Samsung, 600 MP akıllı telefon kameralarında karşılaştığı zorlukları özetliyor

Samsung Galaxy Note 20 Ultra kamera açılı

  • Sızan bir Samsung slaydı, şirketin hala akıllı telefonlarda 600MP sensörlerin pratik kullanımı hakkında düşündüğünü gösteriyor.
  • Slayt, telefonun kendisinden daha kalın kamera çıkıntıları da dahil olmak üzere büyük sensörlerin sunacağı sorunları ayrıntılarıyla anlatıyor.
  • Samsung daha önce 500MP ila 600MP işaretinin endüstri için gelecekteki bir hedef olduğunu öne sürdü.

Samsung, özellikle Samsung Semiconductor, telefon kamerası megapiksel yarışında öncülerden biri olmuştur. Ancak görünen o ki şirketin, akıllı telefon kamera sensörlerine piksel yerleştirme işi bitmemiş olabilir.

Tipster tarafından sızdırılan bir Isocell pazarlama slaydında Buz Evreni, Samsung telefonlardaki devasa kamera sensörlerinden, olasılıklarından ve sundukları sorunlardan bahsediyor. Firma bir kez daha büyülü 600MP kıyaslamasından bahsediyor. Bu rakam şu anda büyük bir hayal gibi görünüyor, ancak Samsung daha önce bunu gelecekteki bir kilometre taşı olarak belirlemişti.

İle bir röportajda Android Kurumu Eylül ayında, Samsung Semiconductor sensör pazarlama başkanı Jinhyun Kwon, 500MP’nin (insan gözünün yaklaşık çözünürlüğü) endüstrinin nihai hedefi olduğunu belirtti. Bunu başarmak, slaytın görünüşte göstermeyi amaçladığı bir dizi sorunu ortaya koyuyor.

Şirketin 0.8um piksel teknolojisi kullanması durumunda, 600MP sensör, Galaxy S20’den yaklaşık üç kat daha kalın olan 22 mm kalınlığında bir kamera çıkıntısına ihtiyaç duyacaktır. Ayrıca, 0.8um 108MP sensörlerinin neredeyse dört katını kaplayarak telefonun arka plakasının geniş bir bölümünü kaplayacaktı.

isocell pazarlama slaydı 600mp samsung kameralar

Slayt, Samsung’un küçük piksel büyük megapiksel projesiyle tam olarak bitmediğini gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde Eylül ayında piyasaya sürdüğü Isocell HM2 sensörüyle 0.7um sınırına ulaştı. Telefonlarda 600MP’yi uygulanabilir kılmak için, kamera çıkıntısını ve alanı kontrol altında tutmak için daha da küçük piksellere ihtiyaç duyulacaktır.

Bir kontrpuan olarak şirket, daha büyük sensörlerin 4K ve 8K çözünürlüklerde video yakalamayı iyileştireceğini ve kırpılmış görüntü kalitesini iyileştireceğini öne sürüyor. Ulaşmaya değer bir hedef olabilir.

Daha fazla oku: Neden kamera sensör boyutu megapikselden daha önemlidir?

Slayt, Samsung’un akıllı telefonlar için 600 MP’lik bir sensör üzerinde çalıştığını doğrulamıyor, ancak daha önce otonom araçlar ve drone’lar için büyük sensörlerin kullanışlılığından söz etmişti. Akıllı telefonlarda hantal sensörlerin kullanılması – pratiklik ve taşınabilirliğe dayanan bir teknoloji – özellikle zorlayıcı olabilir.

600 MP Süper Yakınlaştırmayı sürdürenler için ne kadar bekleyeceğinizi bilemezsiniz. Söylentiler, Samsung’un Galaxy S21’de 108MP sensör kullanmaya devam edebileceğini gösteriyor. Ancak, firmanın gelecekteki amiral gemilerinin kamera darbelerine birkaç tane 100 MP’den fazla sığması mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.