Mac'te uygulamalar ve diğer programlar nasıl kaldırılır

Mac’te uygulamalar ve diğer programlar nasıl kaldırılır

mac'ta uygulamaları ve programları kaldırma

Windows’a alışkınsanız, bir Mac’teki uygulamaları kaldırmak genellikle tuhaf görünebilir. Kaldırma programı veya menü seçeneği nerede? Merak etmeyin. Bir uygulamayı silmek genellikle kolaydır ve bazen onları nereden sileceğinizi seçme şansınız olur. Mac’teki uygulamaları ve programları nasıl kaldıracağınız aşağıda açıklanmıştır.

Finder’ı kullanarak bir Mac’teki uygulamaları ve programları kaldırma

personel apple imac'ı seçiyor

Bir Mac uygulamasını kaldırmanın en basit ve en yaygın yolu, dosyalar ve klasörler arasında gezinmek için kullandığınız arabirim olan Finder’dır. Biraz araştırma gerektirebilir, ancak işlemin kendisi basittir. Yalnızca birkaç adımda uygulamaları ve programları nasıl kaldıracağınızı göstereceğiz.

  1. Finder’da uygulamayı arayın. Birçoğu Uygulamalar klasörünüzdedir (herhangi bir Finder penceresinde genellikle bir kısayol vardır), ancak başka bir yerde olup olmadıklarını aramak için Spotlight’ı kullanabilirsiniz.
  2. Uygulamayı Dock’unuzdaki Çöp Kutusu’na sürükleyin veya uygulamaya sağ tıklayın ve Çöp Kutusuna Taşı’yı seçin.
  3. Bir kullanıcı adı ve parola istenirse, Mac’inizdeki herhangi bir yönetici hesabı (genellikle oturum açmak için kullandığınız hesap) için olanları girin.
  4. Çöp Kutusu’nu genellikle Dock simgesine sağ tıklayıp Çöp Kutusunu Boşalt’ı seçerek boşaltın.

Launchpad kullanarak nasıl kaldırılır

mac launchpad kaldırma uygulaması

Kredi: Jon Fingas / Android Kurumu

Mac App Store üzerinden yazılım yüklediyseniz başka bir seçeneğiniz daha vardır: Başlatma Paneli. Uygulamaları bulmanın daha kolay bir yolunu sunar ve hatta önemli uygulamaları yanlışlıkla kaldırmanızı bile önler. Mac’in yerleşik başlatıcısındaki uygulamaları ve programları bu şekilde kaldırabilirsiniz.

  1. Ya Dock simgesini (roket) ya da Uygulamalar klasörünü kullanarak Launchpad’i açın.
  2. Kaldırılacak uygulamayı bulana kadar listede ilerleyin. Bulamazsanız, arama kutusuna uygulamanın adını yazın.
  3. Uygulamaların kıpırdadığını görene kadar herhangi bir uygulama simgesini tıklayıp basılı tutun veya Option tuşunu basılı tutun.
  4. Kaldırmak istediğiniz uygulamanın yanındaki X düğmesini tıklayın ve kaldırmak istediğinizden eminseniz Sil’i tıklayın. Çöp Kutusu’nu boşaltmanıza gerek yoktur.
  5. Bir uygulamanın yanında X işareti yoksa, ya önemli bir sistem uygulamasıdır ya da App Store dışından gelmiştir. İkincisi ise, Finder kaldırma yöntemini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.