Kompost Yığını Nasıl Yapılır

Bahçenizi seviyorsanız ve çevre için üzerinize düşeni yapmak istiyorsanız, nasıl bir kompost yığını yapacağınızı bilmek istersiniz. Kompostlama, doğanın organik atıkları geri dönüştürerek toprağı yenilemenin bir yoludur. Kompost yığını, doğanın bunu yapmasına yardımcı olmanın bir yoludur. Organik atığınızı uca göndermek, dışarı çıkıp bahçeniz için gübre satın almak yerine, organik atıklarınızı kompost yığınında biriktirirseniz hem kendi gübrenizi oluşturabilir hem de tasarruf edebilirsiniz. İşte nasıl yapılacağı.

Doğru Noktayı Seçerek Başlayın

Bir yağmur ormanı zeminindeki verimli toprağı düşünün ve bir kompost yığını için ideal yer hakkında iyi bir fikir edinebilirsiniz. Ağaç kanopisi ışığın içeri girmesine izin verir, ancak doğrudan güneş ışığı almaz. Yağmur düştüğünde, yağmur ormanının gölgelik alanı yağmurun çoğunu yayarak zemini nemli ama ıslak bırakmaz. İdeal kompost yığını nemli olacak, ancak ıslak ve ılık olmayacak ancak sıcak olmayacaktır, bu nedenle onun için doğru noktayı seçmek önemli bir ilk adımdır.

Kompost Kutusu Seçmek

Kompost kutuları isteğe bağlıdır, ancak bir kompost kutusu veya bidonları, kompost işlemini kolaylaştırabilir ve bidonunuzu korumak için motive olmanıza yardımcı olabilir. Üç temel tür kompost kutusu vardır:

  • Sabit bir silo, malzemeleri kompostlamak için özel bir haznedir. Genellikle, birkaç kompost “partisinin” aralıklarla olgunlaşmasına izin vermek için sabit silolar üst üste yerleştirilir.
  • Tamburlu bir bidon havalandırmayı ve kompostu karıştırmayı kolaylaştırır.
  • Solucan kutuları, solucanları organik maddeyi parçalamanın birincil yolu yapmak için tasarlanmıştır.

Bu tür kutuların her birinin avantajları vardır. Sabit silolar, büyük hacimlerde kompost üretmek için harikadır. Yuvarlanan silolar, hızlı bir şekilde kullanılabilir kompost oluşturur; üç hafta kadar kısa bir sürede. Solucanlar tarafından yapılan kompost çok besin açısından zengindir ve solucanlar bahçe toprağını daha da fazla havalandırır ve zenginleştirir.

Bahçenizin bir köşesinde basit bir kompost yığını yapmayı seçerseniz, bu üç tür kompost bidonunun avantajlarını aklınızda bulundurun. Alan izin veriyorsa, alanı iki veya üç ayrı kompost yığını oluşturacak kadar geniş yapın. Böylelikle siz bahçenizde bir tane kullandıkça bir başkası daha sonra kullanılmak üzere geliştirilecektir. Kompost yığınınızı düzenli olarak bir dirgen ile “yuvarladığınızdan” emin olun, havalandırmasını sağlayın ve kısmen ayrışmış maddeyi daha fazla ayrıştırılmış malzemelerle karıştırın. Ne yaparsan yap, yığınına giren solucanları ve diğer “tüyler ürpertici sürüngenleri” almayın. Onlar kompost yığınının en iyi arkadaşıdır.

Neyi Kompost Etmelisiniz ve Neyi Dışarıda Bırakmalısınız?

Budama sırasında topladığınız düşen yapraklar, çim kırpıntıları ve hatta küçük dallar kompost yığınına atılabilir. Daha büyük dallar da kullanılabilir, ancak yalnızca parçalandıktan sonra. Mutfağınızdan çıkan organik atıkların çoğu kompost yığını için mükemmeldir, ancak istisnalar da vardır. Karides ve yengeç kabukları gibi et ve balıklar dışarıda.

Yabani ot ve rastgele bir sebze bahçesi yetiştirmek istemiyorsanız, çiçek başlarını, tohumlu yabani otları veya yığın halinde tohumlu çiğ sebze artıkları atmaktan kaçının. Doğa tohumlara, büyümek için doğru zaman gelene kadar açılmayacak sert kabuklar sağlamıştır. Kompost yığını bu kabukları parçalamayacaktır. Baharda kompostu bahçenize yaydığınızda, tohumdan bir ot bahçesi dikmek gibi olacaktır.

İyi bir organik madde karışımı, bir kompost yığını yapmak için tek bir kaynaktan daha iyidir. İstifleme şekliniz de kompost kalitesinde fark yaratacaktır. Yığınınıza ince dallar gibi daha kalın, daha sert malzemelerle başlayın. daha sonra bir kat çekirdeksiz yabani ot, çim kırpıntıları ve diğer bahçe malzemeleri ekleyin. Bunu mutfak artıklarınızla doldurun ve ardından işlemi hızlandırmak için isterseniz ince bir gübre tabakası ekleyin. Yığını bunun gibi katmanlar halinde oluşturun ve kompostlama için mükemmel koşulları yaratın.

Bir kompost yığını yapmak nispeten kolay olsa da, işler ters gidebilir. Aranacak birkaç şey şunları içerir:

  • Kokulu bir kompost yığını sağlıklı bir kompost yığını değildir. Yığını yeterince havalandırmadığınızı gösterebilir. Yığını havalandırmak için tüm katmanları iyice karıştırın. Yığın amonyak gibi kokuyorsa, muhtemelen karbondan yoksundur. Yapraklar, saman ve hatta parçalanmış gazete (sınırlı miktarlarda) gibi kahverengi maddeler bu sorunu çözmeye yardımcı olabilir.
  • Yapraklar ve çim kesilmesi ayrışmıyorsa, karışımda yeterince başka malzeme bulunmaması veya yığında yeterli nem bulunmaması olabilir. Kuru havalarda kompost yığınınızı ara sıra sulayın.
  • Yığın içine et artıkları ve kemikler gibi uygun olmayan malzemeler atılmadıkça kompost yığınları kemirgenleri çekmez. Kemirgen görürseniz, nedeni budur. Evinizdeki herkesin et ile kompost yığınının karışmadığını bildiğinden emin olun.

Bir kompost yığınını deneyin ve bunun, bahçeciliğin kendisinin olabileceği kadar ödüllendirici olabileceğini göreceksiniz. Daha güçlü, daha sağlıklı bir bahçe oluşturan emeklerinizin sonuçlarını gördüğünüzde iki kat daha faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.