Yapay Zeka E-posta Pazarlamasını Nasıl Değiştiriyor?

AI, teknolojinin geleceğidir, ancak zaten e-posta pazarlama kampanyalarımızda çoktan mevcuttur.

Yapay zeka (AI). Bu, şu anda pazarlama endüstrisindeki büyük moda sözcüklerden biri, bu yüzden duymuşsunuzdur. Peki günlük yaşamlarımızda gerçekten nasıl bir rol oynuyor ve pazarlamacılar olarak şu anda yaptıklarımızı nasıl etkiliyor?

Bu yüklü bir soru olabilir. Ancak bu makalenin amaçları doğrultusunda, AI’nın e-posta pazarlamasını nasıl etkilediğine daha yakından bakacağız. Farkında olun ya da olmayın, AI zaten e-posta pazarlamasını devralmaktadır.

Grafik başlığı: Yapay zekanın pazarlamadaki etkileri

AI, pazarlama dünyasında halihazırda oldukça etkili oluyor. Bu grafik, pazarlamacıların yapay zeka teknolojisinin kullanımıyla iyileştirmeler gördüğü alanlardan birkaçını gösteriyor. Temel olarak, açık oranlardan gelişmiş gelir rakamlarına kadar her alanda rakamları iyileştiriyor.

AI’nın bugün iyileştirmeye yardımcı olabileceği e-posta pazarlamasının farklı alanlarına hızlı bir bakış.

  • Optimum gönderme sürelerini belirleyin
  • Kişiselleştirmeyi geliştirin
  • Kuponlar ve indirimlerle satışları artırın
  • Doğru mesajı bulmak için A / B testi

Optimum Gönderme Sürelerini Belirleme

Gönderme saatleri, açık oranlarınızı artırabilir veya bozabilir. Ama ne zaman olduğunu nasıl anlarsın e-posta göndermek için en iyi zaman müşterilerinize?

Elbette, hızlı bir Google araması yapabilir ve hangi günlerin ve saatlerin en yüksek açılma oranlarına sahip olduğunu söyleyen sonsuz sayıda makale bulabilirsiniz – ancak daha iyi bir yol var. Doğru e-posta hizmetiyle, müşterilerinizin eylemlerine dayalı bir algoritma geliştirmek için yapay zekanın gücünden yararlanabilirsiniz.

Bu, e-posta gönderme sürelerinizin günümüz pazarlama dünyasında nasıl görünmesi gerektiğidir. Herkes aynı değildir ve tek bir toplu e-posta göndermek artık müşterilerinize ulaşmanın en iyi yolu değildir. İstek ve ihtiyaçlarını anlamak, uzun vadede açık ve dönüşüm oranlarını artıracaktır. Görüntü izniyle Oracle.

Müşteri tabanınız hakkında sahip olduğunuz verileri analiz etmek, müşterilerinizin sizden tam olarak ne zaman haber almak istediğini size söyleyecektir. Muhtemelen sadece bir mükemmel zaman olmadığını, aslında her insan için farklı bir zaman olduğunu göreceksiniz.

Oradan, e-postalar kişilere tercihlerine göre otomatik olarak gönderilebilir. Daha yüksek açılma oranlarına yol açar ve bu da umarız daha fazla dönüşüm ve satış sağlar. Her Çarşamba saat 10’da bir grup e-posta göndermek, müşterilerinize ulaşmanın en iyi yolu olmayabilir ve yapay zeka bu alışkanlığı kırmanıza yardımcı olabilir.

Gönderme sürelerinizi optimize etmek, katılım oranlarınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Bu hem mobil hem de masaüstü uygulamaları için geçerlidir. İstatistikleri görmezden gelerek dönüşüm kaybetmeyin. Görüntü izniyle Maviye kayma.

E-posta Kişiselleştirmesini İyileştirin

Kişiselleştirme son derece önemlidir ve çoğu kuruluşta zaten tartışma konusu olmuştur. Bu nedenle, e-posta pazarlama kampanyalarınıza zaten kişiselleştirme taktikleri uyguluyorsunuz. Müşteri adlarını kullanmak için kişiselleştirme belirteçlerini kullanmak ve onlara ürünleriyle ilgili izleme ayrıntılarını sağlamak gibi basit şeyler bile iyi bir adımdır.

Ancak AI’daki gelişmelerle kişiselleştirme tamamen yeni bir seviyeye alınabilir. Derinliklere dalacak kadar cesur olan pazarlamacılar tahmini kişiselleştirme uzun vadede sular ödüllendirilecek.

E-posta kişiselleştirme, pazarlamacıların zayıflık ve gelişme alanı olarak tanımladıkları bir alandır. AI’dan biraz yardım alarak e-posta kişiselleştirmede ustalaşmış olsaydınız sahip olabileceğiniz rekabet avantajını hayal edin. Görüntü izniyle Liveclicker.

Tahmine dayalı kişiselleştirme dediğimizde bahsettiğimiz alanlar şunlardır:

  • Segmentasyon
  • Ürün önerileri
  • İçerik
  • Zaman optimizasyonu gönder
  • Müşteri yolculuğu otomasyonu

Müşteri tabanınızı anlamak ve bu gelişmiş taktikleri kullanmak, geliri% 22 artırabilir ve hatta tıklama oranlarını% 80’in üzerine çıkarabilir. Neden bu rakamları görüyoruz? Çünkü müşterinize istedikleri bilgileri veriyorsunuz ve basitçe otomatik, makine tarafından belirlenmiş yanıtlar oluşturmak yerine kişisel düzeyde onlarla iletişim kuruyorsunuz.

