için neye ihtiyacımız var?

Bütün bunlar bize indüksiyonla ısıtmanın gerçekleşmesi için iki temel şeye ihtiyacımız olduğunu söylüyor:

  1. Değişen bir manyetik alan
  2. Manyetik alana yerleştirilen elektriksel olarak iletken bir malzeme

İndüksiyonla Isıtma diğer ısıtma yöntemleriyle nasıl karşılaştırılır?

Bir nesneyi indüksiyon olmadan ısıtmanın birkaç yöntemi vardır. Daha yaygın endüstriyel uygulamalardan bazıları gazlı fırınlar, elektrikli fırınlar ve tuz banyolarıdır. Bu yöntemlerin tümü, ısı kaynağından (brülör, ısıtma elemanı, sıvı tuz) konveksiyon ve radyasyon yoluyla ürüne ısı transferine dayanır. Ürün yüzeyi ısıtıldığında, ısı, ısı iletimi ile ürüne aktarılır.

İndüksiyonla ısıtılan ürünler, ısının ürün yüzeyine iletilmesi için konveksiyon ve radyasyona dayanmaz. Bunun yerine, akımın akışıyla ürünün yüzeyinde ısı üretilir. Ürün yüzeyinden gelen ısı daha sonra termal iletim ile ürüne aktarılır. Endüklenen akım kullanılarak doğrudan ısının üretildiği  derinlik, elektrik referans derinliği adı verilen bir şeye bağlıdır .

Elektrik  referans derinliği  büyük ölçüde iş parçasından geçen alternatif akımın frekansına bağlıdır. Daha yüksek frekans akımı, daha sığ bir  elektrik referans derinliği  ile sonuçlanacak ve daha düşük bir frekans akımı, daha derin bir  elektrik referans derinliği ile sonuçlanacaktır . Bu derinlik iş parçasının elektriksel ve manyetik özelliklerine de bağlıdır.

Inductotherm Group şirketleri, belirli ürünler ve uygulamalar için ısıtma çözümlerini özelleştirmek için bu fiziksel ve elektriksel olgulardan yararlanır. Güç, frekans ve bobin geometrisinin dikkatli kontrolü, Inductotherm Group şirketlerinin, uygulamadan bağımsız olarak yüksek düzeyde proses kontrolü ve güvenilirliğe sahip ekipman tasarlamasına olanak tanır.

indüksiyon eritme

Birçok proses için eritme, faydalı bir ürün üretmenin ilk adımıdır; indüksiyon eritme hızlı ve verimlidir. İndüksiyon bobininin geometrisini değiştirerek, indüksiyon eritme fırınları, bir kahve kupasının hacminden yüzlerce ton erimiş metale kadar değişen boyutlarda yükler tutabilir. Ayrıca, Inductotherm Group şirketleri frekans ve gücü ayarlayarak, demir, çelik ve paslanmaz çelik alaşımları, bakır ve bakır bazlı alaşımlar, alüminyum ve silikon dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere hemen hemen tüm metalleri ve malzemeleri işleyebilir. Endüksiyon ekipmanı, mümkün olduğunca verimli olmasını sağlamak için her uygulama için özel olarak tasarlanmıştır.

İndüksiyonla eritmenin doğasında var olan büyük bir avantaj, endüktif karıştırmadır. Bir indüksiyon fırınında, metal yük malzemesi bir elektromanyetik alan tarafından üretilen akım tarafından eritilir veya ısıtılır. Metal eridiğinde bu alan da banyonun hareket etmesine neden olur. Buna endüktif karıştırma denir. Bu sabit hareket, banyoyu doğal olarak karıştırarak daha homojen bir karışım oluşturur ve alaşımlamaya yardımcı olur. Karıştırma miktarı fırının büyüklüğü, metale verilen güç, elektromanyetik alanın frekansı ve fırındaki metalin cinsi/miktarı ile belirlenir. Herhangi bir fırında endüktif karıştırma miktarı, gerekirse özel uygulamalar için manipüle edilebilir.İndüksiyon tabanlı tencere ne demek

İndüksiyon Vakum Eritme

İndüksiyonla ısıtma, bir manyetik alan kullanılarak gerçekleştirildiğinden, iş parçası (veya yük), refrakter veya başka bir iletken olmayan ortam tarafından indüksiyon bobininden fiziksel olarak izole edilebilir. Manyetik alan, içinde bulunan yükte bir voltaj indüklemek için bu malzemeden geçecektir. Bu, yükün veya iş parçasının vakum altında veya dikkatlice kontrol edilen bir atmosferde ısıtılabileceği anlamına gelir. Bu, reaktif metallerin (Ti, Al), özel alaşımların, silikonun, grafitin ve diğer hassas iletken malzemelerin işlenmesini sağlar.

