Reklamı kapat
Reklamı kapat
Haberin Merkezi
Haberin Merkezi

Patates Yetiştirme

Patates, evde her zaman kullanımı olan sebzelerden biridir. Neden onları kendiniz yetiştirmiyorsunuz ve hazır bir kaynağınız yok? Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.burger king tırtıklı patates, haslanmis patates, kırmızı patates, mor patates, patates, patates fiyatları, patates kilo fiyatı, pembe patates, şeker patatesi Nasıl Patates Yetiştiririm? Yapılması gereken en iyi şey, patates tohumlarını yerel fidanlıklarınızdan birinden temin etmektir. Süpermarketteki patatesleri kullanabilirsiniz, ancak patates […]

01 Aralık 2020 - 5:20 'de eklendi ve 149 kez görüntülendi. A+A-

Patates Yetiştirme

Patates, evde her zaman kullanımı olan sebzelerden biridir. Neden onları kendiniz yetiştirmiyorsunuz ve hazır bir kaynağınız yok? Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.burger king tırtıklı patates, haslanmis patates, kırmızı patates, mor patates, patates, patates fiyatları, patates kilo fiyatı, pembe patates, şeker patatesi

Nasıl Patates Yetiştiririm?

Yapılması gereken en iyi şey, patates tohumlarını yerel fidanlıklarınızdan birinden temin etmektir. Süpermarketteki patatesleri kullanabilirsiniz, ancak patates tohumu size daha yüksek bir mahsul verecektir. Dilerseniz tohumluk patatesi güneşli bir yere koyarak ekimden önce büyümelerine izin verebilirsiniz. Ayrıca bir gözle bir parça patates ekip büyümesine izin verebilirsiniz.

Ekim patates

Tropikal bölgelerde patatesler Şubat sonundan Eylül ayına kadar ekilmelidir. Subtropikal bölgelerde, Ocak sonundan Eylül ayına kadar ekim yapın. Ilıman bölgelerde, patatesleri Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında, ardından Ocak ayının sonundan Şubat ayına kadar ekin. Serin bölgelerde, ağustos ayından aralık ayına kadar ekin. Bölgeden çıkan sürgünleri görmeyi bekleyebilirsiniz. toprak yılın hangi zamanında olduğuna ve ne tür patates yetiştirdiğinize bağlı olarak altı günden iki aya kadar herhangi bir yerde. Patateslerin olgunlaşması 16 ila 20 hafta sürer.

Toprakta Patates Yetiştiriciliği

Patates yetiştirmek için, toprağın gevşek olmasını sağlamak için bahçe yatağını derinlemesine kazmanız gerekecek. Patatesler çok fazla fosfora ihtiyaç duyduklarından ancak çok fazla nitrojene ihtiyaç duymadıklarından, tavuk gübresi veya kan ve kemik yataktan çıkarılmalıdır. Çok fazla nitrojen, patateslerin patates yerine çok fazla yapraklı büyümeye neden olur. Yeterli toprak kaplaması için patateslerin yaklaşık 10 cm derinliğe kadar toprağa ekildiğinden emin olun. Tohumluk patatesler yaklaşık 50cm aralıklarla ekilmelidir. Neden patates ekinizi yerleştirmek için bahçe tasarımı fikirleri için fotoğraf bölümümüze göz atmıyorsunuz?

Patatesler büyüdükçe, ya toprağı yığarak ya da yoğun bir şekilde malçlayarak onları iyice örtmek önemlidir. Büyürken güneş ışığı patateslere ulaşırsa yeşile dönecek ve yenmez hale gelecektir. Patatesler çok ıslak toprakta çürüyeceğinden patatesleri orta derecede sulayın.

Patates Yetiştirmenin Saman Yöntemi

Patates yetiştirmenin bir başka yöntemi de saman altındadır. Bu kazma yok yöntemi kolaydır ve yine de size harika bir mahsul sağlayacaktır. İlk önce, yetiştirme alanını bir gübre tabakası ile hazırlayın, nemlendirin ve ardından kalın bir ıslak gazete tabakası ile kaplayın. Yabani otların geçmesini önlemek için her bir gazete parçasının bir sonrakiyle örtüştüğünden emin olun. Tohumluk patatesleri 50 cm aralıklarla gazete kağıdına koyun ve üzerini bir saman tabakasıyla örtün. Kamışın üzerine gübre, kan ve kemik ekleyin. Bundan sonra daha fazla saman ekleyin ve pipet 40 cm derinliğe gelene kadar tekrarlayın. İyice sulayın. Saman organik olduğu için ayrışacağından güneş ışığının patateslere ulaşmasını önlemek için daha fazla saman eklemeniz gerekecektir.

