Reklamı kapat
Reklamı kapat
Haberin Merkezi
Haberin Merkezi

Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım

TV’de sinyal yoksa ne yapmalı? İçerik Sorunun nedeni nasıl belirlenir? Yaygın Sorunlar Yazıt ne anlama geliyor? Sinyal seviyesini ne belirler? Nasıl düzeltilir? TV’de sinyal yoksa ne yapmalı, neden antenden görünmüyor, dijital kanallar çalışmayı durdurdu – modern TV ekipmanı sahipleri genellikle bu sorularla servis merkezlerine başvuruyor. Aslında, sorunların çoğunu kendi başınıza çözmek oldukça kolaydır. Bunun nasıl yapılacağı ve […]

26 Şubat 2022 - 13:18 'de eklendi ve 396 kez görüntülendi. A+A-

Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım

TV’de sinyal yoksa ne yapmalı?

İçerik

 1. Sorunun nedeni nasıl belirlenir?
 2. Yaygın Sorunlar
 3. Yazıt ne anlama geliyor?
 4. Sinyal seviyesini ne belirler?
 5. Nasıl düzeltilir?

TV’de sinyal yoksa ne yapmalı, neden antenden görünmüyor, dijital kanallar çalışmayı durdurdu – modern TV ekipmanı sahipleri genellikle bu sorularla servis merkezlerine başvuruyor. Aslında, sorunların çoğunu kendi başınıza çözmek oldukça kolaydır. Bunun nasıl yapılacağı ve TV’ye zarar verilmeyeceği hakkında daha ayrıntılı olarak konuşmaya değer.

Sorunun nedeni nasıl belirlenir?

Televizyon sinyalinin olmaması, hem modern Akıllı TV sahiplerinin hem de analog model sahiplerinin karşılaştığı oldukça yaygın bir sorundur. Burada verilerin kaynağını netleştirmeniz gerekiyor . Örneğin, bir antenden veya uydu çanağından gelen bir cihazı gösterir veya kablo ağlarına bağlı olabilir. Ayrıca alıcının çalışıp çalışmadığını, kurulu ise kablonun sabit olup olmadığını netleştirmeye değer.

TV’de sinyal olmamasının yaygın nedenleri arasında birkaç tane var.

 • “Plaka”nın yanlış montajı . Bu durumda alıcı çok zayıf bir sinyal yayınlayabilir veya hiç iletmeyebilir. Ayrı kanallar olabilir, görünebilir ve kaybolabilir. Ek olarak, sinyal kalitesi çalışma koşullarından etkilenir: buzlu bir “plaka” her zaman daha kötü çalışır.
 • Kablo hasarlı . Bu, özellikle sinyal kaynağı açık havada olduğunda sıklıkla olur. Bu durumda geçebilir, ancak çok zayıf. Çoğu zaman, TV ekranı basitçe “Sinyal yok” diyecektir.
 • Yerleşik alıcı veya harici set üstü kutu bozuk. Servis merkezi uzmanları arızayı daha doğru teşhis edebilir. Karmaşık bir elektronik cihazı sökmeye yönelik bağımsız girişimler, tamamen başarısız olmasına neden olabilir.
 • Uydu veya kablo TV göstermiyor. Genellikle sorun, sinyal bozulmasının ön “belirtileri” olmadan yalnızca belirli saatlerde ortaya çıkar. Operatör – servis sağlayıcının web sitesindeki verileri kontrol etmeye değer. Önleyici bakım sırasında TV sinyali alınamayacaktır. İş ilerleme verileri, alıcı menüsünde, dekoder ayarları bölümünde de bulunabilir.
 • Ön ek asılı kaldı, sinyal kayboldu. Bu, kablolu televizyon tekrarlayıcılarında meydana gelen tipik bir arızadır. Basit bir yeniden başlatma, 30-60 saniye boyunca ağdan ayrılan cihazla ilgili sorunu çözmeye yardımcı olacaktır.
 • Dış nedenlerden dolayı uydu “çanağından” gelen sinyal kayboldu. Bu genellikle parazit görünümünden veya anten yönündeki bir değişiklikten kaynaklanır. Örneğin, kuvvetli bir rüzgar, dolu, yukarıdan inen bir kuş tarafından yerinden edilebilir. Ayrıca, istikrarlı resepsiyon yolunda, komşu bölgelerde yeni bir bina olabilir. Daha iyi bir anten konumu bulmak sorunu çözmeye yardımcı olacaktır.
 • Smart TV sürümü eski. Eski işletim sistemi artık desteklenmiyorsa, TV’deki sinyal kaybolacaktır. Güncellemeyi indirmeniz ve bir USB sürücüden yüklemeniz veya cihazı Wi-Fi’ye bağlamanız gerekir. Ön ekler genellikle otomatik olarak güncellenir.

