Quantcast

İşte Android telefonunuzda exe dosyalarını nasıl açacağınız

Mevcut bir Android akıllı telefon veya tabletiniz varsa, Android’de Windows exe programlarını kullanmanın herhangi bir yolu olup olmadığını merak edebilirsiniz. Kötü haber şu ki, Android işletim sistemine doğrudan bir exe dosyası indirip yükleyemezsiniz. İyi haber şu ki, Android için bir exe dosyası açıcı ve size yardımcı olabilecek bir exe çalıştırma uygulaması edinebilirsiniz.

Kendinize şu soruyu soruyor olabilirsiniz: “Neden Android telefonumda bir exe dosyası çalıştırmak isteyeyim?” Bunun en büyük nedeni, henüz Android işletim sistemine aktarılmamış eski Windows oyunlarını oynamaktır. Google Play Store’dan bir emülatör kullanmak bu sorunu çözebilir.

Android’de exe dosyalarını açacak birçok uygulama bulunmaktadır. Bu özel uygulamalarla bile tüm exe dosyalarının Android’de çalışmayacağını unutmayın. Yeni OnePlus 8 Pro’nuzda Doom Eternal’ı çalıştırmayı düşünüyorsanız, bu olmayacak. Ancak, Doom’un 1993 Windows sürümünü çalıştırmak istiyorsanız, Android için bu exe dosya açıcıları mükemmel bir çözüm olabilir.

Bununla birlikte, işte exe dosyalarını Android’de nasıl çalıştıracağınız!

Inno Setup Extractor ile açın

Inno Setup Extractor - Android'de exe çalıştırın

Inno Setup Extractor, Android için exe dosyalarını çalıştırmanın daha doğrudan bir yoludur

Inno Setup Extractor, Android için belki de en kolay exe dosyası açıcıdır. İstediğiniz exe’yi Android telefonunuza indirdikten sonra, Google Play Store’dan Inno Setup Extractor’ı indirip yükleyin, ardından exe dosyasını bulmak için bir dosya tarayıcısı kullanın ve ardından bu dosyayı uygulamayla açın. Inno Setup Extractor daha sonra Android telefonunuzdaki exe’yi çıkarır ve daha sonra bu dosyaları kontrol edebilirsiniz.

Android’de bir DOS BOX uygulamasıyla exe dosyalarını çalıştırın

AFreeBox - Android'de exe dosyası açıcı

AFreeBox uygulaması, Android’de exe dosyalarını açmak için en iyi DOS BOX emülatörlerinden biridir

Daha eski programları daha yeni işletim sistemlerinde çalıştırma konusunda herhangi bir deneyiminiz varsa, DOS BOX uygulamalarının farkındasınızdır. Eski MS DOS sistemi için yapılan programların, örneğin Windows 10 üzerinde öykünme yoluyla çalışmasına izin veriyorlar. İyi haber şu ki, Google Play Store’da indirebileceğiniz DOS BOX uygulamaları da var.

Kullanımı en kolay olanlardan biri AFreeBox’tır. Bu uygulamayı Android telefonunuza yüklediyseniz, bazı exe dosyalarını açmanız mümkün olabilir. Bunu yapmak için, kullanmak istediğiniz exe dosyasını cihazınızdaki yeni bir klasöre yerleştirin ve adlandırın (herhangi bir isim yeterlidir, sadece hatırlamayı kolaylaştırın). Sonra AFreeBox’ı çalıştırın ve ardından komut satırına “cd klasör adı” yazın. Bu klasörün içine girdikten sonra, komut satırına exe dosyasının adını yazmanız yeterlidir. Program AFreeBox uygulamasıyla uyumluysa, exe dosyası Android ürününüzde çalışmalıdır.

Android telefonunuzda exe dosyalarının çalışması için yollar olsa da, en son donanım özelliklerine sahip olsa bile tüm exe programlarının yeni cihazınızda çalıştırılamayacağını bir kez daha belirteceğiz. Yine de, ihtiyaçlarınıza bağlı olarak keşfetmeye değer olası bir çözümdür.

Android’de exe dosyalarını çalıştırabilen favori bir uygulamanız veya başka bir yönteminiz var mı? Yorumlarda bize bildirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.