Klima Seçimi

Havalar ısınırken kendi evinizde bunaltıcı kalmayın. Bir klima kurarak serinleyin ve yazın rahatça geçirin. Hemen hemen her eve veya duruma uyacak modeller vardır, bu yüzden doğru olanı aldığınızdan emin olmanıza yardımcı olacak kılavuzumuz burada.

Klima Tipleri

Bir klima seçmenin ilk adımı, ne tür bir klimaya ihtiyacınız olduğuna karar vermektir. Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç tür vardır:

  • Taşınabilir klimalar – adından da anlaşılacağı gibi, bunlar taşınabilirdir, böylece istediğiniz gibi odadan odaya taşıyabilirsiniz. Kiralıyorsanız idealdirler, ancak diğer klimalar kadar verimli olmadıklarını ve çalışmak için oldukça gürültülü olabileceklerini hatırlamanız gerekir (kompresör sizinle aynı odada olduğu için).
  • Pencere klimaları – bunlar bir pencere açıklığına monte edilen klimalardır ve yatak odaları için harikadır veya yalnızca küçük bir alan soğutmaya ihtiyacınız varsa. Diğer birimlerden daha gürültülü olabilirler.
  • Bölünmüş sistemler – bunlar iki ana bileşen olduğundan bölünmüş sistemler olarak adlandırılır – iç mekana monte edilen duvar ünitesi ve dışarıda bulunan yoğunlaştırma ünitesi. Açık plan alanları soğutmak için harikadırlar ve çalışmak için oldukça verimlidirler. Bununla birlikte, tüm evinizi soğutmayı planlıyorsanız birden fazla birime ihtiyacınız olacak. Ayrıca “ters çevrimli” üniteler olarak da mevcuttur, bu da evinizi kışın ısıtabileceği gibi yazın da soğutabileceği anlamına gelir.
  • Kanallı klimalar – bu, klima için en pahalı seçenektir, ancak tüm evinizi soğutmanın en iyi yollarından biridir. Yalnızca belirli alanları soğutmanız gerekiyorsa, yalnızca içinde bulunduğunuz alanların klimalı olması için onu “bölgeye” ekleyebilirsiniz. Kışın ısıtma seçeneklerine sahip olmanız için kanallı klima ters çevrimli olarak da mevcuttur.

Klimanın Boyutlandırılması

Ne tür bir klima istediğinize karar verdikten sonra, sonraki adım hangi boyutta klimaya ihtiyacınız olduğunu bildiğinizden emin olmaktır. Bu durumda, ne kadar büyükse o kadar iyidir, çünkü çok büyük bir ünite sadece israf olurken, çok küçük olan bir alanı soğutmak için daha fazla enerji harcar. Klimanızı boyutlandırmanın en iyi yolu, soğutacağınız odanın / odalarının metrekaresini hesaplamak ve her metrekare için 125 kilovat soğutma gücü sağlamaktır. Ünitenizin boyutundan emin değilseniz, klima tedarikçiniz size harika tavsiyeler verebilir.

Enerji Verimliliğini Unutmayın

Avustralya’nın birçok yerinde iklimlendirme bir zorunluluk olsa da, basit gerçek elektriğin gittikçe daha pahalı hale gelmesidir. Bu nedenle olabildiğince verimli bir ünite isteyeceksiniz. İyi enerji oranına sahip bir klima arayın (ne kadar verimli olduklarını ve ne kadar güç kullanıldığını gösteren bir etiket olmalıdır). İdeal olarak, değişken hız ayarlarına sahip bir ünite seçin (inverter klimalar). Bunlar, klimanın çıkışını odanın sıcaklığına uyacak şekilde ayarlar, böylece klima sıcaklığı korumak için sürekli açılıp kapanmaz. Sadece oda sıcaklıkta daha tutarlı kalmakla kalmaz, klimanın çalıştırma maliyeti de azalır. Ayrıca klimayı daha etkili hale getirmek için yalıtım ve ağır perdeler gibi başka önlemler eklemeyi düşünün.

Bütçeyle İlgili Hususlar

Düşünmeniz gereken son şey, üzerinde çalışmanız gereken bütçe. Klimayı kendisi satın almanız ve taktırmak için ödeme yapmanız gerektiğini unutmayın (çoğu durumda). Başlangıçta paradan tasarruf etmek için mutlaka en ucuz markayı veya daha küçük bir boyutu seçmeyin. Bunların işletilmesi genellikle daha pahalıya mal olur veya diğer, daha tanınmış markalara göre daha kısa ömürlü olabilir ve bu da uzun vadede daha fazla para harcamanıza neden olur. Mümkün olan her yerde tanınmış, güvenilir bir marka ve kurulumcu ile gitmek en iyisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.