Bunlar, kullanıcının sorunun yüzeysel bir çalışmasıyla nedenlerini kendi başına tanımlayabileceği ana sorunlardır. Daha derin bir teşhise ihtiyacınız varsa, önce ekranın tam olarak yüklemeden sonra nasıl göründüğüne, hangi TV işlevlerinin mevcut olduğuna daha yakından bakmalısınız.

Yaygın Sorunlar

Bir komplekste kararlı bir televizyon sinyalinin sağlanmasıyla ilgili sorunları dikkate almak her zaman gereklidir. Tüm dış nedenler hariç tutulursa veya güvenilir bir şekilde belirlenemiyorsa, eşlik eden faktörlere çok dikkat etmeye değer. Örneğin, ekranda herhangi bir görüntünün varlığı, yazıtlar. Tüm bu bilgiler, sorunun kaynağı hakkında daha iyi bir fikir edinmenize yardımcı olacaktır.

Eksik ekran görüntüsü

Görüntünün tamamen veya kısmen kaybolması genellikle TV’nin kendisindeki teknik sorunları gösterir . Daha doğru bir “teşhis”, kendi kendine teşhis sırasında neyin kurulabileceğine bağlı olacaktır.

mavi arka plan

Çoğu zaman, bir kullanıcı bir resmin yokluğundan bahsettiğinde, yayınlanan resim yerine görünen mavi bir arka plan anlamına gelir. Kinescope TV’den bahsediyorsak, hafızadaki kesintilerden veya bu tondan sorumlu video amplifikatörünün bozulmasından bahsedebiliriz. Plazma panelde böyle bir sorunun kaynağı sinyal işleme ünitesinin arızalanmasıdır. Birkaç tane var, sadece atölyede tam olarak hangi modülün arızalı olduğunu belirlemek mümkündür.

Bir LED TV veya LCD ekranda mavi bir ekran belirirse, sorun matristedir. Cihazın kendisinin maliyetiyle karşılaştırılabilir, tam bir değiştirmeye ihtiyacı var. Görüntünün olduğu mavi ekran – kanal numaraları, menü öğeleri, sinyal olmadığında ortaya çıkar. Sebep, anten veya kabloda ve ayrıca cihazın yanlış seçilmiş çalışma modunda olabilir.

Güç açıldıktan sonra görüntü kaybı

Modern bir LCD TV’de marka veya işletim sisteminin adının yer aldığı açılış ekranı normal şekilde yüklenir ve ardından görüntü kaybolursa, kablo bağlantı alanında, tunerde bir arıza aramanız gerekir. Soketten düşen bir tel nedeniyle sinyal kaynağı ile temasın bozulmuş olması mümkündür. Görüntü kaybolacak, belki de nedeni görüntünün uzaktan kumandadan yayınlanmasının devre dışı bırakılmasında yatmaktadır . Ses normal modda yayınlanır, kanallar değiştirilir. Sadece resim olmadan çalışma modunu iptal eden düğmeye basmak kalır.

Siyah veya kısmen siyah ekran

Açılmaya tepkinin tamamen olmaması, ekranın siyah rengi genellikle arızanın oldukça ciddi olduğunu gösterir. Kayda değer birkaç olası neden vardır.

 • Arızalı arka ışık. Bu durumda TV, ekran parlaklığını ayarlamak dışında tüm işlevleri korur. Üzerine bir el feneri yakarak görüntüyü görebilirsiniz. LED arka ışığının değiştirilmesi servis merkezinde gerçekleştirilir. Eğer işi kendiniz yaparsanız, matrise veya diğer parçalara zarar verebilirsiniz.
 • TV hiç açılmıyor, etrafta gözle görülür bir yanık kokusu var. Büyük olasılıkla, nedeni bir güç dalgalanmasıdır. Cihazın enerjisini kesmek gereklidir, bir onarım uzmanına başvurun.
 • Açık veya parlak renkli yatay şeritli siyah ekran. Nedeni ise kadro. Sorun esas olarak kinescope TV’lerde ortaya çıkıyor, ünite değiştirilerek çözülüyor. Dikey şerit, hat tarayıcıda transformatörün bozulduğunu gösterir.
 • TV açılır, ekran hemen kapanır. Sorunun ağdan gelen zayıf bir güç kaynağı olması muhtemeldir. Kabloyu ve güç kaynağını, soketi, tüm dairede voltaj varlığını kontrol etmek gerekir.
 • Ses yok, görüntü yok, ekran açık. Video işlemcisi muhtemelen bozuk.

