Restoran İşletmenizin Yüksek Yemek Maliyeti Karınızı Yiyor mu?

Yiyecek maliyeti, bir restoran işletmesi işletmedeki en yüksek giderdir. Kontrolsüz bırakıldığında ve kötü yönetildiğinde, iş için felaket anlamına gelebilir.

Hiç şüphe yok ki, küçük ve orta büyüklükteki lokantalar, kafeteryalar ve kaliteli restoranlar işletmekle uğraşan çoğu girişimcinin yiyecek stoklarını yönetmek için kendi yöntemleri vardır. Bu yöntemler sayesinde bazıları oldukça başarılı ve karlı hale geliyor. Diğerleri yok.

Büyük olasılıkla, akıllı ve başarılı olanlar, büyümelerine ve hatta belki de genişleyip farklı yerlerde bir veya iki şube kurmalarına yardımcı olan gıda maliyeti formülünü nasıl kullanacaklarını bilirler.

Yiyecek maliyeti formülü nedir?

Yiyecek maliyeti formülü, yiyecek giderlerinizi izlemenin basit, karmaşık ve verimli bir yoludur. Sonuç olarak, bu, işin bu yönünü daha iyi yönetmenize olanak tanır.

Şu şekilde çalışır:

  • Hafta başında gıda envanterinizin değerini (ABD doları) belirleyin.
  • Buna haftanın alışverişlerinizi ekleyin.
  • Bitiş envanterinizi düşürün (hafta sonu).
  • Ve son olarak, bunu haftanın satışlarına bölün. Daha sonra yiyecek maliyetinizin yüzdesini alacaksınız.

Misal:

  • Envantere başlama değeri 5000 $
  • Haftalık alımların artı değeri 4000 $ = 9000 $
  • Daha az biten envanter 6000 ABD doları = 3000 ABD doları
  • 3000 $ / haftanın satışları 8000 $ =% 37,5 Yiyecek maliyet yüzdeniz

Peki bu yemek maliyeti yüzdesini ne yapayım?

Başarılı restoran sahipleri arasında kabul edilebilir gıda maliyeti yüzdelerinin toplam gıda satışlarının% 28 ila% 32’si arasında değiştiğini bilin. Fast food zincirleri gibi ölçek ekonomisinden hoşlanan (tercihli oranlarda toplu alım yapan) belirli restoran türleri için bu yüzde daha da düşebilir.

Gıda maliyeti formülünün önceki örneklenmiş gösteriminden kaynaklanan gıda maliyeti yüzdesi (% 37,5) yüksek taraftadır. Kendi hesaplamalarınızı yaptıktan sonra, yiyecek maliyet yüzdenizin bu kabul edilebilir rakamların (% 28-% 32) ötesinde olduğunu fark ederseniz, şunları yapabilirsiniz:

Tedarikçilerinizle pazarlık yapmayı deneyin. Genelde stokladığınız gıda maddelerinin indirimli fiyatları karşılığında onlara uzun vadeli bir sözleşme teklif edin.
Sizinkine benzer gıda ürünlerine ihtiyaç duyabilecek başka bir restoranla ekip kurma olasılığını da keşfedebilirsiniz. Daha sonra bu ürünleri daha düşük fiyatlarla toplu olarak satın alabilir ve maliyeti ikiniz arasında paylaşabilirsiniz.

Ayrıca menünüzü azaltmaya yönelik bir gözle menünüze yakından bakabilirsiniz. Yemek yiyenler için çok fazla seçenek mi sunuyorsunuz? Malzemeleri nadiren kullanılan yavaş hareket eden tabaklar var mı?
Bazen müşteriler çok çeşitli yemek seçeneklerinden ziyade dengeli ve iyi hazırlanmış bir menüye sahip olmayı tercih ederler. Restoranınızda nelerin satılıp nelerin satılmadığını belirleyerek, büyük olasılıkla satın alımlarınızdan bazı malzemeleri silebilir ve yiyecek maliyetinizi düşürebilirsiniz.

Mario’s Pizzeria’dan bir ipucu alın

Mario Belucci, 50 kişilik pizzacılığına California, Santa Barbara’nın eteklerinde başlayan bir İtalyan göçmendir.

On altı ay önce açıldığından beri sürekli düşük karı konusunda endişeli ve endişeli, aynı zamanda bir yemek işinde olan ve yemek maliyeti formülünü öğrenen İspanyol Amerikalı arkadaşı Javier ile konuştu.

Bunu uygularken, gıda maliyeti yüzdesinin yüksek olduğunu fark etti (% 39). Yiyecek envanterini yakından inceleyerek ve satışlarını analiz ederken, müşterileriyle fazla sıcak olmayan iki pizza çeşidinin temel malzemeleri olan kırmızı biber, salam ve mavi peyniri çok fazla stokladığını keşfetti.

Sonra, bu pizza malzemelerinden kurtuldu, envanterini azalttı ve popüler biberli pizza lezzetlerini zorladı. Daha iyi satışlar ve daha düşük envanterle, şimdi% 30’luk bir gıda maliyeti yüzdesi uyguluyor ve kar rakamlarını artırmaya devam ediyor.

Yemek maliyeti formülünü restoran işinize haftalık olarak uygulayın. Yiyecek maliyet yüzdenizi, yiyecek harcamalarınızın kar pastanızdan çok büyük bir dilim alıp almadığını belirlemek için bir araç olarak kullanın.

Bu, Suzanne’in konuk katkısıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.