İndüksiyonlu Isıtma

Bazı yakma yöntemlerinden farklı olarak, indüksiyonla ısıtma, parti boyutundan bağımsız olarak tam olarak kontrol edilebilir. Bir endüksiyon bobini aracılığıyla akımı, voltajı ve frekansı değiştirmek, ince ayarlanmış mühendislik ürünü ısıtma ile sonuçlanır; bu, sertleştirme, sertleştirme ve temperleme, tavlama ve diğer ısıl işlem biçimleri gibi hassas uygulamalar için mükemmeldir. Otomotiv, havacılık, fiber optik, mühimmat bağlama, tel sertleştirme ve yay telinin temperlenmesi gibi kritik uygulamalar için yüksek düzeyde hassasiyet gereklidir. İndüksiyonla ısıtma, titanyum, değerli metaller ve gelişmiş kompozitler içeren özel metal uygulamaları için çok uygundur. İndüksiyonla sağlanan hassas ısıtma kontrolü benzersizdir. Ayrıca, vakum potalı ısıtma uygulamalarıyla aynı ısıtma temellerini kullanarak, indüksiyonla ısıtma, sürekli uygulamalar için atmosfer altında gerçekleştirilebilir. Örneğin paslanmaz çelik boru ve borunun parlak tavlanması.

Yüksek Frekanslı İndüksiyon Kaynağı

Endüksiyon, Yüksek Frekans (HF) akımı kullanılarak iletildiğinde, kaynak yapmak bile mümkündür. Bu uygulamada çok sığ  elektriksel referans derinlikleri HF akımı ile elde edilebilir. Bu durumda, bir metal şerit sürekli olarak oluşturulur ve daha sonra, tek amacı oluşturulmuş şerit kenarlarını bir araya getirmek ve kaynak oluşturmak olan bir dizi hassas şekilde tasarlanmış rulodan geçer. Oluşturulan şerit rulo setine ulaşmadan hemen önce bir endüksiyon bobininden geçer. Bu durumda akım, oluşturulan kanalın hemen dışında değil, şerit kenarları tarafından oluşturulan geometrik “v” boyunca akar. Şerit kenarları boyunca akım akarken, bunlar uygun bir kaynak sıcaklığına (malzemenin erime sıcaklığının altında) kadar ısınacaktır. Kenarlar birbirine bastırıldığında, tüm kalıntılar, oksitler ve diğer kirlilikler, katı hal dövme kaynağı ile sonuçlanmak üzere zorlanır.

Gelecek

Yüksek mühendislik ürünü malzemelerin, alternatif enerjilerin ve gelişmekte olan ülkeleri güçlendirme ihtiyacının geleceği çağıyla birlikte, indüksiyonun benzersiz yetenekleri, geleceğin mühendislerine ve tasarımcılarına hızlı, verimli ve hassas bir ısıtma yöntemi sunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Samsung bulaşık makinesi lc hatası Samsung bulaşık makinesi lc hatası

SAMSUNG BULAŞIK MAKİNESİ LC HATA KODU Bir gün bulaşık makinesinin altında su bulabilirsiniz. Ancak çağdaş Samsung bulaşık makinele...

Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım

TV’de sinyal yoksa ne yapmalı? İçerik Sorunun nedeni nasıl belirlenir? Yaygın Sorunlar Yazıt ne anlama geliyor? Sinyal seviyesini...

Samsung çamaşır makinesi 4c hatası Samsung çamaşır makinesi 4c hatası

SAMSUNG ÇAMAŞIR MAKİNESİ – HATA KODLARI: 4E, E1, 4C, CHE Samsung çamaşır makinesi, 4E, E1, 4C, CHE hata kodları veriyor – 3...

Kurt köpeği cinsleri Kurt köpeği cinsleri

Kurtlara benzeyen 15 köpek türü Pek çok insan köpeklerin doğrudan onlardan türedikleri için kurtlara benzediğine inanır, ancak bazı ara...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(1 Yorum)
SON EKLENEN HABERLER
Samsung bulaşık makinesi lc hatası Samsung bulaşık makinesi ...

SAMSUNG BULAŞIK MAKİNESİ LC HATA KODU Bir gün bulaşık makine...

Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım Tv sinyal yok diyor ne ya...

TV’de sinyal yoksa ne yapmalı? İçerik Sorunun nedeni n...

Samsung çamaşır makinesi 4c hatası Samsung çamaşır makinesi ...

SAMSUNG ÇAMAŞIR MAKİNESİ – HATA KODLARI: 4E, E1, 4C, C...

Kurt köpeği cinsleri Kurt köpeği cinsleri

Kurtlara benzeyen 15 köpek türü Pek çok insan köpeklerin doğ...

Siyah köpek cinsleri Siyah köpek cinsleri

Kara Köpek: Kara Köpek Arayanlar İçin 10 Cins Diğer nedenler...

Av köpeği cinsleri Av köpeği cinsleri

En iyi av köpekleri Bazen avcıdan daha önemlidirler. Bi...

Büyük köpek cinsleri Büyük köpek cinsleri

10 büyük köpek ırkı Boyutlarına göre özel bakım gerektiren d...

Manyetik indüksiyon nedir? Manyetik indüksiyon nedir...

ELEKTRİKSEL VE ​​ELEKTROMANYETİK İNDÜKSİYON Teşvik etmek, bi...

İndüksiyon nedir? İndüksiyon nedir?

Birçok endüstride eritme, ısıtma ve kaynak uygulamaları için...

İndüksiyon tabanlı tencere ne demek İndüksiyon tabanlı tencer...

İndüksiyonlu Tencere Nedir? İndüksiyonlu ocaklar giderek dah...

Moda
Çocuk Odası Dekoru HABERLERİ
Tavan