Organik Bahçe Haşere Kontrolü

Organik bahçe haşere kontrolü, bahçenizdeki zararlıları güvenli ve doğal yöntemler kullanarak kontrol etmekle ilgilidir. Amaç, olabildiğince az kimyasal böcek ilacı kullanmak ve tercihen hiç kimyasal madde kullanmamaktır. Kendi evinizde tüketmek için organik meyve ve sebze yetiştiriyorsanız, organik haşere kontrolü çok önemlidir, ancak herhangi bir bahçede kullanılabilir ve kullanılmalıdır. İşte bahçenizde kullanabileceğiniz bazı organik haşere kontrol yöntemleri. Daha fazla ipucu veya tavsiye için yerel haşere kontrol uzmanınızla görüşün.

Doğal Tuzaklar

Tuzaklar, bahçenizdeki zararlıları hedef almanın ve uzaklaştırmanın ideal bir yoludur ve farklı türlerde zararlılar üzerinde farklı tuzaklar kullanılabilir. Hamamböcekleri bir sorunsa, onları hapseden ve yerinde tutan yapışkan tuzaklar kullanın. Tutkal tahtaları fareler için kullanılabilir. Güveler bir sorunsa onlar için de özel tuzaklar mevcuttur. Salyangozlar birçok bahçede büyük bir sorundur ancak bira tuzakları kullanarak salyangozları kolayca kontrol edebilirsiniz. Salyangozlar biraya çekilir ve içeri girdikten sonra tekrar dışarı çıkamazlar.

Bitkileri Zararlıları Caydırmak için Kullanın

Tamamlayıcı ekim, bahçenizdeki zararlıları kimyasallar kullanmadan kontrol etmenin mükemmel bir yoludur. Örneğin, karıncalar naneden nefret eder ve kadife çiçeği, domates bitkinizin köklerine saldırabilecek nematodları caydırmaya yardımcı olur. Sarımsak, soğan ve allium ailesinin diğer üyeleri, sümüklü böcekleri, yaprak bitlerini ve lahana solucanlarını sebze yamanızdan caydırmaya yardımcı olur. Biberiye ve adaçayı, fasulyeye saldıran parazitlerin çoğunu püskürtmeye yardımcı olur. Gördüğünüz gibi, dikkatli ekim, sebzeli tarlanızda karşılaşabileceğiniz haşere sorunlarını büyük ölçüde azaltabilir!

Ev Yapımı Haşere Kontrol Spreyleri

Elbette kendi doğal ve organik haşere spreylerinizi yapma seçeneğiniz de var. Birincisi, içine yarım fincan taze biberi 2 fincan suyla karıştırıp çok az bulaşık deterjanı eklediğiniz ev yapımı biber spreyi. Bulaşık deterjanı, spreyin bitkiye yapışmasına yardımcı olmak için önemlidir. Taze biberiniz yoksa bunun yerine Tabasco sosu kullanın.

Yapabileceğiniz başka bir spreyde bir çay kaşığı saf sabun gevreği, bir ölçek sirke ve üç ölçek su kullanılır. Bu sprey, tırtılları, etli böcekleri, yaprak bitlerini ve diğer özsu emici böcekleri kontrol etmek için idealdir.

Bahçenizde tırtıl problemleriniz varsa, sorunlu bölgeleri un veya beyaz biberle hafifçe tozlayın. Bu yakında onları çözecek! Keseli sıçanları caydırmak için 200 gram kurutulmuş yumurta tozunu bir litre suyla ıslatıcı bir madde eklenmiş olarak karıştırmayı deneyin ve ardından etkilenen bitkilere püskürtün. Salyangozlar pürüzlü yüzeylerden ve kurutucu maddelerden nefret ederler, bu nedenle çiğnenen bitkilerin etrafına kum veya sulu kireçle sınır yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.