Mobilya Boyama

MOBİLYALARINIZI NASIL BOYARSINIZ: ONLARI SADECE BOYA İLE YENİLEYİN

Miras kalan o şifonyer, çocuk odasındaki sade gardırop, eski mutfağınızdaki mobilyalar… onları sadece boyayla değiştirin!, mobilyalarınızı nasıl boyayacağınız ve ona nasıl yeni bir hayat vereceğiniz konusunda bize tüm anahtarları ve cevapları veriyor

Yeni veya geri dönüştürülmüş mobilya boyamak, en yaygın DIY işlerinden biridir ve bir odayı büyük bir harcama olmadan dönüştürmek için en iyi sonuçlara sahip en basit DIY işlerinden biridir. Tabii ki, biraz beceri alacak .

ÇOKÇA KULLANILMIŞ ESKİ BİR MOBİLYA NASIL BOYANIR?

BOYA VEYA VERNİK KÖTÜ DURUMDA DEĞİLSE

Ardından, boya veya vernik kalıntılarını gidermek için mobilyayı doğrudan zımparalayabilirsiniz. Tüm cilayı çıkarmak gerekli değildir, ürünlerin geri kalanının “kavraması” için parlaklığı gidermek yeterlidir.

YA ÇOK SAYIDA BOYA VEYA VERNİK TABAKASI VARSA VEYA BUNLAR KÖTÜ DURUMDAYSA?

Bu nedenle, doğrudan zımparalamak yerine, önce bunları çıkarmanız gerekecektir. Nasıl?

  • Bir seçenek: striptizci kullanın. Bu, eski boyaya uygulanan, onu “küçülten” ve bir spatula ile çıkarabilmemiz için sıvılaştıran özel bir üründür.
  • Başka bir seçenek: bir ısı tabancası kullanın. Saç kurutma makinesine benzeyen bu alet, yüksek sıcaklıkta sıcak hava ile çalışır. Sıyırmak istediğimiz ahşaba (yaklaşık 2 cm) yaklaştırdığımızda, eski boya veya vernik üzerinde kimyasal sıyırıcı ile aynı etkiye neden olarak onları eritir.

Son olarak, eski ürünü bir spatula ile çıkarın ve ardından kalıntıları gidermek için zımparalayın.

MOBİLYA İŞLENMEMİŞ AHŞAPTAN YAPILMIŞSA

Mobilyaları daha önce boyayabilmek için, yumuşak bir dokunuş hissedene kadar hafifçe zımparalamanız yeterli olacaktır. Daha sonra kapatıcı boya veya astar uygulamanız gerekecektir. Çam ağacı veya benzeri bir malzeme ile inşa ettiyseniz, bu adım ahşabı boyamak için aynıdır.

MOBİLYA DM VEYA MDF’DEN YAPILMIŞSA

Mobilya DM veya MDF’den yapılmışsa, özellikle derzlerin olduğu yerlerde iyice zımparalayın. MDF levhaların yüzeyi genellikle oldukça pürüzsüzdür. Ardından bu sızdırmazlık maddesi katmanını da zımparalayın. Kalan tozu elyaf veya iplik kalıntısı bırakmayan yumuşak bir bezle temizleyin.BU MODDA!TEBEŞİR BOYASI İLE BİR TABURE NASIL ÖZELLEŞTİRİLİR

PROFESYONEL BİR SONUÇ ELDE ETMEK İÇİN

Uyguladığımız ilk kat astar veya kapatıcı boya olmalıdır. Amaç, ahşabın gözeneklerini çok fazla boya emmeyecek şekilde kapatmaktır. Ayrıca daha homojen bir bitişe katkıda bulunur. Dokununca kuruyunca dikkatlice zımparalayıp, pamuklu bir bezle tozunu alıyoruz.
Artık boyamaya başlayabiliriz. Emaye çok kalın olmamalıdır. Eğer öyleyse, akrilik ise su ile veya ilgili çözücü ile çözüyoruz. Çok kalınsa, fırça izleri veya rulo işaretleri görünecektir. İnce katmanlar halinde uygulayın. Her zamanki gibi kurutun ve zımparalayın. İkinci kat boya pürüzsüz, ipeksi bir yüzey bırakacaktır. Mükemmel bir kuruma için en az 12 saat bekletin. Dikkatlice zımparalayın ve tozu çıkarın.

İŞİ BİTİR

• Cila: Bir bez ile uygulayacağınız renksiz bir cila tabakası ile mobilyayı koruyun. Parlatmak için bir başkasıyla kurutun ve cilalayın.

• Dekoratif boya ile bitirme: Mobilyaya ve işlevine bağlı olarak, belirli bir tarzda boyayabilir veya akrilik zanaat boyası ile bazı dekoratif motifler (serbest veya şablonla) kullanabilirsiniz.

• Patina Finish: Eskitilmiş, vintage veya biraz bohem bir görünüm için patina uygulayın. Judean bitümle, istediğiniz renkte yağlı bir sırla veya sadece istediğiniz renkte zanaat boyası ile yapılabilir. Ayrıca önceden hazırlanmış olarak da satın alabilirsiniz.

Son olarak, bir tavsiye : üreticinin talimatlarını izleyin. Bazı markalar, daha az katman vermek için daha kalın boyalar sunarken, diğerleri, örneğin astarı korumak için çok amaçlı ürünler piyasaya sürüyor. Fabrika ipuçları, kuruma süreleri söz konusu olduğunda özellikle önemlidir. Dokunarak kurutma – kuru görünüyor ama boya hala dövülebilir – son kurutma ile aynı şey değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.