Seyrek çim nasıl sıklaşır ekim biçim

Çim tohumu kullanarak çim ekimi

Çim tohumundan yetiştirilen bir çimin oluşturulması, çimlerin döşenmesiyle oluşturulandan daha uzun sürer, ancak daha ucuzdur ve daha geniş bir çim türü seçeneği sunabilir. Ekilmiş bir çim için hazırlık, çim döşemeye göre muhtemelen daha uzun sürecektir. çimi , çimde , seyrek çim nasıl sıklaşır

çimi , çimde , seyrek çim nasıl sıklaşır , sentetik saha , fbk çim , çim ekimi için toprak hazırlığı , hibrit çim , hibrit çim maliyeti , çim yetiştiriciliği,

Çim tohumu ya ilkbahar ya da sonbaharda ekilmelidir. İngiltere’nin güneyinde sonbahar biraz daha çok tercih edilirken, Kuzey Birleşik Krallık’ta ilkbahar. Hangi zaman seçilirse seçilsin, toprağın nemli olması ve hava görünümünün çok sıcak veya kuru olmaması veya şiddetli yağmur tahmini olmaması gerekir.

Çim tohumu çeşitleri

Bir dizi farklı çim tohumu karışımı mevcuttur, her birinin kendine özgü özellikleri vardır ve belirli kullanımlara uygundur. Karışımların adı tedarikçiye bağlı olarak değişebilir ve gerçek karışımlar hem tedarikçiye hem de coğrafi konuma bağlı olarak değişebilir.

Saygın, yerel bir tedarikçi, herhangi bir özel ihtiyacı karşılamak için karışım hakkında tavsiyede bulunabilmelidir ve gereken miktarda tam olarak yapabilmeniz için genellikle tohumu satacaktır.

Farklı tohum türlerinin, genellikle yarda kare başına 1 oz ile yarda kare başına 2 ons (metrekare başına 35 ila 70 g) arasında değişen farklı bir kaplama kapasitesi vardır – seçtiğiniz belirli tohumla ilgili olarak tedarikçinizden tavsiye alın.

Yaygın tohum karışımları şunlardır:

 • ‘Standart’ Çim, bu, çocuklar ve evcil hayvanlar tarafından kullanılan alanlar için ideal olan oldukça sert bir tohum karışımıdır. Hızlı kurulur, dayanıklıdır ve aşınmaz; esas olarak çavdar otu.
 • Kuraklığa Dayanıklı Çim, adından da anlaşılacağı gibi, bu çim su kıtlığı dönemlerinde daha az acı çekiyor. Tohum normaldir, hepsi oldukça ince olma eğiliminde olan (bu, havaya kaybedilen nem miktarını azaltır) ve kısa biçmeye uygun olan 5 veya 6 farklı çimden oluşan bir karışımdır.
 • Lüks Çim, bu, gerekli özenle ‘mükemmel’ bir çim sağlar. Mükemmel durumda tutmak için düzenli biçme gerektirir, ancak zengin bir renk verir ve aşınmaya karşı iyi bir dirence sahiptir. Tohumların karışımı, tüm yıl boyunca görünümün iyi olacağı ve çimlerin kısa biçilebileceği şekildedir.
 • Shaded Lawn, her şeyi anlatan başka bir isim, bu tohum karışımı gölgeli alanlardaki çimler için uygundur. Karışımdaki çimler, özellikle gölgede büyümek için seçilmiştir ve genellikle çoğu yetiştirme koşullarına dayanabilecek sağlam bir çim sağlar. Normalde, tohumların karışımı kuraklığa dayanıklıdır ve aşınmaya karşı iyidir.
 • Az Bakım Gerektiren Çim, bu, çim biçmekten daha fazlasını yapmak isteyenler için ideal olan, hızlı bir kurulum ve düşük büyüyen çim sağlar. Çimlerin yavaş büyüme hızı, iyi görünen bir çim verirken minimumda biçmeye devam eder.
çimi , çimde , seyrek çim nasıl sıklaşır , sentetik saha , fbk çim , çim ekimi için toprak hazırlığı , hibrit çim , hibrit çim maliyeti , çim yetiştiriciliği,

