Quantcast

Kulaklık girişi çalışmıyor mu? İşte 5 olası düzeltme

Redmi Note 9 Pro alt kenarı, USB C bağlantı noktası ve kulaklık girişi ile

Kendinizi kulaklık jakınızın çalışmadığı bir durumda mı buluyorsunuz? Akıllı telefonlardaki kulaklık jakıyla ilgili sorunlar düşündüğünüz kadar nadir değildir. Birçok kullanıcının başına gelir ve özellikle düzenli olarak müzik dinleyenler için son derece sinir bozucu olabilir.

Daha fazla oku: En iyi Bluetooth kulaklıklar

Bu gönderi, yaşadığınız sorunu çözeceğini umduğumuz beş düzeltmede size rehberlik edecektir. Daha fazla gecikme olmadan başlayalım.

1. Kulaklığınızın bozuk olmadığından emin olun

Realme X2 Pro kulaklık bağlantı noktası

Kulaklık jakınızın çalışmadığını fark ettiğinizde atacağınız ilk adım apaçık bir adımdır. Kulaklık jakında aslında bir sorun olmaması ve sorunun kulaklıklarda olması oldukça olası. Bunu başka bir cihaza takarak hızlı bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Bunun bir akıllı telefon olması gerekmez. 3,5 mm jakı olan bir dizüstü bilgisayar, TV veya başka herhangi bir cihaz yeterli olacaktır.

Daha fazla oku: Su hasarlı bir telefon nasıl düzeltilir

Kulaklığınızı farklı bir cihazla kullanırken herhangi bir ses duyamıyorsanız, sorunun kaynağını buldunuz. Sadece kulaklıklarınızı değiştirin ve gitmeniz iyi olur. Farklı bir cihazla iyi çalışıyorlarsa, suçlanacak başka bir şey var. Aşağıda listelenen diğer düzeltmelerden birini deneme zamanı.

Ayrıca ilerlemeden önce akıllı telefonunuza farklı bir kulaklık takmanızı öneririz. Nadir de olsa, diğer cihazlarla çalışsalar bile orijinal çiftinizin akıllı telefonunuzla uyumlu olmaması ihtimali vardır.

2. Akıllı telefonun Bluetooth ile farklı bir cihaza bağlı olup olmadığını kontrol edin

Android Bluetooth Bildirimi Menü Simgesi

Akıllı telefonunuz Bluetooth aracılığıyla kablosuz kulaklık, hoparlör veya başka herhangi bir cihazla eşleştirilmişse, kulaklık jakının devre dışı bırakılması mümkündür. Normalde, kulaklığınızı taktığınızda, akıllı telefon bunları tanımalı ve Bluetooth ayarlarından bağımsız olarak her şey amaçlandığı gibi çalışmalıdır. Ancak bu her zaman böyle olmayabilir.

Hızlı ve kolay bir düzeltme, çünkü tek yapmanız gereken cihazınızdaki ayarlar menüsünü açmak, Bluetooth seçeneğini bulmak ve açık olup olmadığını kontrol etmek. Bu durumda, akıllı telefon büyük olasılıkla evinizdeki diğer cihazlardan biriyle eşleştirilmiştir. Sorun buysa, sadece kapatın, kulaklığınızı takın ve bunun çözüp çözmediğine bakın. Hala çalışmazlarsa, bu listedeki bir sonraki çözüme geçmelisiniz.

3. Kulaklık jakını temizleyin

Redmi Note 8 Pro incelemesi USB C bağlantı noktası ve kulaklık girişi

Tahmin edebileceğiniz gibi, çok fazla toz ve tüyler zamanla kulaklık jakına girebilir. Bu, sorunun nedeni olabilir, çünkü kir kulaklıklar ile jak arasındaki bağlantıyı gerçekten engelleyebilir.

