Pasif Gelir ve Vergiler – Mükellefler İçin Açıklanan Sırlar

Adından da anlaşılacağı gibi pasif gelir, aktif olarak bir iş veya ticaret faaliyetine girmeden kazandığınız parayı ifade eder.

Esasen, kira gelirini içerirken, faiz, temettü ve sermaye kazançları gibi yatırım gelirleri de bu kategoriye girer. Bir yatırımcı olarak, bu tür kazançların vergi muamelesinden gerçekten emin olamayabilirsiniz. Hatta bazıları bunu daha az ciddiye alabilir ve rapor etmekte başarısız olabilir, bu da sizi IRS ile büyük bir düzeltmeye sokabilir.

Bu nedenle, pasif faaliyet geliri ile ilgili tüm kuralların farkında olmak, yatırımlarınızı, kesintilerinizi ve vergilerinizi doğru bir şekilde değerlendirebilmeniz ve zorluklardan uzak durabilmeniz için çok önemlidir.

İşte her vergi mükellefinin pasif gelir ve vergiler hakkında mutlaka bilmesi gereken bazı önemli şeyler.

Pasif Aktivitenin Anlamını Anlayın

Aktif olmayan işle ilgili kazançlarınızı değerlendirmeye başlamadan önce bile, her şeyden önce neyin pasif faaliyet kapsamında olduğunu bilmek önemlidir.

IRS’ye göre, pasif faaliyetler, vergi mükellefinin maddi olarak katılmadığı herhangi bir iş veya ticaret anlamına gelir. Örneğin, sessiz bir ortak veya gösteriyi doğrudan yürütmekle hiçbir ilgisi olmayan bir yatırımcı olabilirsiniz.

Kiralama faaliyetini de, kiralık gayrimenkul ve yalnızca sınırlı istisnalar dışında ekipman kiralama gelirleri dahil olmak üzere kapsar.

Materyal Katılımının Kapsamını Bilin

Maddi katılım terimi, bir kazancın pasif gelir olarak kabul edilip edilmeyeceğine karar verirken önemlidir. İçerdiği her şey maddi katılım pasif gelir değildir.

Bu bağlamda yerine getirilmesi gereken belirli kriterler vardır. Birincisi, proje veya işletme üzerinde yılda en az 500 saat çalışmanız gerekir. Ya da bu süre 100 saatten fazla olurken, aynı proje üzerinde sizden daha fazla kimse çalışmaz. Ayrıca, projede bir yıl boyunca işte tek katılımcı olarak çalıştıysanız veya işin neredeyse tamamına katkıda bulunduysanız, bu maddi katılım olarak kabul edilir.

Benzer şekilde, birden çok faaliyetteki birleşik çalışma 500 saati aşarsa, yine maddi katılım olarak sayılır. Son on vergi yılının en az beşinde maddi katılım da dikkate alınır ve kişisel hizmet işletmeleri için önceki üç vergi yılında da öyle.

Meşru Vergi İndirimleri Hakkında Bilgi Edinin

Pasif gelir için vergi ödemeniz gerekse de, iyi haber şu ki, kesintiler de talep edebilirsiniz.

Bunlar, IRS’nin yasal olarak gelirden düşmenize izin verdiği şeylerdir. Bu çıkarımlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için biraz araştırma yapsanız da, en iyi yaklaşım bir vergi avukatı bu bağlamda size kim rehberlik edebilir.

Genel olarak, kiralık mülkte alabileceğiniz vergi avantajları şunları içerir:

  • Her yıl ipoteğe ödediğiniz faiz
  • Mülkün gerekli, olağan ve miktar olarak makul olan onarımları
  • Kiralık mülkün işletilmesi ve bakımı için yapılan seyahat masrafları
  • Belirli bir süre boyunca mülkün maliyetinin düşülmesi nedeniyle amortisman zararları
  • Asgari kriterleri karşılamasını sağlarken ev ofis için kesinti

Emlak Pasif Faaliyetlerinin Vergilendirilmesi Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Vergi gayrimenkul pasif faaliyet kuralları farklıdır. Örneğin, gayrimenkul kiralama, ancak bir gayrimenkul profesyoneli olmak için sıkı testler yapılırsa aktif bir iş olarak değerlendirilebilir.

Bu, kişisel hizmetin yarısından fazlasının gelmesine ek olarak en az 750 saat hizmet gerektirir. emlak kategorisi sadece. Ek olarak, aktif katılım, yeni kiracıların onaylanması, ödemelerin onaylanması ve kiralama şartlarının belirlenmesi gibi sınırlı faaliyetler gerektirir.

Vergi muamelesinin türü, aktif veya pasif işletme kategorisine girip girmediğinize bağlı olacaktır.

Genel olarak, pasif faaliyet gelirine ilişkin özel kuralların ve vergi muamelesinin amacı, vergi mükelleflerinin yatırımlarında uygunsuz bir şekilde ani vergi kayıpları talep etmelerini önlemektir. Bunun yerine, IRS, kayıp kesintilerini yalnızca operasyon veya yönetim faaliyetlerine aktif ve doğrudan dahil oldukları bu tür işletmelerle sınırlamayı amaçlamaktadır.

Özetle, fikir, vergi mükelleflerini uğrayabilecekleri ilgili zararları ortadan kaldırırken bile karlı faaliyetlerde bulunmaya teşvik etmektir. Vergi mükellefi açısından, her zaman yasanın doğru tarafında kalmanız için kurallara uymak esastır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.