Çimleri planlamak

Çimlerinizi ekmeye başlamadan önce, çim yıllar boyunca sizinle olacağından, ne istediğinizi düşünün. Kare bir çim mi yoksa şekilli bir çim mi istiyorsunuz? Çimlerde çiçek tarhları ister misin? Tohumdan üretilen çimlerle, bir veya iki yıl onunla yaşadığınızda, daha sonra tam bir çim bırakıp çiçek tarhlarını kesmeye değer.

Çimlerin düz olmasına gerek yoktur, ancak muhtemelen çok dik yokuşlardan kaçınmak isteyeceksiniz. Bir alanı düzleştirmeniz gerekiyorsa, üst toprağı ve alt toprağı karıştırmamayı unutmayın. Çok daha fazla iş gibi görünse de, uygun yol, üst toprağı tesviye edilecek tüm alandan çıkarmak, ardından alt toprağı yeniden dağıtarak yüzeyi düzleştirmek ve ardından üst toprağı tüm alan üzerine yerleştirmektir. Düzleştirdiğiniz kadar zemin oluşturmaya çalışın, bu, atmanız gereken fazla toprağınız olmayacağı anlamına gelir. Zemin yaklaşık 30 cm’den daha fazla düzlenirse, çim döşemeden önce bir yıl boyunca oturmasını bekleyin.

Siteyi hazırlamak

Çim alanın iyi bir şekilde boşaltılması gerekir. Alan su tutulumundan muzdaripse, bir ıslatma veya drenaj boruları döşemek gerekebilir. Yeni inşa edilmiş bir evin etrafına çim döşenecekse, inşaatçıların bir miktar bina atığını gömmesini ve ayrıca üst ve toprak toprağı karıştırmasını bekleyebilirsiniz. Kalan inşaatçı kumu varsa, kazmayın – toprağı “inşaatçıların kumları” na değil koşullandırmak için “keskin kum” a ihtiyacınız vardır. Yüzeydeki tüm büyük taşları, blokları ve açıkça organik olmayan çöpleri kaldırarak başlayın.

Çimen iyi drene edilmiş orta tınlı topraklarda en iyi şekilde büyür, eğer toprağınız böyleyse, hazırlığınız minimum düzeyde olabilir, ancak toprak kil veya kumluysa, daha fazla iş yapmanız gerekir.

Ağır killi topraklarda keskin kum, iyi ayrıştırılmış gübre, kompost veya çürümüş yapraklar eklemelisiniz. Bu, çim altındaki drenajı iyileştirecektir.

Kumlu topraklarda, iyi ayrıştırılmış gübre, kompost veya çürümüş yapraklar eklemelisiniz. Bu, çimin altında nem tutmayı artıracaktır.

çimi , çimde , seyrek çim nasıl sıklaşır , sentetik saha , fbk çim , çim ekimi için toprak hazırlığı , hibrit çim , hibrit çim maliyeti , çim yetiştiriciliği,

Üst toprağın 4 ila 5 inç (10 ila 12 cm) derinliğe kadar ince, işlenebilir bir toprak verecek şekilde hazırlanması gerekir – organik malzeme ekliyorsanız, minimum 6 inç (15 cm) derinliği hedeflemelisiniz. . Çim alanı oldukça küçükse, bir kürek kullanılarak elle hazırlanabilir. Daha büyük alanlar için bir rotavator kullanmaya değer – gerekirse bir tane ödünç almak veya kiralamak.

Toprağı hazırlamaya başlarken çok kuru ve çok ıslak olmaması gerekir. Tüm alanı gerekli derinliğe kadar kazarak veya döndürerek başlayın, büyük toprak yığınlarını kırın ve gördüğünüz tüm taşları veya çöpleri çıkarın. Kazarken geriye doğru çalışın, böylece yeni parçaladığınız toprağa basmazsınız.

