Yapay Zeka Nedir ve E-posta Pazarlamasını Nasıl Geliştirebilir?

Muhtemelen etrafta dolaşan yapay zeka ifadesini duymuşsunuzdur, e-posta pazarlamanızı geliştirmek için nasıl kullanacağınızı öğrenin.

Görüntü izniyle Pexels.

Yapay zeka olarak da bilinen yapay zeka, bir Syfy filminden çıkan bir kelime gibi gelebilir. Ancak AI, kurgu bir hikayede uydurulmuş bir şey değildir, aslında, neredeyse herkesin verilerini anlamak için kullanabileceği bir şeydir.

AI, tüm sektörlerdeki şirketler için çok değerli bir araç haline geldi. İnsanların dakikalar içinde sıralaması haftalar sürecek verileri çıkarabilir. Bunun da ötesinde, AI, müşterilerin ne olduğunu daha iyi anlamak ve gelecekteki eylemlerini tahmin etmek için kalıpları öğrenebilir ve tanımlayabilir.

İşte bu yüzden şirketler için pazarlama çabalarını iyileştirmek için harika bir çözüm. Bu makalede, yapay zekanın ne olduğuna ve sizi nasıl ele alabileceğine daha yakından bakacağız. eposta pazarlama bir sonraki seviyeye.

İşte ele alacağımız konuya bir bakış:

 • Yapay zekanın ne olduğuna ve pazarlamayla nasıl çalışabileceğine hızlı bir bakış
 • AI ile e-posta gönderme sürelerinin nasıl optimize edileceğine bakın
 • Yapay zekanın liste segmentasyonunuzu iyileştirmenize nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin
 • Müşterilerinizde hangi içeriğin yankı uyandırdığını anlayın
 • Daha kişiselleştirilmiş bir deneyim için müşterilerinize önereceğiniz ürünleri belirleyin

Yapay Zeka 101

Başlamadan önce, e-posta pazarlamanızı geliştirmenize yardımcı olabilir, öncelikle AI’nın ne olduğunu anlamanız gerekir. Birçoğu için yapay zeka, işlerine uygulanmayan fütüristik bir teknoloji gibi görünebilir – ama aslında durum böyle değil.

Geliri artırmak için yeni bir fırsat arıyorsanız, AI harika bir yatırımdır. Önümüzdeki yıl da ürettiği gelirin artmaya devam etmesi bekleniyor. Görüntü izniyle Forbes.

Aslında terim yapay zeka aslında 1956’da icat edildi. Şimdi bugün bildiğimiz teknolojinin aynısı değildi, ancak bu, AI’nın ne kadar süredir var olduğunu bir perspektif haline getirmenize yardımcı oluyor.

Peki yapay zekayı nasıl tanımlarız? Esasen, AI normalde bir insanın yapmasını gerektiren görevleri yerine getirebilen bilgisayar sistemleri geliştirme sürecidir.

Birkaç insan AI’nın öğrenebileceği görevler içermek:

 • Görsel algı
 • Konuşma tanıma
 • Karar verme
 • Dil çevirisi

Yapay Zeka ve Pazarlama Birlikte Nasıl Çalışır?

Yapay zeka harika bir pazarlama aracıdır çünkü veriye dayalı kararlar almanıza izin verir ve müşterilerinizin etkileşimine göre kampanyaları otomatik olarak ayarlayabilir. Yapay zekayı kullanmak, müşterilere sohbet robotları aracılığıyla hızlı bir şekilde yanıt vermenize, tarama geçmişine dayalı ürün önerileri sağlamanıza ve reklam hedefleme uygulamalarınızı iyileştirmenize olanak tanır.

Pazarlama alanında yapay zeka kullanmanın birçok nedeni vardır. Potansiyel müşterileri belirlemek için görevleri kolaylaştırmaktan, iki eli ve eli kullanmak herhangi bir şirket için değerli olacaktır. Görüntü izniyle SlideShare.

Yapay zeka teknolojisini pazarlama stratejinize entegre ederek, müşteri deneyimini geliştirme ve yatırım getirinizi artırma fırsatına sahip olursunuz. Artık yapay zekanın ne olduğu hakkında temel bir anlayışa sahip olduğunuza göre, onu e-posta pazarlamanızı geliştirmek için kullanabileceğiniz dört yola bir göz atalım.