Tahmine dayalı kişiselleştirme nasıl çalışır? Her müşteri için farklı bir e-posta pazarlama programını özelleştirmek için müşteri davranışını ve ilgi alanlarını analiz etmeye yardımcı olur. AI, müşterilerinizin hangi bilgileri almak istediğini ve gelen kutularını kontrol ederken hangi bilgileri açmaları daha olası olduğunu bilme yeteneğine sahiptir.

Elbette, bu bilgiler havadan ortaya çıkmıyor. Aslında her etkileşimde müşterilerinizle ilgili bu bilgileri topluyorsunuz. Satış döngünüz boyunca kendi yollarına çalıştıkları için, sorular soruyor ve verileri topluyorsunuz – yapay zeka sistemi basitçe işliyor.

Kişiselleştirmenin size sağladığı önemden ve büyük miktarda fırsattan yeterince yararlanmadıysak, işte birkaç istatistik daha. E-posta ile pazarlama çabalarınızı kişiselleştirmek size daha fazla açık oranlar, tıklama oranları ve satışlar sağlayacaktır. Bu sizin için yeterince ikna edici değilse, ne olduğundan emin değiliz. Görüntü izniyle BlueVenn.

Doğru Kuponlarla Satışları Artırın

Bu, tahmini kişiselleştirme fikrini takip ediyor, ancak alt satırınızda doğrudan bir etkiye sahip olduğu için, hakkında konuşmanın önemli olduğunu düşündük. Müşterilerinizin hangi ürünleri satın almak istediğini tam olarak biliyorsanız, onları bu satın alma işlemlerini yapmaya ikna etmek için teklifler gönderebilirsiniz – değil mi?

İşte yapay zekanın başarmanıza yardımcı olabileceği şey tam olarak budur. Müşterinizin satın alma ve göz atma alışkanlıklarına ilişkin tüm verilerle, onlara aradıklarını bile bilmeden aradıkları ürünü pratik olarak sağlayabilirsiniz.

AI teknolojisi, müşterilerinizin hangi ürünleri satın almakla ilgilenebileceklerini belirlemek için tüm verilerini ve alışkanlıklarını tarayabilir. Oradan, bu ürünler için geçerli olacak bir kupon veya indirim e-postaları gönderebilirsiniz. Kişiselleştirilmiş kuponlar sağlamak motive eder İnsanların% 39’u daha fazla harcayacakyani satışlarınızı artıracak ve bir indirimle müşterilerinizi mutlu edeceksiniz.

Bu grafik, kuponlu ve kuponsuz gönderilen bir e-posta kampanyasının performansını gösterir. Bunun fazla açıklamaya ihtiyacı yok, kuponlu e-postaların kuponsuz olanlardan çok daha iyi performans gösterdiğini görmek kolay. Görüntü izniyle Dikkat.

Doğru Uyumu Bulmak için A / B Testi

A / B testi uzun süredir e-posta pazarlamasının bir parçası, ancak yapay zeka yardımıyla gelişiyor. Test artık tamamen AI araçları aracılığıyla yapılabilir. Konu satırlarını, tasarım öğelerini, harekete geçirici mesajları ve ürün tekliflerini test edebilirsiniz.

Yapay zeka aracılığıyla, neyi test etmek istediğinize, ne kadar süreyle ve kaç kişiye bağlı olarak belirli parametreler ayarlayabilirsiniz. Ardından, bunlar karşılandıktan sonra, sistem otomatik olarak hangisinin en iyi performans gösterdiğini belirleyecek ve bunu kalan gruba gönderecektir.

A / B testi, müşteri tabanınız için en iyi olanı test etmenize, analiz etmenize ve anlamanıza olanak tanır. İnsanların sizden ne görmek istediklerini, sağladığınız şeyle nasıl etkileşimde bulunduklarını ve gelecekteki e-posta kampanyaları için nasıl iyileştirebileceğinizi görmek için eşsiz bir fırsat sağlar.

A / B testi senaryosu böyle görünecektir. Yapay zeka teknolojisi sürecin bir parçası olduğunda, süreç boyunca kişileri filtreleyecek ve hangi e-postanın en iyi performansı gösterdiğini belirleyecektir. Ardından, kazanan e-postayı belirlenen kişi listesinin geri kalanına gönderir. Görüntü izniyle Gönderinblue.

Gördüğünüz gibi, AI bugün uyguladığımız e-posta pazarlamasında zaten büyük bir rol oynuyor. Pazarlama ekibiniz, bugün müşteri tabanınıza ulaşmak için bu tekniklerin tümü olmasa bile bazılarını zaten kullanıyor.

Ama AI’yı tam potansiyeline mi kullanıyorsunuz? İlerleyen pazarlama planınızda gönderim sürelerini optimize etmek veya tahmini kişiselleştirme uygulamak için zaman ayırmadıysanız, şimdi başka bir göz atmanın ve nerede öne çıkmak istediğinizi belirlemenin tam zamanı.

AI teknolojisiyle her zaman gelen soru, bundan sonra ne olacağıdır. Yapay zekanın yavaşlamadığını ve müşterilerimizi anlamamıza ve pazarlamamızı geliştirmemize yardımcı olmaya devam edeceğini biliyoruz. Şimdi, yeni teknolojiler ortaya çıktıkça, eğrinin bir adım önünde olmanız, AI çoğunluğuna geçmeniz ve rekabette öne geçmeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.