Tüm alanı ters çevirip toprağı parçaladıktan sonra, kazmanız gereken her şeyin yarısını ekleyin ve tüm alanı tekrar kazın veya döndürün. Kazılacak diğer malzemeyi ekleyin ve tekrar tüm alanın üzerinden geçin.

Görünen bitki örtüsünü ve taşları / çöpleri kaldırarak, alanı düzeltmek için alanı tırmıklayın.

Bölgeyi bir haftalığına yerleşmeye bırakın.

Hafta içinde çok fazla yabani ot veya bitki örtüsü ortaya çıkarsa, onları öldürmek için artık olmayan bir herbisit kullanmayı düşünün. Talimatları dikkatlice izleyin ve devam etmeden önce önerilen süre boyunca toprağı bırakın.

Alanı tekrar tırmıklayın ve ortaya çıkan daha fazla bitki örtüsünü ve taşları / çöpleri kaldırın.

Tüm alanı aşağı doğru çevirin – başlangıç ​​bir köşedir, bir ayağınızı diğerinin önüne koyarak alan boyunca yavaşça yürüyün, diğer uca ulaştığınızda arkanızı dönün ve tüm alan aşağıya inene kadar tekrarlayın (alan büyükse , ailenizden ve arkadaşlarınızdan yardım alın – Bir ‘çim yürüyüş partisi’ duymadım ama yapılmaması için bir neden yok!). Bunu ilk kez yaptığınızda, muhtemelen bazı tümsekler ve çukurlar bulursunuz, bunları yüzeye hafif bir kırılma vererek kaldırır ve aşağıya doğru ilerlemeyi tekrarlarsınız.

Çim ekimi

Çimleri rüzgarsız bir günde ekmeye başlamadan hemen önce, alana son bir tırmıklama yapın.

Tohum miktarını ikiye bölün (bir tane ağır ekim yerine iki tane daha hafif ekim yapmak daha iyidir). Ekilecek alan genişse, tohumları daha da bölebilirsiniz, bu, alanın dörtte üçünü kaplama ve tüm tohumların gittiğini bulma şansını azaltacaktır.

Bir yönde yürürken bir tohum örtüsünü ve ilk örtüye dik açıyla yürürken ikinci ekimi ekin.

Tohumu hafifçe toprağın üstüne tırmıklayın, tüm tohumları örtmeyeceksiniz, ancak yarısını örtmeye çalışın.

Bakımdan sonra

Çim tohumları, hava durumuna bağlı olarak 7-21 gün içinde çimlenip görünmelidir, bu süre içinde üzerinde yürümeyin.

Bu dönemde kuru bir dönem meydana gelirse, toprağın üstünü nemli tutmak için nazik bir sulama tekniği (bahçe fıskiyesi veya ince bir sprey eki olan bir hortum gökyüzüne bakacak şekilde) kullanın. İlk günlerde uygulanan çok mak su, tek tek tohumları konsantrasyonlarda yüzdürebilir.

Mümkünse, alanı kuşlardan ve evcil hayvanlardan koruyun, tavuk teli idealdir ancak küçük alanlar dışında muhtemelen pratik değildir. Daha büyük alanlarda, alan boyunca gerilmiş ipe tutturulmuş kalay folyo yardımcı olabilir.

Çim yaklaşık 2,5 cm yüksekliğinde olduğu zaman, alanı hafif bir bahçe rulosu ile hafifçe yuvarlayın. Alternatif olarak, bir silindir biçme makineniz varsa, bıçakları olabildiğince yükseğe ayarlayın ve bunu kullanın. Veya bölgeyi, çim tohumu ekilmeden önce yapıldığı gibi dikkatlice kullanın.

Çimi yaklaşık 3 inç (7,5 cm) yüksekliğe gelene kadar biçmeye bırakın ve ardından kesici yaklaşık 2 inç (5 cm) olacak şekilde hafifçe biçin. Silindir biçme makinesi kullanmıyorsanız, çim kesildikten sonra alanı hafifçe yuvarlayın (veya üzerine basın).

