Sosyal Medya Pazarlama İçerik Planı Nasıl Oluşturulur

Facebook, Instagram, Twitter, Tumblr ve diğer tüm sosyal medya platformları milyarlarca kullanıcıyla doludur ve sosyal medya, modern çağda insan ırkına bağımlı hale gelmiştir. Sosyal medyanın yasak olduğu ülkelerde VPN gibi web sitesi engelleyici araçların yaygın olarak kullanıldığı noktaya ulaşmıştır. Sosyal medyadan önce ve internetten önce insanların birbirleriyle iletişim kurma biçimleri çok farklı ve çok daha az gelişmişti.

Sosyal medya, insanlarla ve sosyal çevrelerimizle iletişim şeklimizi değiştirdi. Yeni ve gelişmiş iletişim türü neredeyse tüm diğer iletişim biçimlerini devraldı ve sosyal medya da insanlarla iletişim ve paylaşım yolunu geliştirdi.

Sosyal medya bugün zirvede olduğundan ve milyarlarca insan sosyal medya web sitelerini kullandığından, işinizi pazarlamak için de bir yer haline geldi.

Sosyal medya kalabalıklaşınca sosyal medya pazarlaması doğdu. Bugün işinizi yürütmek istiyorsanız ve onu tanıtmanın yollarını arıyorsanız, bu durumda sosyal medyadan daha iyi ne olabilir? Sosyal medya pazarlaması, iş satışlarınızı artırmanıza yardımcı olabilir ve markanız için bir kimlik oluşturabilir. Başarılı bir sosyal medya pazarlama kampanyası yürütmek için takip etmeniz gereken pek çok şey ve uygulamanız gereken birçok taktik olacaktır.

Başarılı bir sosyal medya pazarlama kampanyası yürütmek için, içeriği sosyal medyanız için de planlamanız gerekecek, çünkü içerik sizin ana işiniz ve bu konuda çok dikkatli olmanız gerekiyor. İçerik yeterince iyiyse, kitle sizi takip edecek ve pazarlamanız sonuç üretecektir. Sosyal medyada pazarlama için iyi içerik üretmek için iyi bir plana ihtiyacınız olacak.

İşte bir sosyal medya pazarlama içerik planı oluşturmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları.

1. Müşterinizin Farkındalıktan Dönüşüme Nasıl Geçiş Yapacağına Dair Bir Anlayış Geliştirin

İşinizi ne kadar süredir yürüttüğünüz, işletmeniz için hedef kitleyi belirlemenin her zaman önemli ve hayati olması önemli değildir ve hedef kitlenizi sadece temel demografi ve psikografik bilgilerle tanımlayamazsınız.

Artık normalin ötesine geçmeniz gerekecek ve sadece müşterinizin temel bilgilerine ihtiyaç duymuyorsunuz, onlara yeni bir yol, sizi sevmelerini sağlayacak yeni bir deneyim sunacaksınız.

Her zaman bir hedef müşteri gibi düşünün, onların zihinsel seviyesine gitmeniz gerekir. Hedef kitlenizle bağlantı kurun ve sorularını yanıtlayarak bağlantı ve güven oluşturun.

2. İşletmeniz İçin Neden Sosyal Medyayı Kullanacağınıza Karar Verin

Hepimiz bir sosyal medya pazarlama kampanyası yürütmenin işletmenizi pazarlamak için harika olduğunu biliyoruz, ancak yine de hedefleriniz ve hedefleriniz olması gerekir. Pazarlamanız için neden sosyal medyayı seçtiğinizi ve neden başka medyayı seçmediğinizi bilmelisiniz. Hedefleriniz çok net olmalı.

Başınızı dik tutun ve bu medyayı neden kullandığınızı bilin. Daha sonra sosyal medyada bir topluluk oluşturarak ve insanların katılmasını sağlayarak işinizi büyütebilir ve daha sonra onları tanıtım amacıyla taşıyabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya aracılığıyla markanızın bilinirliğini artırabilirsiniz.

O zaman sosyal medya aracılığıyla geliştirmeye karar verebileceğiniz ana şey, katılımınızdır; izleyiciyle etkileşimi artırmak sizin için çok önemlidir. Başlangıçta Vibbi gibi araçları kullanarak bir destek verebilirsiniz. Bu araçlar, tüm sosyal ağlarda Instagram beğenileri ve takipçileri satın almanızı sağlar.

3. İzleyicilerle Etkileşim Kurmak İçin Sizin İçin En İyi Sosyal Ağı Seçin

Sosyal medya pazarlamacılığı söz konusu olduğunda doğru sosyal medya platformunu seçmek çok önemlidir. İstediğiniz demografik özelliklere sahip tüm insanları hedeflemek, size en iyi pazarlamayı vermeyecektir.