İşte Yapay Zeka E-posta Pazarlamanızı Nasıl Geliştirebilir?

Pazarlamada, yapabileceğiniz birkaç yol vardır. AI teknolojisinden yararlanın – ve bu e-posta pazarlaması için de geçerlidir. Yapay zeka teknolojisini kullanmak, abonelerinize daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmanıza ve ne istediklerini bilmenin tahminini ortadan kaldırmanıza olanak tanır.

AI teknolojisine yatırım yaparak, açık ve tıklama oranlarından gelişmiş etkileşim ve satışlara kadar artan ölçümleri hızla göreceksiniz. Tüm müşteri verilerinizi bir düğmeye tıklayarak madencilik yapma kapasitesine sahip olmak, gözlerinizi tamamen yeni bir dünyaya açacaktır.

E-posta pazarlamanızı geliştirmek için AI teknolojisinin kullanılabileceği dört yönteme bir göz atalım.

Daha Yüksek Açılma Oranını Görmek İçin Gönderme Sürelerini Optimize Edin

Abonelerinize ne zaman e-posta göndereceğinizi bilmek her zaman bir sorundur. E-posta göndermek için araştırma yapıp “en iyi zamanı” bulabilseniz de, bu gerçekten müşterilerinizin en aktif olduğu zamana bağlıdır.

Sektördeki en iyi uygulamaları takip ederseniz, Salı günleri e-posta göndermek daha fazla etkileşim alma eğilimindedir. Peki ya her müşteriye ayrı ayrı göndermek için en iyi zamanı ve günü tam olarak belirleyebilseydiniz? AI teknolojisi ile bunu yapabilirsiniz. Görüntü izniyle Pazarlama Uzmanları.

AI teknolojisini kullanarak, müşterilerinizin en aktif olduğu zamana ilişkin kalıpları öğrenmeye başlayabilir ve bu zaman dilimi içinde e-posta göndermeye başlayabilirsiniz. Bunu belirledikten sonra, müşterilere yalnızca en aktif oldukları zamanlarda e-posta göndermeye başlayabilirsiniz.

Kulağa büyük bir girişim gibi gelebilir, ancak AI teknolojisi bu bilgileri tam olarak belirlemenize ve her müşteri için ayrı ayrı doğru zamanda kolayca e-posta göndermenize olanak tanır. E-postalarınızın gönderme zamanını optimize ederek, yalnızca kişiselleştirmeyi iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda dönüşüm oranlarınızı da artırırsınız.

Abone Listenizi Daha Kolay Bölümlere Ayırın

Abone listelerinizi bölümlere ayırma hiç bu kadar kolay olmamıştı. AI teknolojisi, süreci otomatikleştirebilir ve insan hatası veya önyargı olasılığını denklemden çıkarabilir. Müşterilerinizi demografik bilgilerine, ilgi alanlarına, önceki satın alma davranışlarına ve çok daha fazlasına göre öğrenecek ve segmentlere ayıracaktır.

Bu bilgilerle, abonelerinizi özel ilgi alanlarına ve ihtiyaçlarına göre hedeflemeye başlayabilirsiniz. Onlara alakalı içerik sağlama konusunda ne kadar doğru olursanız, e-postayı açma ve sitenize tıklama olasılıkları o kadar artar.

Yapay zeka tarafından oluşturulan liste segmentasyonu yardımıyla çalıştırabileceğiniz birkaç kampanya türü:

 • Kullanıcı demografisine göre yerelleştirilmiş kampanyalar
 • Kullanıcıların etkin olmamasına göre elde tutma kampanyaları
 • Göz atma veya alışveriş davranışlarına dayalı ürün önerisi e-posta kampanyaları
 • Kullanıcıları eksik bir alışveriş sepetine geri götürmek için terk edilmiş alışveriş sepeti kampanyaları
 • Bir satın alma işlemini tamamlamak için teşvike ihtiyaç duyan kullanıcılar için kupon veya indirim kodları

Müşterileriniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, e-posta ile pazarlama deneyimini geliştirmenize yardımcı olacaktır. Buna karşılık, artan açma ve tıklama oranları göreceksiniz ve bu da dönüşümlerde bir artışa yol açacaktır.