Bunlar, ekrandaki görüntünün kaybolmasının sebeplerinden sadece birkaçı. Arıza ciddiyse, cihazı prize takılı bırakmamak daha iyidir, en kısa zamanda sihirbazı aramayı denemelisiniz.

Dijital kanal yok

Tamamen dijital bir TV sinyaline geçişle ilgili sorun, tüketicilerden birçok soruya yol açtı. TV bir kabloya bağlıysa , gelen verilerin kararsızlığı birçok faktöre bağlı olabilir. Örneğin, harici parazitin etkisiyle: arabalarda, kuşlarda ateşleme sistemleri, ortak bir ev sinyal amplifikatörünün kalitesiz. TV’nin veya alıcı kutusunun bozuk olduğunu varsaymayın. Bazen devam eden bakım çalışmaları ve hatta kötü hava koşulları nedeniyle bir sinyali yakalamak oldukça zor olabilir.

DVB-T2 üzerinden veri iletiminin kalitesindeki kaybı en aza indirmek için , bağlı olduğu kabloyu doğru şekilde konumlandırmanız gerekir. Tel ne kadar yüksekte bulunursa, sinyali o kadar fazla parazit etkiler. Ek olarak, set üstü kutusundan uzaklığı – harici bir alıcı veya yerleşik bir TV ünitesi – de önemlidir.

Dijital kanalların kaybı hava koşullarından kaynaklanıyor olabilir : kışın alım, sıcak havalarda yaz aylarında olduğundan daha iyi olacaktır. Yılın sıcak dönemlerinde ağaçlarda yoğun bitki örtüsünün bulunması, açık havada kurulu bir antenden gelen sinyali koruyabilir. Sorun uzun süre devam ederse, bir amplifikatör satın almak mantıklıdır. Antenin yanına mümkün olduğunca yakın yerleştirilir. Kanal alımı daha güvenli hale gelecektir.

Harici bir alıcı – set üstü kutu aracılığıyla bağlantı, fişin TV jakı veya alıcının kendisiyle temasındaki bir kesinti nedeniyle bozulabilir. Bu, özellikle cihazlar taşınmışsa veya taşınmışsa sıklıkla olur. En ufak bir çaba veya sarsıntı, SCART veya “lale” nin resmi yayınlamayı durdurmasına neden olacaktır. Ek olarak, kabloda bir kopma olabilir: yeni bir tane satın almaya ve çalışırken test etmeye değer.

Önemli! Hepsi olmasa da sadece bazı kanallar kaybolursa, sorun birkaç kaynaktan sinyal almakta olabilir. Set üstü kutunun manuel olarak yapılandırılması, sorunun çözülmesine yardımcı olacaktır.

Yazıt ne anlama geliyor?

Genellikle TV, açıldığında veya ekipmanın çalışması sırasında monitörde sinyal olmadığını bildirir. Modern Akıllı TV’ler, ipuçları içeren böyle bir sistem mektubu yayınlar. Örneğin, mesaj, kaybın nedeninin tam olarak nerede olduğu hakkında bilgi içerebilir: ağ kablosuyla temas yok. Bu tür bilgi ipuçları, yalnızca favori dizilerini veya uzun zamandır beklenen gişe rekorları kıran bir filmi TV’de izlemek isteyen deneyimsiz bir kullanıcı için çok yararlı olabilir.

“Sinyal yok” yazısının sürekli askıda kalması gerekmez. Bazen yayını kesiyor, sonra kayboluyor. Bu tür kısa süreli parazit genellikle araçların geçişi, rüzgar esintilerinin anteni üzerindeki etkisi ile ilişkilidir. Şebeke voltajındaki bir düşüş nedeniyle TV’yi kapatmadan önce “Sinyal yok” yazısı da görünüyor. Her durumda, kaybolma nedenleri TV’nin kendisinde değildir, ancak bunları harici bağlantı kaynaklarında aramanız gerekir.

Sinyal seviyesini ne belirler?

Bir televizyon sinyalinin kalitesi, dijital formatta bile oldukça kararsız bir kavramdır. Hava koşullarından etkilenebilir: bulutluluk, rüzgar şiddeti ve diğer dış müdahaleler. TV sabah kötü gösteriyorsa ve akşama kadar sinyal almayı bıraktıysa, bu tür sorun kaynaklarının aniden ortaya çıkmadığından emin olmalısınız. Örneğin, yoğun bulutlu havada, kar yağışında TV, parazit kaybolana kadar boş bir ekran gösterebilir.

