Perde yıkarken kırışmaması için bilgi

Evde perde yıkamanın püf noktaları

Perdelerin kirlenmediğini mi düşündünüz? Yere zar zor değecek şekilde pencereye asıldıkları için lekelenemeyecek gibi görünüyorlar. Ancak zamanla toz birikir ve bu nedenle yılda en az bir kez yıkanmaları önerilir . Şömineniz varsa, küçük çocuklarla yaşıyorsanız veya sigara içiyorsanız veya bölgenizde çok fazla kirlilik varsa bu daha da gereklidir.

Makale dizini

  • Perdeleri kuru temizlemede mi yoksa evde mi yıkayın?
  • Perdeler çamaşır makinesinde nasıl yıkanır?
  • Perdelerinizi yıkamak için ipuçları

Perdeleri kuru temizlemede mi yoksa evde mi yıkayın?

Eğer perde koyabilirsiniz olmadığını görmek için çamaşır makinesi , etiketi kontrol . Çamaşır makinesine uygun pamuk, polyester, naylon veya bu liflerin karışımından yapıldıkları için genellikle sorunsuz bir şekilde yerleştirebilirsiniz .

Perdeler çamaşır makinesinde nasıl yıkanır?

Perdeniz çubuğa metal kanca veya halkalarla bağlıysa, bunları perdeden çıkarın ve daha sonra değiştirmek üzere bir kutuda saklayın. perde yıkarken kırışmaması için, Tamburdan düşebilecekleri ve sıkma sırasında sorunlara neden olabilecekleri için bunları çamaşır makinesine koymayın.

Hassas ürünler ve soğuk su için bir program kullanın . İdeal sıcaklık kir ve lekelerin bağlı olarak 30 45žC arasındadır. Küçülmelerini istemiyoruz!

Yıkadıktan sonra iki seçeneğiniz var. Evde kurutma makineniz  varsa hiç düşünmeyin. Etiketi kontrol edin ve mümkünse perdelerinizi hızlı bir şekilde temiz, kuru ve kırışıksız hale getirmek için kurutma makinesinde kurutun . Kumaş hassas ise, size tavsiye onları demir bir de hafif sıcaklıkta en zor kırışıklıkları gidermek için.

Evde kurutma makineniz yoksa , Hızlı kesin çözüm perde yıkarken kırışmaması için nemi gidermek için onları asmanız gerekecek , ancak yazın sıcaksa doğrudan asabilirsiniz. Ağırlığı sayesinde kumaşta neredeyse hiç kırışıklık oluşmaz.

Perdelerinizi yıkamak için ipuçları

  • Perdelerinizi çamaşır makinesinde yıkamadan önce leke olup olmadığını kontrol edin. Varsa , çamaşır makinenizin leke tutmaz sistemini seçin çünkü her tür lekeyi (kırmızı şarap, kan, ot ve yağ/tereyağı) özel olarak tedavi eder. 
  • Perde kumaşı keten veya %100 pamuklu ise çekmemeleri için soğuk suda yıkamanızı tavsiye ederiz . To kırışıklıklar kaldırmak , size sahip olacaktır onları buhara .
  •  Hassas kumaşlar için özel bir sıvı deterjan kullanın .
  • Bunları tek başına yıkayın, kumaşı soldurmayacağı veya çizmeyeceği için başka giysilerle karıştırmayın.
  • Kırışmamaları için aşırı sıkmayın, 1.000 – 1.200 dev/dak seçmeniz önerilir.
  • Perdelerin ağırlığına dikkat edin, yüksekliği ve genişliği 2 metreden fazlaysa çamaşır makinesine ancak büyük kapasiteliyse (8-9 kg) koyabilirsiniz, çünkü daha fazla kilo vermek iyi değildir. tambur hasar görebileceğinden çamaşır makinesinin desteklerinden daha fazla. İhtiyacınız olursa, birkaç suş koyabilirsiniz.

Hiç şüphen var mı? Evinize bakmanıza yardımcı olmak için yorumlar bölümünde hizmetinizdeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.