Qualcomm’un Snapdragon 480’i, 5G’yi daha ekonomik telefonlara getiriyor

qualcomm aslanağzı 480 5g

  • Qualcomm, ilk kez 4 serisi yongalarda 5G sunan Snapdragon 480’i tanıttı.
  • Ayrıca kamera, şarj ve grafik performansını iyileştirir.
  • 2021’in başlarında çipte sisteme dayalı ilk telefonları bekleyin.

Snapdragon tabanlı üst düzey ve orta sınıf telefonları 5G ile alabilirsiniz, ancak bütçe modellerinin şimdiye kadar zor olduğu kanıtlandı. Qualcomm, 4 serisinde 5G destekli ilk yonga üzerinde sistem olan Snapdragon 480’i piyasaya sürdü.

Qualcomm’a göre Snapdragon 480’in en önemli parçası, hem milimetre dalga hem de 6GHz altı frekanslar için “çoklu gigabit” 5G hızları sağlayan bir X51 modemdir. X60 modemi Snapdragon 888’den alamazsınız, ancak bu size hızlı uygulama indirmeleri ve video akışı sağlamalıdır. Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.1, kısa menzilli kablosuz bağlantılarınızı da iyileştirecektir.

Bu aynı zamanda performans için ileriye doğru bir adımı temsil eder. Snapdragon 480, Qualcomm’un sekiz çekirdekli 2GHz Kryo 460 işlemcisi üzerine inşa edildi; bunlardan dördü Arm’ın Cortex-A76 performans mimarisine ve dördü daha verimli Cortex-A55’e dayanıyor. Bu, geçen yılki Snapdragon 460’a göre (A73 ve A53’e göre) önemli bir sıçrama. İyileştirilmiş Adreno 619 grafikleri ve 8 nanometre üretim süreci ile birleştiğinde Qualcomm, son nesle göre CPU ve GPU performansında% 100’e varan artışların yanı sıra AI için% 70’lik bir kazanç olduğunu iddia ediyor.

Daha fazla oku: Satın alabileceğiniz en uygun fiyatlı telefonlar

Aynı şekilde, temel işlevlere yükseltmeler bekleyebilirsiniz. Snapdragon 480, Qualcomm’un üçlü görüntüleme işlemcisine sahip olan ilk 4 serisi parçasıdır ve aynı anda üç 13 MP kameradan çekim yapmasına izin verir. Genel grafik yükseltmelerinin yanı sıra 48, oyun oynamak veya ultra akışkan görseller gerektiren diğer uygulamalar için FHD + ekranlarda 120 FPS’ye kadar destekler. Buna göre, hızlı yüklemeler için Quick Charge 4 desteğine sahip ilk 4 serisi çiptir.

Qualcomm, Snapdragon 480 tabanlı ilk telefonların 2021’in başlarında piyasaya çıkmasını bekliyor. Şirket belirli cihazların adını vermedi, ancak bazı ilk müşteriler hakkında net. Nokia, Oppo ve Vivo, yeni çipi gelecekteki giriş seviyesi cihazlarda kullanmayı taahhüt etti.

Bu, 5G’li ilk düşük maliyetli SoC değil. MediaTek gibi rakipler bir süredir her zamankinden daha uygun fiyatlı 5G çipleri piyasaya sürüyor. Qualcomm’un piyasaya sürülmesi, özellikle Kuzey Amerika ve rakip yonga setlerine dayalı telefonların nispeten nadir olduğu diğer bölgelerde 5G’nin erişimini genişletebilir. 5G’yi önemsemeseniz bile bu iyi bir haber – hızdaki genel sıçrama, sizi sadece yeterli performans elde etmek için daha pahalı bir telefon satın almaktan kurtarabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.