İşletmenizde Nakit Akışının Üstesinden Gelmeniz için 4 İpucu

Bir işletme sahibi olarak, ürün ve hizmet satışlarını artırarak kar etmeyi hedeflersiniz. Ayrıca borçlarınızı kesmek ve masrafların zamanında ödenmesini sağlamak istersiniz.

Bu, ancak nakit akışınızın üstesinden gelirseniz mümkün olabilir. Bu, esasen belirli bir dönemde işletmenizde dolaşan nakit ve nakit benzerlerinin net tutarıdır.

Pozitif nakit akışı istiyorsunuz, ancak işinizin bu yönde ilerlemesini nasıl sağlayabilirsiniz?

Bunu cevaplamak için, kuruluşunuzdaki nakit akışını yönetmenin en iyi yollarından bazılarına bakalım..

İşletmelerde Pozitif Nakit Akışını Korumak İçin İpuçları

Tohum Sermayenizi Akıllıca Harcayın

Tohum sermayesi, yeni oluşma aşamasında işinize enjekte ettiğiniz parayı ifade eder. Bu fonlar birikimlerinizden, bir krediden veya hatta olası yatırımcıları tohum finansmanı için davet ederek toplanır. Tohum sermayesi can damarıdır İşletmenizin ilk aşamalarında ve işinizde ne kadar iyi harcadığınız, işletmenizin tam potansiyelini gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğinizi belirler.

İşletmenizin ilk aşamalarında tüm başlangıç ​​sermayenizi harcama ihtiyacı ortaya çıkabilir, ancak nakit parayı kötüye kullanmaktan kaçınmalısınız. Tüm başlangıç ​​sermayenizi harcamak, herhangi bir potansiyel riski ortadan kaldırmak için çeşitli fonlara sahip olmadığınız anlamına gelecektir. Sizi finansal olarak hazırlıksız bulan bir olasılık durumunda, muhtemelen kayıplara ve borçlara gireceksiniz.

Pozitif nakit akışını sürdürebilirseniz, herhangi bir potansiyel riski ortadan kaldıracak bir konumda olabilirsiniz. Bunu başarılı bir şekilde yapmak için, biraz birikiminiz olması gerekebilir, bu nedenle tohum sermayenizi akıllıca ve idareli bir şekilde harcamanız gerekir.

Tüm Giderlerinizi Takip Edin

Kapanış bakiyesinin açılış döneminde bakiyeden yüksek olması durumunda pozitif nakit akışı gerçekleşecektir. Ancak, nakit miktarındaki bu pozitif fark, çeşitli faktörler tarafından belirlenir. Bunların başında işinizde nasıl para harcadığınız var.

İşletmenizde yalnızca gerekli şeyler için harcama yaptığınızdan emin olmak için, tüm iş harcamalarını takip etmelisiniz. Giderlerin ne zaman oluşacağını belirlemenize yardımcı olacaktır. Ayrıca harcamalarınızdan nasıl tasarruf edeceğinizi belirleyerek faturalarınızı azaltabilirsiniz.

Unutmayın, kazandığınızdan daha fazlasını harcarsanız, kuruluşunuzdaki nakit akışı hızla negatife dönüşebilir. Olası mali yükten kaçınmak ve pozitif bir nakit akışını sürdürmek için, işletmenizin maruz kaldığı parasal harcamaları takip etmeli ve bunları yönetmeyi öğrenmelisiniz.

Vergilerinizi Yönetin

Bir işletme sahibi olarak vergilerle nasıl başa çıkacağınızı bilmeniz gerekir. Oldukça düzenli olarak, hem işletmeniz hem de çalışanlarınız için vergi raporları oluşturmanız ve beyannameler vermeniz gerekecektir. Bazen bu biraz fazla iş haline gelir ve sonuçta sizi bunaltır. Bu nedenle vergilerinizi takip etmek ve diğer yolların yanı sıra iadelerinizi zamanında doldurarak buna göre yönetmek gerekir.

Bununla birlikte, aşırı vergilendirme, vergi beyannamelerinin geç doldurulması için fahiş cezaların ödenmesi veya gerekli miktardan fazla vergi ödenmesi, birçok işletme sahibi arasında olağan hale geldi. Çoğu, vergi sorunlarıyla başa çıkacak uzmanlıktan yoksundur. Yeterli deneyime sahip değilseniz, bir vergi avukatı vergilendirme konularında işin yasal kısmında size rehberlik edecek. Sonuç olarak, ağır cezalardan kaçınmak için doğru miktarda ve zamanında vergi ödediğinizden ve böylece pozitif nakit akışını sürdürdüğünüzden emin olacaksınız.

Faturaları Zamanında Gönderin

Müşterilerinizin size zamanında ödeme yapmasını sağlamak, nakit akışınızı olumlu tutmak için çok önemlidir. Bunu yapmanın bir yolu, müşterilerinizden herhangi bir hizmet teslim edilmeden önce ön ödeme yapmalarını istemektir.

Böyle bir iş politikası oluşturmak, gelir akışınızı sabit tutmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, işinize hızlı bir başlangıç ​​yapmak için yeterli para olmasını da sağlayacaktır. Ek olarak, mükemmel bir iş ilişkisi kurabileceğiniz doğru müşterileri korumanıza yardımcı olacaktır.

Ödenmemiş faturalar en büyük tehditler olarak bilinmeye başladığından, faturaların zamanında işlenmesi gereklidir. pozitif nakit akışı işinde. Bu nedenle, ödemelerin gecikmesini ve olası olumsuz nakit akışını önlemek için müşterilerinizden ödeme alma konusunda proaktif olmanız tavsiye edilir.

Son söz

Gelişen herhangi bir işletmenin birincil amacı, pozitif nakit akışını sürdürmektir. Ancak, bu sadece kapanış bakiyesindeki para miktarını açılış bakiyesinden daha yüksek tutmaya çalışmanız durumunda mümkündür.

Diğer stratejilerin yanı sıra maliyetleri düşürdüğünüzden, borçlardan kaçındığınızdan ve vergileri yönettiğinizden emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.