Platformlar ve ağ demografileri arasında karşılıklılık olmak üzere iki ana şeye odaklanmanız gerekecek. Facebook, Instagram, Snapchat, Twitter, LinkedIn ve diğerleri dahil olmak üzere çeşitli sosyal medya platformlarından geçebilir ve ardından tüm platformların özelliklerini ve erişimini görebilirsiniz.

Farklı platformlarda farklı kitleleri analiz edebilir ve ardından hangisinin size en uygun olduğunu görebilirsiniz.

4. İçerikle İlgili Konular Üzerine Araştırma

Sosyal medya pazarlamasına sahip olduktan ve şimdi sizin için en iyisini seçtikten sonra, içeriğinizi planlama sırası size gelir.

Yani, anahtar kelimeler için sıralama yapıyorsanız Melbourne SEO, içeriğinizi oluştururkenspesifik, yaratıcı ve benzersiz olmanız gerekir. Ayrıca, alakalı kalmanız da gerekir. İçeriğiniz bir sonraki büyük şey olacak gibi çok yükseğe hedeflemeyin, bunun yerine iyi bir izleyici kitlesinin ilgisini çekebilecek içerik oluşturmaya odaklanmanız gerekir.

Bu nedenle, kitlenin ilgisini çekecek içerik oluşturmanıza yardımcı olabilecek çabalara odaklanın. Doğrudan halkınızdan bir anket sorusu aracılığıyla ne tür içerik tüketmek istediklerini sorabilir ve ardından bunun üzerinde çalışabilirsiniz.

5. İçerik Takviminizi Planlayın

İçerik takviminizi planlamak da çok önemli değil, platformunuz ve hedef kitleniz için tüm araştırmayı yaptıktan sonra şimdi sosyal medya hesabınız için içerik planlamanız gerekecek.

Öncelikle, içeriği hangi hedef kitle için tasarladığınızı ve hangi konuyu seçtiğinizi görmeniz gerekir. Çok spesifik olmalısın. Tüm içeriğinizi web sitesine yazabilir ve daha sonrası için kaydedebilirsiniz.

İlk önce neyi, neyi daha sonra ve bu belirli şeyleri nasıl ve ne zaman göndereceğinizi düşünebilirsiniz. Bu, pazarlama kampanyasının iyileştirilmesine gerçekten yardımcı olabilir.

6. Tutarlı Katılım Yoluyla Takipçilerle Güven Oluşturun

Sosyal medya pazarlaması ve sosyal medyanın kendisinden bahsettiğimizde, o zaman konu sadece içeriğinizi yayınlamakla ilgili değildir.

Hedef kitlenizle iki yönlü sohbet etmeniz gerekiyor, onlarla etkileşime girmeniz gerekiyor. Hedef kitlenizle ne kadar çok bağlantı kurarsanız ve ne kadar destekleyici görünürseniz, kesinlikle daha fazla izleyici çekersiniz.

Bu yüzden hedef kitlenizle herhangi bir şekilde etkileşim kurmaya devam etmelisiniz. Onlarla sizinle iki yönlü konuşmalar yaptığınız sürece iyi gidiyorsunuz.

7. Tutarlı Bir Marka Estetiği için Sosyal Medya Görsellerinizi Seçin

Şirketiniz ister büyük bir uluslararası şirket, ister bir anne-baba dükkanı veya ev tabanlı bir tutku projesi olsun – sahip olunması gereken en önemli temellerden biri tutarlı bir marka kimliğidir. Marka kimliğiniz, şirketinizin hikayesini, özünü ve değerini aynı anda iletmelidir, böylece insanlar sizi hatırlar ve sizinle yankılanır.

Sosyal medyada, çekici görüntülerle tutarlı bir görsel stile sahip olmak, mesajınızı iletmekle kat içinde kaybolmak arasındaki fark anlamına gelebilir. Markanızı sosyal medyada bir sese ve görsel kimliğe dönüştürmek yaratıcı bir süreçtir ve biraz eğlenirken daha anlayışlı olmanıza yardımcı olabilecek çok çeşitli araçlar mevcuttur!

Bir örnek Instasize, tutarlı bir marka estetiği oluşturmak için resimlerinizi ve videolarınızı seçmenize olanak tanıyan bir mobil fotoğraf düzenleme uygulaması. Uygulama, tümü için kullanabileceğiniz benzersiz filtreler, kenarlıklar, kolajlar, metin stilleri ve daha fazlasını içerir. marka sesinizi oluşturun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.