Migreni rahatlatan ‘daith piercing’ hakkında bilmeniz gerekenler

Çekilebilecek tüm acılar arasında, migren en kötülerinden biri. Tekrarlayan bir nitelikte, bundan muzdarip insanlar (özellikle 25 ila 55 yaş arası kadınlar), genellikle mide bulantısı, terleme, ışığa duyarlılık ve birkaç saat ile birkaç saat arasında sürebilen baş dönmesinin eşlik ettiği yoğun bir baş ağrısı yaşarlar. birkaç gün.

Bu süre zarfında çoğu, günlük rutinlerini yerine getirme becerilerinin ciddi şekilde azaldığını ve kendilerini kapatmaları, yatağa girmeleri ve gürültü ve ışıklardan uzak durmaları gerekir. Farmakolojik tedaviler olmasına rağmen, migren hakkında hala çok şey bilinmemektedir ve bu da onların sınırlı bir kapsamına sahip olmalarını sağlar: Herkese yardımcı olmazlar veya her zaman yardımcı olurlar.

pentiente-daith-piercing-migren

Bu yüzden birçok ev ilaçları veya alternatif numaralar Çözüme sahip olduğunu iddia eden. Son yıllarda ivme kazanan bunlardan biri de sözde delici gezi: Kulağın belirli bir noktasında akupunktur prensiplerine dayanan ve migren semptomlarını iyileştiren bir piercing.

‘Daith piercing’ nasıl ortaya çıktı

Delme, “ bilgi ” anlamına gelen İbranice kelimeye benzer şekilde daith olarak adlandırılır, başlangıçta yerleştirmenin karmaşıklığıyla verilen bir addır: delik yapılır kulağın iç kıkırdağında.

Migren tedavisine yardımcı olduğu fikri, 2015 yılında doktorun Thomas cohnBir Minnesota uzmanı olan bir Minnesota uzmanı, bu kolyenin doğru yerleştirildiğinde ağrıyı tedavi etmenin ilginç bir yolu olabileceğini öne süren bir blog yazısı yayınladı akupunktur iğnelerinin uygulandığı aynı nokta bu sorunu tedavi etmek için.

akupunktur alternatif bir tıbbi tekniktir (örn. bilimsel kanıtlarla desteklenmiyor) vücudun farklı bölgelerinin birbirine bağlı olduğunu ve derinin farklı noktalarına iğneler yerleştirilerek hastalık ve ağrının tedavi edilebileceğini düşündürmektedir.

Dr.Cohn’un önerdiği şey bir tür akupunkturdu, ama canavarca. Kendisi metninde şunu kabul etti: bu fikri destekleyecek tıbbi çalışmalar yokçalıştığı hastalardan ve çalışmadığı diğerlerinden tanıklık topladı.

Plasebo gibi çalışır

Söylenti ve migren hastaları, çözüm bulmaya can atarak, yıllardır etkinliğini kanıtlıyor. Bu tip bir piercing yaptırmak yaklaşık 30 avroya mal olduğu için ve iğnelerden çok korkmadığınız sürece,deneyerek ne kaybedersin? Bu raporda, onu deneyen birkaç kişinin ifadeleri toplanmıştır.

migren baş ağrısı

Ve çalışır? Peki evet … ve hayır. Dediğimiz gibi, daith piercing’in etkinliği, akupunkturun sözde etki mekanizmalarına bağlıdır. Ve varsayımlar diyoruz çünkü akupunkturun plasebonun ötesinde herhangi bir etkisi olduğuna dair kanıt yokHastanın kendisine fayda sağlayacağına inandığı herhangi bir tedaviye sahip olan ve sonuç olarak gerçekten bir fayda hisseden kişidir.

Bu nedenle akupunktur esas olarak hastalıkla ilgili problemler için kullanılmaktadır. Ağrı, zihnimizin üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğu öznel bir his.

Kız piercingi deneyen hastaların çoğu Onlara yardımcı olduğunu garanti ediyorlar Pek çok kişinin akupunkturun onlara yardımcı olduğuna inandığı gibi, migren salgınlarını ve şiddetini azaltmak için, ancak etkinin aslında plasebodan daha büyük olduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt ya da arkasında bilimsel olarak kanıtlanmış bir etki mekanizması yoktur.

Herhangi bir riskin var mı?

Herhangi bir piercing yapmadan önce ve yapmış olsanız bile, sizi tedavi edebilmesi ve migreninizin gelişimini takip edebilmesi için nöroloğa gitmeyi unutmayın.

Prensip olarak, bu piercinglerden birini migren için bir çözüm olarak almak, kıkırdağın delindiği diğer piercinglerden daha büyük bir risk taşımaz. Her zaman yetkili bir sitede yapınTedavi etmek için bir profesyonelin tavsiyelerine uyun ve herhangi bir enfeksiyon belirtisi görürseniz doktora gidin.

Bununla birlikte, migren veya başka bir sorun için alternatif tedaviler kullanıldığında başka bir dolaylı risk daha vardır: tıp uzmanları durdurulur ve etkili olduğu kanıtlanmış tedaviler ihmal edilir. Yani, herhangi bir piercing yapmadan önce ve yapmış olsanız bile nöroloğa gitmeyi bırakmayın Böylece sizi tedavi edebilir ve migreninizin gelişimini takip edebilirim.

Resimler | Unsplash
Vitónica’da | Akupunktur gerçekten işe yaradığında, iğneler yüzünden değil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.