Mekanik bir bariyerin görünümü: yeni bir bina, yapı, bir televizyon sinyalini yayınlamak için ciddi bir sorun haline gelebilir. Bu durumda anteni hareket ettirerek en uygun alım noktasını bulmalısınız. DVB-T2 ile çalışan TV’lerde sinyal seviyesi 60 ile 84 dBuV arasında değişmektedir – bunlar standart değerlerdir. Görüntü ne kadar gürültülü olursa, ayarlanması o kadar zor olur. Her frekans için bu gösterge farklı olacaktır. Koaksiyel kabloların kullanılması, dış parazitlerin etkisini azaltmaya yardımcı olur.

Nasıl düzeltilir?

Bazen iletim hatalarını düzeltmek için çok az şeye ihtiyaç duyulur. Örneğin, dijital kanallar bir çanak, iç veya dış antende kısmen kaybolursa, tunerin manuel ayarıyla tekrar açılabilirler. Bu şu şekilde yapılır:

 • belirli bir bölge için mültipleks kanal sayıları belirtilir;
 • her biri için ayarları manuel olarak ayarlayın.

Sinyalin geçici olarak kesilmesine neden olan darbe girişimi, motorlu taşıtların ateşleme sistemlerinin başlamasıyla ilişkilidir. Etkileri, geleneksel kabloyu çift ekranlı bir koaksiyel kabloyla değiştirerek veya anteni daha yükseğe taşıyarak da azaltılabilir.

Arızası cihazın kendisinin teknik arızalarıyla ilişkili olan bir TV’yi onarmak evde neredeyse imkansızdır. Tabii ki, tam teşekküllü bir atölyeye sahip bir radyo amatörü bu görevle başa çıkacaktır. Ancak hazırlıksız bir mal sahibi için cihazın kasasını kendi başına açmamak daha iyidir, çünkü parçalarındaki artık voltaj bile sağlık için çok tehlikelidir.

Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım 

AV sinyali kaybı, zorunlu mod değişikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Uzaktan kumanda üzerinde bulunan Source veya AV/TV butonu ile hangi parametrelerin ayarlandığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Başka bir mod seçilirse standart değerlere dönmeniz gerekir. Yeni bir TV’de “Sinyal Yok” işareti, anteni bağlamanız ve kanalları ayarlamanız gerektiğini gösterir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Samsung bulaşık makinesi lc hatası Samsung bulaşık makinesi lc hatası

SAMSUNG BULAŞIK MAKİNESİ LC HATA KODU Bir gün bulaşık makinesinin altında su bulabilirsiniz. Ancak çağdaş Samsung bulaşık makinele...

Samsung çamaşır makinesi 4c hatası Samsung çamaşır makinesi 4c hatası

SAMSUNG ÇAMAŞIR MAKİNESİ – HATA KODLARI: 4E, E1, 4C, CHE Samsung çamaşır makinesi, 4E, E1, 4C, CHE hata kodları veriyor – 3...

Kurt köpeği cinsleri Kurt köpeği cinsleri

Kurtlara benzeyen 15 köpek türü Pek çok insan köpeklerin doğrudan onlardan türedikleri için kurtlara benzediğine inanır, ancak bazı ara...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Samsung bulaşık makinesi lc hatası Samsung bulaşık makinesi ...

SAMSUNG BULAŞIK MAKİNESİ LC HATA KODU Bir gün bulaşık makine...

Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım Tv sinyal yok diyor ne ya...

TV’de sinyal yoksa ne yapmalı? İçerik Sorunun nedeni n...

Samsung çamaşır makinesi 4c hatası Samsung çamaşır makinesi ...

SAMSUNG ÇAMAŞIR MAKİNESİ – HATA KODLARI: 4E, E1, 4C, C...

Kurt köpeği cinsleri Kurt köpeği cinsleri

Kurtlara benzeyen 15 köpek türü Pek çok insan köpeklerin doğ...

Siyah köpek cinsleri Siyah köpek cinsleri

Kara Köpek: Kara Köpek Arayanlar İçin 10 Cins Diğer nedenler...

Av köpeği cinsleri Av köpeği cinsleri

En iyi av köpekleri Bazen avcıdan daha önemlidirler. Bi...

Büyük köpek cinsleri Büyük köpek cinsleri

10 büyük köpek ırkı Boyutlarına göre özel bakım gerektiren d...

Manyetik indüksiyon nedir? Manyetik indüksiyon nedir...

ELEKTRİKSEL VE ​​ELEKTROMANYETİK İNDÜKSİYON Teşvik etmek, bi...

İndüksiyon nedir? İndüksiyon nedir?

Birçok endüstride eritme, ısıtma ve kaynak uygulamaları için...

İndüksiyon tabanlı tencere ne demek İndüksiyon tabanlı tencer...

İndüksiyonlu Tencere Nedir? İndüksiyonlu ocaklar giderek dah...

Moda
Çocuk Odası Dekoru HABERLERİ
Tavan