ne olduğu, ne zaman ortaya çıktığı ve kendimize nasıl bakmalıyız

Menopoz, vücutta yaşlanmayla bağlantılı doğal bir süreçtir ve pek çok kadının bir anda geçeceği bir süreçtir. Bazıları için, bir gecede ortaya çıkacak ve basitçe, önceki düzensizlikleri göstermeden adet görmeyi bırakacaklar. Bununla birlikte, diğer kadınlarda menopoz başlangıcıyla ilişkili semptomlar bir süre önce ortaya çıkacaktır. Bu tam olarak perimenopoz olarak bilinen şeydir.

Perimenopoz nedir

Artem Beliaikin J5almo1e8ru Unsplash

Olağan olan şey, kadınların yumurtlamayı ve doğurgan olmayı bıraktıkları bir süreçten geçmeleri, böylece adetlerinin geri çekilmesidir. 48 ile 55 yaş arası (bazıları için bu süreç daha erken gerçekleşse de). Popüler olarak buna menopoz diyoruz, ancak gerçek şu ki, menopoz, klimakterik olarak bilinen bir sürecin belirtilerinden yalnızca biridir.

İklimsel olan ise, doğurgan ve üreme döneminden üremeyen bir döneme geçtiğimiz aşamalı geçiştir. “Menopoz” terimi yalnızca dönemin ortadan kalkması anlamına gelir ve klimakterik dönemde meydana gelen şeylerden biridir, ancak başka aşamalar da vardır: perimenopoz ve postmenopoz.

Menopoz sonrası kilo vermek meme kanseri riskini azaltır

Bunlardan ilki, perimenopoz, zaten klimakteriye girdiğimiz ve menopoza yaklaştığımız, ancak menstrüasyonu henüz geri çekmediğimiz dönemdir. Ya da en azından tam olarak değil. Bu aşamada adet döngüsünün düzensizlikleri ve değişiklikleri genellikle görülür. Her kadın bunu farklı şekilde deneyimleyebilir, ancak kanama miktarında, sunum sıklığında vb. Değişiklikler olması yaygındır.

Buna ek olarak, bizi osteoporozdan muzdarip olma riskine sokan sıcak basmaları, uyku sorunları, duygudurum değişiklikleri, vajinal yağlanma sorunları, cinsel işlevde değişiklikler ve kemik kayıpları gibi başka semptomlar da gösterebiliriz.

Perimenopoz ne zaman ve neden ortaya çıkar?

Istock 845946060

Menopoz başlangıç ​​yaşı kadından kadına değişecektir, ancak İspanya Menopoz Çalışmaları Derneği (AAEM) tarafından belirtildiği üzere İspanya’da ortalama 51 yıldır. Menstrüasyonumuzun sona ermesinden yaklaşık dört ila altı yıl önce – ve bu nedenle menopoz aşamasına ulaşıyoruz – vücudumuzdaki östrojen seviyeleri giderek azalmaya başlar. Bu, vücudumuzda belirli değişiklikler ve semptomlar üretir ve perimenopoz olarak bilinen şeyin bir parçasıdır.

Perimenopoz, östrojenlerin giderek azalması nedeniyle ortaya çıktığı için, her kadın bunu farklı zamanlarda deneyimlemeye başlayabilir. Her zamanki şey, dediğimiz gibi, c40-45 yaş civarında başlarama bazı kadınlar bunu daha önce hissedebilir. Bu aşama aylarca veya yıllarca sürebilir (8 yıla kadar).

Bu aşamanın süresi dış faktörlerden de etkilenebilir. Örneğin, yüksek düzeyde stres ile sigara içen veya rahim ve yumurtalık ameliyatı geçiren kadınlarda, AAEM tarafından belirtildiği gibi daha erken ve daha kısa perimenopoza sahip olmaları mümkündür.

Ayrıca bu aşamada östrojen seviyeleri düzensiz bir şekilde yükselip düşebilir. Bu, adet döngülerimizin uzamasına veya kısalmasına ve hatta adet görmediğimiz aylar olmasına neden olacaktır. Bir döngüde adet görmememiz zaten menopozda olduğumuz anlamına gelmez. Ve 12 ay üst üste adet görmeden gitmedikçe menopoz sayılmaz.

Perimenopoz göründüğünde kendimize nasıl bakmalıyız?

Istock 178062503

Perimenopoza girdiğimizde, jinekoloğumuz veya jinekoloğumuz östrojen bazlı tedavileri izlememizi veya sıcak basmaları azaltmaya yardımcı olan vajinal östrojen veya antidepresanlar gibi semptomlar için çareler kullanmamızı önerebilir. Her durumda, bu her zaman sağlık uzmanımızın kararı olacaktır.

Ama şahsen yapabileceğimiz bir takım şeyler de var. Ve bu yaşam tarzımızın önemli bir etkisi olacak semptomların bizi nasıl etkilediğiyle ilgili.

Bir yandan sağlıklı beslenmek özellikle önemlidir. Sadece kemik bakımı ve osteoporozun önlenmesinde kilit bir faktör olduğu için değil, aynı zamanda sıcak basmaları gibi diğer semptomları azaltmamıza yardımcı olacaktır. Bu anlamda, kalsiyum ve D vitamini yönünden zengin bir diyetin yanı sıra meyveler, sebzeler ve tam tahıllar çok yardımcı olacaktır. Ek olarak, kemik sağlığımızı etkileyebilecek ve sıcak basma riskini artırabilecek alkol, serbest şeker ve rafine un tüketiminden kaçınmamız ilginçtir.

Diyet, menopoz başlangıcı yaşını belirleyebilir, çalışma bulguları

Tut fiziksel egzersizi içerdiğimiz aktif bir yaşam tarzı aynı zamanda daha iyi hissetmemize de yardımcı olacaktır. Ve hayatımız boyunca fiziksel aktivite yapmak kemik erimesini önlemeye yardımcı olur. Özellikle direnç egzersizlerinin kemik kaybını azaltmada etkili olduğu gösterilmiştir. Öte yandan fiziksel egzersiz, ruh halimizi iyileştirmemize ve daha iyi uyumamıza yardımcı olan endorfin salınımına da yardımcı olur.

Uyku alışkanlıklarımızı iyileştirmek ve stres seviyemize dikkat etmeye çalışmak da perimenopozun bizi o kadar etkilememesine yardımcı olacaktır. Tabii ki, sigarayı bırakmak erken ortaya çıkmaması için anahtar olacaktır.

Vitónica’da | Aralıklı oruç ve menopoz: bilim bize yaşamın bu evresindeki faydaları hakkında söyledikleri

In Vitónica | Bir araştırmaya göre, doğal menopoz ne kadar gençse, kardiyovasküler hastalık riski o kadar yüksek

Görseller | iStock, Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.