Kişiselleştirmeyi Geliştirin ve Müşterilerinize Doğru İçeriği Gönderin

Yapay zeka, abonelerinizin e-postaları açarken etrafındaki kalıpları tahmin edebildiği gibi, en çok hangi içerikle etkileşimde bulundukları hakkında daha fazla bilgi edinmek için aynı şeyi yapabilir. Bu değerli bir araç olabilir ve müşterilerinize yalnızca en alakalı içerik ihtiyaçları için.

İçerik kişiselleştirme, pazarlamada AI kullanmanın en önemli nedenlerinden biridir. Müşterilerinizin ne aradığını belirlemenize yardımcı olacak ve daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmanıza olanak sağlayacaktır. Görüntü izniyle Smart Insights.

Hangi içeriğin ne zaman gönderileceğini bilmek, e-posta pazarlama ölçümlerinizde büyük bir fark yaratabilir. Günümüzde ve çağda, aboneleriniz sizden onlara kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmanızı ve ne istediklerini bilmenizi bekliyor – AI bunu başarmanıza yardımcı olabilir.

Tüm e-posta etkileşim verilerinizi benimsemek birisinin haftalar alacaktır, ancak AI size bu çıktıyı hızlı bir şekilde sağlayabilir. Müşterilerinizin tam olarak neyle etkileşime girdiğini anladıktan sonra, benzer içerik oluşturmaya başlayabilir veya ilgisiz herhangi bir içerikten onları bunaltabilirsiniz.

Müşterilerinizin Gerçekten İstediği Ürün Önerilerini Sağlayın

Tahmine dayalı ürün önerileri, AI teknolojisinin e-posta pazarlamanızı bir sonraki seviyeye taşımasının başka bir yoludur. Müşteri davranışını ve alışveriş alışkanlıklarını izleme becerisine sahip olarak, bir müşterinin daha sonra hangi ürünlerle ilgilenebileceğini tahmin edebilirsiniz. Ardından, onlara bu ürünü tanıtan bir e-posta gönderebilirsiniz.

Ürün önerileri, etkileşimi iyileştirmenin ve satın almayı artırmanın harika bir yoludur. Müşterilerinizin neye ihtiyacı olduğunu öğrenmenize yardımcı olması için AI kullanmak, deneyimlerini iyileştirecek ve satışlarınızı artıracaktır. Görüntü izniyle Ve.

Bu harika bir araçtır çünkü müşterilerin şirketinizle önceki etkileşimlerine dayanarak neyle ilgilendiğini bilir. Onlara beğenebileceklerini düşündüğünüz ürünleri göndererek karanlıkta çekim yapmıyorsunuz, aslında tanıttığınız ürünlerle biraz ilgilendiklerini biliyorsunuz.

Ürün önerilerini doğrudan müşterinizin gelen kutusuna göndermek satışlarınızı doğrudan artıracaktır. Kadar önerildi E-ticaret sitesi gelirinin% 31’i kişiselleştirilmiş ürün önerileriyle oluşturulur.

Ürün önerileriyle, dahil olan herkes için bir kazan-kazan durumu. Müşterileriniz, ihtiyaçlarına göre yeni bir ürün öğrenecek ve artan satışlardan elde edilen gelirde bir artış göreceksiniz.

Geleceğe doğru ilerlerken, AI’nın e-posta ile pazarlama dünyasında bir öncü olarak devam ettiğini görmeyi umuyoruz. Pazarlamayı geliştirme ve veriye dayalı kararlar sağlama potansiyeli ile popülerliğini artırmaya ve etrafındaki dünyayla birlikte dönüşmeye devam edecek.

Yapay zekaya yatırım yapmayı henüz düşünmediyseniz, şimdi sunduğu her şeyden yararlanmaya başlama zamanı. Zaman tasarrufu ve artan katılım fırsatlarının size aradığınız yatırım getirisini sağlayacağını çabucak göreceksiniz.

Öyleyse ne bekliyorsunuz? AI ile başlayın ve bugün e-posta pazarlamanızı geliştirmeye başlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.