Şirket İşten Çıkarmalarını Profesyonelce (ve Güvenli Şekilde) Yürütme

İş dünyasında işten çıkarmalar yapmaktan daha zor bir şey olamaz. Çalışanları işten çıkarmak sadece duygusal strese neden olmakla kalmaz, süreç bireyler ve aileler için mali açıdan zararlı olabilir.

Bununla birlikte, personelinizi kesmek söz konusu olduğunda diğerlerinden daha iyi olan bazı uygulamalar hala var. Bunlar, işten çıkarmaların profesyonel ve güvenli bir şekilde nasıl duyurulacağına (ve geçileceğine) ilişkin bazı ipuçlarıdır.

Zaman Kaybetmeyin

Siz ve yönetim ekibiniz, belirli alanlarda işten çıkarmalar yapılması gerektiği sonucuna vardıysanız, bu süreci tamamlamak için hiç zaman kaybetmemelisiniz. Açıkçası, bu, kazancınızın tehlikede olduğunu hissettiğiniz anda insanları işten atmanız gerektiği anlamına gelmez.

O yapar Yani, biraz düşündükten ve resmi olarak bir hamle yapmanız gerektiğine karar verdiğinizde, harekete geçmeniz gerekir. Çok uzun süre beklemek söylentilerin sızmasına neden olacak ve bu da şirketinizde bir veba gibi dolaşacaktır.

Çalışanlarınız yönetime güvenmeyi bıraktığında, elinizde yepyeni bir sorun olacak.

Sorundan Kaçınmayın

İşten çıkarmada yapılacak en kolay şey, bir not göndermek ve işler sakinleşene kadar ofisinizde saklanmaktır. Bu bir hata.

Tüm çalışan tabanınıza işten çıkarmaların neden olduğunu ve ileride neler bekleyebileceklerini söylemeniz gerekir. Şirketinizde kalan insanlar onlara karşı şeffaf olduğunuzu düşünmezse, o gün özgeçmişleri göndermeye başlayacaklar.

Çalışanlardan gelen sorulardan çekinmemeniz de önemlidir. Koşma dürtüsüne direnin. Büyük liderlik, aktif yönetim gerektirir. Onlarla yüzleşemeyeceğinizi hissederlerse çalışanlarınızın saygısını kaybedersiniz.

Kişiler İçin Yazılı Cevaplar Var

Birinin işini yeni kaybettiğini duyduğunda aklından çok şey geçiyor. Yapacakları son şey, değişikliği duyurduğunuzda ağzınızdan çıkan her kelimeyi dinlemek olacaktır.

İnsanlara işten çıkarma süreci hakkında bilmeleri gereken her şeyi ifade eden bir tür yazılı belge sunduğunuzdan emin olun. Sağlık sigortasını ne zaman kaybedeceklerini, ne zaman ödeme almayı bırakacaklarını, işe gelmeyi ne zaman bırakmaları gerektiğini ve gelecekleri için çok önemli olan diğer her şeyi açıklayın. Bu onlara ve İK ekibinize yardımcı olacaktır. Bununla, danışabilirsiniz. en iyi iş hukuku firması Politikalar konusunda size rehberlik etmek ve şirket içindeki sorunları çözmenize yardımcı olmak.

Ayrıca, onlara yanlış yönlendirildiğinizi veya yalan söylediğinizi hissederlerse, kendinizi çalışanlarla mahkemede bulabilirsiniz. Bu konuda yardımcı olması için iş sigortası yaptırabilirsiniz. Ancak daha kolay çözüm, baştan itibaren şeffaf olmaktır.

İnsanların Çıkış Yaptığından Emin Olun

Çalışanlara aslında işlerini kaybedecekleri haberini verirken, bazıları diğerlerinden daha fazla duygusallaşacak. Bir kaçının öfkelerinin kontrolden çıkmasına bile izin vermesi mümkündür.

Herkesin daha sonra pişman olabileceği durumlardan kaçınmak için, insanlara işlerini kaybettiklerini söylerken bir çıkışa doğrudan erişim vermek akıllıca olacaktır. Bu bir ofiste yapılıyorsa, çalışanın isterse kolayca ayrılabileceğinden emin olun. Ve haberi tüm bir ekibe bildiriyorsanız, bunu tek bir dar çıkışı olan bir odada yapmayın.

İnsanlar işlerini kaybettiklerini duyduklarında çoğu zaman tamamen kendi kontrollerinde olmayan şeyler yaparlar. İnsanlara bol miktarda kişisel alan sağlayacak mekanı seçerek ve kurarak buna hazırlanın.

Kimse birisine işten atıldıklarını söylemek istemez. Bu süreç herkes için zor. Çalışanlarınızın işten çıkarılmalarının biraz daha az zarar görmesini sağlamak için bu ipuçlarını izleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.