Mükemmel bir küçük bahçe oluşturmak için en son fikirler

Güzel bir bahçeye sahip olmak için geniş bir bahçeye sahip olmanıza gerek yok. Dış mekan mobilyaları için yeterli alanınız olmasa bile evinizin rahatlığından keyif alabileceğiniz güzel bir bahçe alanı oluşturabilirsiniz. Biraz daha fazla alanınız varsa her gün dinlenebileceğiniz mükemmel bir küçük bahçe yaratabilirsiniz.

Mükemmel Küçük Bir Bahçe Yaratmak İçin En Son Fikirler

Blok boyutları küçüldükçe ve daha fazla Avustralyalı yoğun nüfuslu kentsel alanlara taşındıkça bahçelerimiz küçülüyor. Bu, peyzajcılar ve bahçe tasarımcıları için bir zorluk yarattı. Herkes zor bir günün ardından sakinleştirici bir doğal ortamın tadını çıkarmak ister. Posta pulu büyüklüğünde bir avluda nasıl bir tane yaratabilirsiniz? Peyzaj uzmanları soruna parlak çözümler buldular.

Çözümlerden biri, odak noktası oluşturmaktır. Odak noktası, göze çarpıyor ve dikkati bahçenin büyüklüğünden uzaklaştırıyor. Bahçe uzun ve dar ise odak noktasına bir patika oluşturmak ve yolu bitkiler, doğal taşlar ve diğer doğal özelliklerle çevrelemek, izleyiciye doğal bir görünüm kazandırır. Bir heykel veya başka bir bahçe özelliği resmi tamamlayarak izleyiciye huzur veren bir bahçe odak noktası sunar.

alternatif

Bazı bahçeler evin uzunluğu boyunca uzanır, ancak yalnızca birkaç metre derinliğindedir. Bu durumda, bir peyzaj mimarı, evin içinden keyfini çıkarabileceğiniz küçük bir bahçe oluşturmak için çitleri, kaldırımları, taşları ve bitkileri birleştirebilir.

alternatif

Mükemmel bir küçük bahçe yaratmanın bir başka harika yolu, bir suyu bahçenin ana unsuru haline getirmektir. Sudan daha rahatlatıcı bir şey yoktur ve küçük bir alanda bir su harikalar diyarı yaratmak için büyük bir bahçe gerekmez. Alan çok sınırlıysa, su özelliğiniz çitinize karşı bir şelale veya köpüren suyla dolu büyük bir çömlek olabilir. Biraz daha fazla alanınız varsa, köprü ile tamamlanan bir gölet veya dere oluşturabilirsiniz. Dışarıda bir sandalye, bir masa ve bir fincan getirin ve hareketli bir şehirde yaşadığınızı unutacaksınız.

alternatif

Zemin kaplaması veya daha büyük bir bahçe için yeterli alana sahip olabilirsiniz. Zemin kaplaması, dışarıda dinlenmenize ve eğlenmenize izin verir, ancak aynı zamanda eğlenmek için güzel bir alana sahip olmak istersiniz. Çit ve bordür bitkilerinin doğru kombinasyonu, geniş bir güverteye ve güzel bir bahçeye sahip olmanızı sağlayabilir.

alternatif

Gür yeşillikleri seviyorsunuz ama küçük bir bahçeniz var. Neden dikey bir bahçe ile dikey gitmiyorsunuz? Dikey bir bahçe size istediğiniz tüm yaprakları verir, ancak açık havada dinlenmek için rahat bir alandan fedakarlık etmek zorunda değilsiniz.

alternatif

Mükemmel bir küçük bahçe yaratmanın sırrı, tüm bahçe unsurlarının seçiminde saklıdır. Parke taşları, doğal taş, çitler, bitkiler, bahçe özellikleri ve diğer unsurlar uyumlu bir bütün oluşturmak için birlikte çalışmalıdır. Öğelerin mükemmel kombinasyonunu bulursanız, en küçük bahçenin bile tadını çıkarabilirsiniz.

alternatif

Son olarak, dış mekan aydınlatmasını gözden kaçırmayın. Güneş battıktan sonra dış aydınlatma ile bahçe büyüsü yaratabilirsiniz. Bahçenizin boyutu önemli olmayacak çünkü bahçenin dışındaki her şey karanlıkta kalacak. Tek göreceğiniz yumuşak aydınlatma ve bahçede aydınlatma geliştirmeleriniz var.

alternatif

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.