Sosyal Medya, İşletmenizin Potansiyel Müşterilerle Etkileşim Kurmasına Nasıl Yardımcı Olabilir?

Son birkaç yılda sosyal medyanın büyümesi katlanarak arttı ve yakın zamanda durmak üzere değil. Uygulanabilir bir pazarlama ve ağ kurma aracı olarak statüsü artık şüpheli değil ve çoğu şirket artık işlerini tanıtmak için sosyal medya faaliyetlerinde bulunuyor. Şu anda dünyada 3 milyardan fazla aktif sosyal medya kullanıcısı var ve potansiyel müşterilerinizin çoğu bu demografinin bir parçası.

E-postalar, metinler ve telefon görüşmeleri her zaman potansiyel müşterilerle iletişim halinde olmanın yolları olarak hizmet ederken, sosyal medya siz müdahaleci olmadan onlarla iletişim kurmanın doğrudan bir yöntemidir. Doğru yaklaşımla ve ikna edici ancak saldırgan olmayan stratejilerin benimsenmesiyle, sosyal medya potansiyel müşterileri satış huninize çekebilir.

İşte sosyal medyanın potansiyel müşterilerinizle daha iyi etkileşim kurmanıza ve dönüşümü artırmanıza yardımcı olabileceği bazı yollar.

Müşterilerinizin İhtiyaçlarına Yönelik Doğrudan İçgörüler

Müşterileriniz çeşitli sosyal medya sayfalarında düzenli olarak düşüncelerini paylaşıyorlar. Her gün 35 milyon kişi Facebook sayfalarını güncelliyor, Twitter günde 500 milyon tweet (saniyede 6.000 tweet) kaydediyor, ortalama bir LinkedIn kullanıcısı ağda her gün 17 dakikaya kadar vakit geçiriyor ve Instagram’da her gün yaklaşık 95 milyon fotoğraf paylaşılıyor , son sosyal medya istatistiklerine göre.

Bu şaşırtıcı istatistiklerin altında, potansiyel müşterileriniz, kim oldukları, beğendikleri ve ilgilendikleri şeyler ve markanıza karşı hisleri hakkında bol miktarda bilgi bulunur. Bu verilerle pazarlama stratejilerinizi doğru şekilde hizalayabilirsiniz.

Örneğin Facebook gibi araçlar, gerçekten hedeflenen bazı kampanyalar oluşturmanıza yardımcı olabilir, özellikle de zaten kategorilere ayrılmış ve tek bir parmağınızı bile kaldırmanıza gerek kalmadan kümelenmiş birçok demografi seçebildiğiniz için.

Daha Yakın ve Daha Doğrudan Etkileşim

Geleneksel olarak işletmeler için en zor şeylerden biri kullanıcılarıyla etkileşim kurmaktı. Çoğu zaman markalarla neredeyse hiç etkileşim olmadı. İnsanların aramalar veya e-postalar yoluyla işletmelerle etkileşime girmesi çok nadirdi, ancak şimdi sosyal medyayı çeşitli işletmeler ve markalarla etkileşim kurmanın bir yolu olarak görüyorlar.

Örneğin, sosyal medyadaki gönderilerinizden veya kampanyalarınızdan birini, markanız hakkında neler hissettiklerini ve neyi daha iyi yapmanız gerektiğini düşündüklerini veya geçmişte yaşanmış bir deneyim hakkında size bir fırsat olarak görebilirler.

Bunlar genellikle yorumlar, beğeniler ve paylaşımlarla gerçekleştirilir. Markanızın hizmetleri ile ilgili yorum ve endişelere yanıt vermeniz ve potansiyel müşteriyi takip etmeniz önemlidir.

Marka Görünürlüğü

Sosyal medyada etkileşim iki yönlü bir etkileşimdir. Gönderileri, yorumları ve beğenileri aracılığıyla potansiyel müşterilerinizi takip ederken, aynı zamanda videolarınız, resimleriniz ve kampanyalarınız aracılığıyla sizi izliyorlar. Bu nedenle, bu platformlardaki sayfalarınızın yetkin sosyal medya reklamcılık politikalarıyla desteklenmesi ve bilgili sosyal medya yöneticileri tarafından yönetilmesi önemlidir.

İçerik, dijital tüketimin çok önemli bir parçasıdır ve kitlenize orada olduğunuzu ve ilginç şeyler yaptığınızı göstermek için sosyal medya aracılığıyla hızlı ve kolay bir şekilde kullanılabilir.

Sosyal medya aynı zamanda çeşitli kaynaklardan heyecan verici ve alakalı fikirlerin paylaşılacağı bir yerdir ve bunlar, bulunduğunuz alandaki otoritenizi güçlendirirken, insanları markanızla etkileşim halinde tutar.

Daha Hassas Araştırma ve Hedefleme

Sosyal medya pazarlaması, yukarıda belirtildiği gibi, farklı müşteri segmentlerini belirleme ve onlarla etkileşim kurma fırsatı sağlar. Bu, müşteri gruplarının ve neyin işe yaradığının çok güçlü AB testine izin verir. Sektörünüzle ilgili yeni algıları ve tanıtımları sosyal medya üzerinden takip edebilir, uygun değişiklik ve entegrasyonları yapabilirsiniz.

Ayrıca, herhangi bir platformda bir takipçiniz olduğunda, müşteri katılımı yoluyla geliri artırmak için mükemmel bir reçete bulmak için farklı planlarınızdaki gönderilere göre potansiyel müşteri dönüşümlerinizi ölçmek için metrik araçları kullanabilirsiniz. Bu, mevcut pazarlama ortamında bir zorunluluk haline geldi ve sadece bir blog gönderisinde okuduğunuz bir fayda değil, aynı zamanda her başarılı şirketin stratejisinin bir parçası.

Benimsenmesi yavaş olanlar, bu kanallara önemli meblağlar yatırırken, aynı zamanda olabildiğince hızlı bir şekilde çoğunluğa atlıyorlar. Bu, işletmelerin hayatta kalmak ve kendi sektörlerinde büyümek için yapması gereken bir şey.

Bu gün başlayacağım

Sosyal medya trenine binmek için en iyi zaman şu an. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, bu mutlak bir zorunluluktur ve hala sosyal medya stratejinizi başlatmak için oyalanıyorsanız, kelimenin tam anlamıyla orada oturup rakiplerinizin müşterilerinizi sizden almasını bekliyorsunuz.

Sosyal medya sadece moda bir kelime değil, her modern pazarlamacının bilmesi gereken araçların bir gerçeğidir ve artan gelir ve kar için en büyük biletlerden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.