Patates Hasadı

En çok patatesi, asma yere düştükten sonra hasat ederseniz alırsınız, ancak ilk yavru patatesler oluştuğunda hasat edilebilirler. Alt yapraklar sararmalıdır – bu çiçeklenmeden yaklaşık 3 ila 4 hafta sonra olur. Patatesleriniz hasat için hazır olduğunda, cildindeki nemin buharlaşması için onları birkaç saat korunaklı bir yerde bırakın. Tam güneşte bırakmayın, saklamadan önce nemli olmadıklarından emin olun.

Patates Çeşitleri

Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı patates çeşidi vardır ve seçtiğiniz çeşit, patatesleri nasıl yemeyi tercih ettiğinize bağlı olacaktır. Yaygın çeşitler şunları içerir:

• Patates pişirme – bunlar nişasta bakımından daha yüksektir ve pişirme, ezme ve kızartma için harikadır. Bazı iyi örnekler Russet, Goldrush, Idaho, Bintje ve Norgold’dur.
• Haşlama patates – daha az nişasta ve daha fazla şeker içerir. Bunlar haşlandığında veya çorbada, güveçte ve salatada kullanıldığında bir arada kalır. Örnekler arasında Kırmızı patates, La Soda, Bismarck, King Edward, Sequoia, Bronwell ve Pontiac bulunur.
• Çok yönlü – bunlar çeşitli pişirme amaçları için uygundur ve Kennebec, Yukon Gold ve Sebago’yu içerir.

Yeşil parmaklarınız yoksa değerli patateslerinizi beslemek ve onlara bakmak için neden deneyimli yerel bahçıvanlar almıyorsunuz?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ahşap çiçeklik 2021 saksılık sehpa Ahşap çiçeklik 2021 saksılık sehpa

Balkon Alanınızı Kullanmanın Ahşap çiçeklik Bahçecilikle ilgili belki de en yeni fikirlerden biri balkon bahçeciliği fikridir. Bu fikir...

Dünyanın en güzel gül resmi İndir Dünyanın en güzel gül resmi İndir

ÇALI GÜLLERİ – KOMPAKT FORMLARDA KARŞI KONULMAZ GÜZELLİK Çoğu bahçıvana göre, en güzel çiçek kırmızı gül buketi resmi demeti sevg...

Beton zemine çim ekmek Beton zemine çim ekmek

Bir ev bahçesinde çim nasıl ekilir? Toprak hazırlığı, çim seviyesini ayarlama, kırpıntılar ve evinizin bahçesindeki halıların üzerine ç...

Yeni Başlayanlar için Bahçecilik Yeni Başlayanlar için Bahçecilik

Güzel ve verimli bir bahçeden daha tatmin edici bir şey yoktur, ancak bahçecilik düşündüğünüz kadar zor olmak zorunda değildir. bahçeci...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Samsung bulaşık makinesi lc hatası Samsung bulaşık makinesi ...

SAMSUNG BULAŞIK MAKİNESİ LC HATA KODU Bir gün bulaşık makine...

Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım Tv sinyal yok diyor ne ya...

TV’de sinyal yoksa ne yapmalı? İçerik Sorunun nedeni n...

Samsung çamaşır makinesi 4c hatası Samsung çamaşır makinesi ...

SAMSUNG ÇAMAŞIR MAKİNESİ – HATA KODLARI: 4E, E1, 4C, C...

Kurt köpeği cinsleri Kurt köpeği cinsleri

Kurtlara benzeyen 15 köpek türü Pek çok insan köpeklerin doğ...

Siyah köpek cinsleri Siyah köpek cinsleri

Kara Köpek: Kara Köpek Arayanlar İçin 10 Cins Diğer nedenler...

Av köpeği cinsleri Av köpeği cinsleri

En iyi av köpekleri Bazen avcıdan daha önemlidirler. Bi...

Büyük köpek cinsleri Büyük köpek cinsleri

10 büyük köpek ırkı Boyutlarına göre özel bakım gerektiren d...

Manyetik indüksiyon nedir? Manyetik indüksiyon nedir...

ELEKTRİKSEL VE ​​ELEKTROMANYETİK İNDÜKSİYON Teşvik etmek, bi...

İndüksiyon nedir? İndüksiyon nedir?

Birçok endüstride eritme, ısıtma ve kaynak uygulamaları için...

İndüksiyon tabanlı tencere ne demek İndüksiyon tabanlı tencer...

İndüksiyonlu Tencere Nedir? İndüksiyonlu ocaklar giderek dah...

Moda
Çocuk Odası Dekoru HABERLERİ
Tavan