Sonraki her biçme işleminde kesme yüksekliğini azaltın (ve her biçme işleminden sonra yuvarlayın), ancak ilk sezonda 1 inçten (2,5 cm) daha düşük kesmeyin.

İlk sezon için çimlerde çocukları ve evcil hayvanları oynamaya devam edin, fideler narin bitkilerdir ve kurulmaları için zamana ihtiyaç duyarlar.

Çim Kenarları Nasıl Biçilir

Basit bir görev, ancak çoğu zaman gözden kaçtı. Lawnsmith’in çim biçme ipuçlarına ve iyi biçme uygulamalarına dikkat ediyorsanız, birkaç dakika daha kenarlarda iyi bir iş yapmak, pastanın üzerine krema üzerindeki kiraz olacaktır!

İki tür kenar vardır – açık ve kapalı kenarlar. Açık kenarlar, örneğin sınırlar boyunca bir taraftan açığa çıkanlardır. Kapalı kenar, çimin durduğu ve başka bir yüzeyin başladığı yerdir, örneğin araba yolu veya avlu. Bunlara biraz farklı bakmanız gerekiyor.

Açık Kenarlar:

 • Çim biçerken veya bahçeyle uğraşırken kenarlarda durmayın
 • Kenarları her 2 ila 3 kesimde bir kenar düzeltme, makas veya elektrikli kenar kesme makinesi ile kesin
 • Gözle görülür kusurları varsa kenarları yarım ay kenar düzeltme aletiyle onarın (yeniden kesin)
 • Kenarlar üzerinde 20 – 40 derece açı olmalıdır. Başka bir deyişle, kesim yukarıdan aşağıya doğru (sınırın içine) doğru eğimli olmalıdır. Bu, çim köklerinin kurumasını ve aksi halde yeşil bir çimenlikte çirkin kahverengi kenarlara neden olmasını önlemeye yardımcı olur.

Kapalı Kenarlar:

 • Çim ve bitişik yüzey düzse, çimleri keserken zorlanmadan kenarları biçebilmelisiniz.
 • Seviyeler önemli ölçüde farklıysa (3-5 cm’den fazla), makaslı açık kenarlarda olduğu gibi kenarlar vb.
 • Çim biçme makinesi esas olarak çimenliğin üzerindeyken, sol diyagramdaki gibi sadece biraz daha alçak biçilmişse. Bıçağın sert yüzeyde hasar görmesini önlemek için biçme yüksekliğini artırmanız gerekebilir
 • Çim diğer yüzeyden biraz daha yüksekteyse, sağ taraftaki şemadaki gibi biçme makinesi esas olarak ‘diğer’ yüzeyde olacak şekilde biçin. Çimenlerin dağılmasını en aza indirmek için biçme yüksekliğini artırmanız da gerekebilir.

Gece depolama ısıtıcısı etkisi

Çoğu kapalı kenar yazın çok çabuk kurur. Bunun nedeni, çarptıkları yüzeylerin (araba veya veranda) genellikle taş, tuğla veya betondan yapılmış olmasıdır. Yazın bunlar ısınır ve daha serin akşamlarda bir gece deposu ısıtıcısı gibi sıcağa tutunur.çimi , çimde , seyrek çim nasıl sıklaşır , sentetik saha , fbk çim , çim ekimi için toprak hazırlığı , hibrit çim , hibrit çim maliyeti , çim yetiştiriciliği,

Bu, bitişik toprak üzerinde ciddi bir kuruma etkisine sahiptir. Mümkünse, çim ve taş işçiliği arasına yalıtım bariyeri takın. Sert olduğu ve ısınmayacağı için dış mekan veya zemin kaplama kerestesinden oluşan bir tahta mükemmeldir. Bu mümkün değilse, yazın kenarları iyice sulayın.çimi , çimde , seyrek çim nasıl sıklaşır , sentetik saha , fbk çim , çim ekimi için toprak hazırlığı , hibrit çim , hibrit çim maliyeti , çim yetiştiriciliği,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.