Kulaklık jakınız çalışmıyorsa yapmanız gereken ilk şey, gerçekte ne kadar kirli olduğunu görmek için yalnızca jaka bir göz atmaktır. Bunun için bir el feneri kullanışlı olabilir. Bir sonraki adım, denemek ve temizlemek ve bunun sorunu çözeceğini ummaktır. Bunu yapmanın, bazıları diğerlerinden daha iyi çalışan birçok farklı yolu vardır. Bir seçenek, kulaklık jakına üflemektir, bu da içeride bulunan toz ve tüylerin en azından bir kısmına dikkat etmelidir. Yakında bir tane varsa, bir kutu basınçlı hava da kullanabilirsiniz.

Pamuklu çubuk kullanmak harika bir seçenek. Krikoya itin ve tozu ve tüyleri çıkarmak için biraz döndürün. Bunu yaparken çok dikkatli olun, çünkü yapmak isteyeceğiniz son şey cihaza daha fazla zarar vermektir. Pamuklu çubuğu ispirtoyla da ıslatabilirsiniz, ancak çok fazla kullanmadığınızdan emin olun.

İşiniz bittikten sonra, ne kadar toz ve tüy çıkardığınızı görmek için kulaklık jakına tekrar bakın. Her şey daha iyi görünüyorsa, her şeyin şimdi olması gerektiği gibi çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için kulaklığınızı takın.

4. Ses ayarlarını kontrol edin ve cihazı yeniden başlatın

Bir Android cihazı yeniden başlatma

Ayrıca sorunun, kullandığınız jak veya kulaklıkla ilgili olmaması, ancak cihazın ses ayarlarıyla ilgili olması ihtimali de var. Bu durumda, hemen çözebileceksiniz. Cihazınızdaki ses ayarlarını açmanız ve ses seviyesini ve sesi kapatabilecek diğer ayarları kontrol etmeniz yeterlidir.

Daha fazla oku: Android telefonunuzu nasıl yedekleyebilirsiniz?

Normalde, bir akıllı telefonda buna benzer pek çok ayar yoktur, bu nedenle sorunu hemen hemen bulmalısınız. Eğer varsa, yani.

Her şey yolunda görünüyorsa, ancak kulaklık jakınız çalışmıyorsa, deneyebileceğiniz başka bir basit çözüm var, bu da cihazınızı yeniden başlatıyor. Bu bazen çok sayıda farklı akıllı telefonla ilgili sorunu çözebilir ve yapılması bir dakikadan kısa sürer. Güç düğmesini basılı tutun, yeniden başlatma seçeneğini seçin, cihazın tekrar açılmasını bekleyin ve ardından sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

5. Tamirciyi arama zamanı

LG V60 arama yapıyor

Yukarıda listelenen düzeltmelerden hiçbiri işe yaramazsa, bu, sorunun umulduğu kadar küçük olmadığı anlamına gelir. Cihazınız hala garanti altındaysa, yapılacak en iyi şey satıcıya veya üreticiye başvurmaktır. Sorunu şirkete açıklayın ve onarım veya değiştirme için gönderin. Bu, bazı durumlarda oldukça zaman alabilir, ancak en azından ücretsizdir.

Garantinin sona ermesi durumunda telefon sigortanız vardır. Sadece sağlayıcınızla bir hak talebinde bulunun.

Üçüncü çözüm kesinlikle en kötüsüdür. Cihazı üreticiye veya ne yaptığını bilen başka birine tamir ettirmeniz gerekebilir. Cüzdanınızı açmanız ve düzeltmek için ödeme yapmanız gerekecek, ancak en azından kulaklık jakını tekrar kullanabileceksiniz. Aksi takdirde, sorunu da çözecek olan bir çift kablosuz Bluetooth kulaklığı tercih edebilirsiniz. İyi sıralama.


Bunlar, akıllı telefonunuzdaki hatalı bir kulaklık jakına bakmanıza yardımcı olacağını umduğumuz düzeltmelerden bazıları. Herhangi birini kaçırdığımızı düşünüyorsanız, yorumlarda bize bildirin. Ayrıca, yukarıda listelenen çözümlerden hangisinin sizin için en iyi sonucu verdiğini paylaşmaktan çekinmeyin.

Sonraki oku: Kulaklık girişi olan en iyi telefonlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.